Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Wybierz język strony

Facebook

Znajdź nas na Facebooku

NEWSLETTER

NEWSLETTER:

ARTYKUŁ UNION INVESTMENT TFI: Jak wykorzystać fundusz w bieżącej działalności firmy?

Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym z cyklu artykułem pn. "Jak wykorzystać fundusz w bieżącej działalności firmy?", przygotowanym przez ekspertów Union Investment TFI.

Nieodzowną częścią działalności gospodarczej jest kooperacja z kontrahentami. Przedsiębiorstwa bardzo często występują w roli wykonawcy produktu lub usługi. Przystępując do przetargu, oferent często musi wpłacić wadium, czyli określoną sumę pieniędzy, która jest składana w poczet zabezpieczenia dotrzymania warunków danej umowy.

Z powodu konieczności zabezpieczenia transakcji handlowych banki (w większości przypadków to właśnie w nich deponowane jest wadium) przyjmują takie depozyty na niższych oprocentowaniach w stosunku do lokat negocjowanych. Powoduje to, że część (czasami całość) posiadanych przez przedsiębiorstwo nadwyżek finansowych jest w rzeczywistości zamrażana.
Istnieje jednak możliwość zabezpieczenia transakcji w inny, bardziej opłacalny dla przedsiębiorstwa sposób – poprzez zastaw na jednostkach uczestnictwa funduszu inwestycyjnego.

Przeczytaj cały artykuł:

„Środa z Funduszami dla jednostek samorządu terytorialnego”

Zachęcamy do udziału w spotkaniu Środa z Funduszami dla jednostek samorządu terytorialnego w Centralnym Punkcie Informacyjnym w Warszawie.

Centralny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zaprasza do udziału w spotkaniach informacyjnych z cyklu „Środa z Funduszami dla…”. W czasie spotkań przedstawiane są informacje o planowanych w nowym budżecie unijnym środkach dla różnych grup osób i instytucji. Styczniowe spotkanie dedykowane jest przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego.

Spotkania odbywają się cyklicznie od października 2014 roku do marca 2015 roku, w każdą pierwszą środę miesiąca w godzinach 12:00-15:15 w Warszawie. Podobne spotkania odbywają się również w innych miastach (lokalizacje znajdziecie Państwo pod adresem: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/dzialaniapromocyjne/PI/strony/srody_z_fe_092014.aspx). Najbliższe spotkanie nosi tytuł: 

„Środa z Funduszami dla jednostek samorządu terytorialnego”
7 stycznia 2015 r. w godz. 12:00-15.15
Warszawa, ul. Żurawia 3/5, sala N035

Podczas spotkania przedstawione zostaną zagadnienia związane m.in. z:
•podstawowymi założeniami funduszy europejskich na lata 2014-2020
•możliwościami uzyskania dofinansowania dla jednostek samorządu terytorialnego w obszarach:
- wsparcia potencjału i sprawności działania JST
- rozwijania współpracy, w tym międzysektorowej
- działań JST związanych z infrastrukturą społeczną 
- działań JST związanych z infrastrukturą techniczną i środowiskową
•źródłami informacji o funduszach europejskich

W związku z trwającymi pracami nad zatwierdzeniem przyszłych programów, na spotkaniu przedstawione będą informacje o charakterze ogólnym, zgodne z oficjalnymi dokumentami i obecnym stanem prac.

Po zakończeniu spotkania możliwe są indywidualne konsultacje.

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu organizowanym przez Centralny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich proszone są o przesłanie drogą elektroniczną formularza zgłoszeniowego (dostępnego na stronie  http://www.cpe.gov.pl/342,aktualnosci) na adres: spotkania@cpe.gov.pl.  

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem (22) 378 31 77.

 

Dodatkowa lista wniosków zatwierdzonych do dofinansowania w ramach naboru wniosków do Działania 6.1 PO IG konkurs w 2013 r

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prezentuje dodatkową listę wniosków zatwierdzonych do dofinansowania (Suplement 4) w ramach rundy aplikacyjnej w 2013 roku Działania 6.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 

Lista wniosków zatwierdzonych do dofinansowania (link)

 

Więcej: http://poig.parp.gov.pl/index/more/44583

 • data: 2014-12-16

UOKiK pragnie pomóc przedsiębiorcom i konsumentom przygotować się na nadchodzące zmiany - Ustawa o prawach konsumenta

25 grudnia 2014 roku wejdzie w życie ustawa o prawach konsumenta, która ujednolici prawa kupujących i obowiązki sprzedających z tymi, które istnieją w całej Unii Europejskiej. 
Już dziś Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pragnie pomóc przedsiębiorcom i konsumentom przygotować się na nadchodzące zmiany. 
Wszystkie najważniejsze informacje znajdą Państwo na specjalnie przygotowanej stronie www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl, która stanowi kompendium wiedzy na temat praw i obowiązków przedsiębiorców oraz konsumentów.  
Źródłem wiadomości na temat wprowadzanych zmian jest również broszura Przepisy konsumenckie dla przedsiębiorców, która zawiera między innymi informacje na temat rodzajów umów oraz wynikających z nich zobowiązań stron, a także procesu reklamacyjnego. 
Broszurę można zamówić z głównego serwisu Urzędu lub pobrać ze strony kampanii. 

E-PUNKT – pomoc w poznaniu prawa obrotu elektronicznego

Punkt Kontaktowy dla Usługodawców i Usługobiorców „e-PUNKT” to serwis, który pozwala przedsiębiorcom i konsumentom zwiększyć świadomość korzystania z Internetu. Dzięki niemu użytkownicy mogą lepiej zrozumieć m.in. kwestie prawne związane z e-zakupami.

Handel elektroniczny jest branżą, która w ostatnich latach dynamicznie się rozwija, szczególnie w Polsce, która jest europejskim jest liderem pod względem procentowego wzrostu wartości rynku. Pomimo znacznego potencjału nie jest to jednak branża łatwa. Jej funkcjonowanie jest bowiem uregulowane w wielu aktach prawnych. Nie mamy w tym przypadku do czynienia z jedną ustawą, która regulowałaby całe spektrum zagadnień związanych z e-commerce. Rozproszenie przepisów w różnych regulacjach rodzi szereg problemów, szczególnie wśród małych przedsiębiorstw. Pomocnymi w tym zakresie są inicjatywy, które stanowią płaszczyznę dla zagregowania powyższych zagadnień. Jedną z nich jest Punkt Kontaktowy dla Usługodawców i Usługobiorców („e-PUNKT”), który jest prowadzony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Działania e-PUNKTU przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa informacyjnego oraz adresowane są do każdego, kto w swojej działalności zawodowej lub prywatnej korzysta z Internetu.

Działania e-PUNKTU mają na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych przez przedsiębiorców oraz pomoc w bezpiecznym i swobodnym korzystaniu z ofert tych przedsiębiorców przez ich klientów. Są one realizowane poprzez opracowywanie oraz udostępnianie publikacji i materiałów informacyjno-edukacyjnych, promocję e-PUNKTU i jego oferty podczas wydarzeń zewnętrznych (targi, konferencje, seminaria itp.), a także prowadzenie strony internetowej pod adresem www.e-punkt.gov.pl Strona ta zawiera informacje oraz porady na temat prawa obrotu elektronicznego, w tym: artykuły tematyczne, aktualności, bazę aktów prawnych, e-booki, nagrania wideo z przeprowadzonych e-seminariów, a także Formularz zadawania pytań, za pomocą którego można zadać pytanie związane z zagadnieniami obrotu elektronicznego.

W ostatnim czasie w ramach działalności e-PUNKTU opracowane zostały 2 publikacje elektroniczne, które są szczególnie przydatne w kontekście nadchodzących zmian przepisów konsumenckich: „Prawo obrotu elektronicznego. Zmiany w przepisach.”oraz „Dyrektywa konsumencka – opis wybranych zmian”.

Zapraszamy do odwiedzania strony e-punkt.gov.pl.

 • -
 • -
 • -

TNT oferuje darmową przesyłkę na próbę dla małych i średnich przedsiębiorstw 

Masz duży transport do wysłania, ale boisz się wysokich kosztów? Chcesz, aby Twój klient nie poniósł kosztów transportu lub chcesz odesłać towar do dostawcy? 

TNT oferuje nowym klientom z sektora MŚP darmowy transport do 100 kg na terenie Europy. Możesz zdecydować, jaki towar chcesz wysłać w ramach oferty TNT: szybko i profesjonalnie!

TNT robi kolejny krok by przekonać do swoich usług małych i średnich przedsiębiorców. Chce pozyskać klientów indywidualnym podejściem oraz nowymi inicjatywami handlowymi. Jedną z nich jest oferta darmowej wysyłki. Firmy z sektora MŚP, które nie są jeszcze klientami TNT, mogą wysłać paczkę do 100 kilogramów bezpłatnie na terenie całej Europy.  Oferta obowiązuję do 19 grudnia 2014 roku. Link do rejestracji: https://www.tnt.com/freetrial/validation/pl_pl 

Jednocześnie TNT nie zapomina o swoich obecnych klientach. Powstała dla nich specjalna oferta, dzięki której mogą wygrać profesjonalny stół do gry w piłkarzyki. Link do promocji: https://www.tnt.com/freetrial/campaign/sweep/pl_pl

"Wszyscy wiemy, czego oczekują nasi klienci – chcą wsparcia w rozwoju ich biznesu. Dzięki tej kampanii, prezentujemy nowym klientom nasze usługi, naszych pracowników i pokazujemy, że dzięki indywidualnemu podejściu spełniamy potrzeby klienta,  w dodatku całkowicie za darmo"- powiedział Tex Gunning, dyrektor generalny TNT.

W ostatnich tygodniach TNT zaprezentowało nową strategię i nową identyfikację wizualną marki. TNT pozycjonuje się jako „The People Network”. Zgodnie z przyjętą strategią firma będzie teraz skupiać się na bezpośrednich relacjach z klientami, zwłaszcza z sektora MŚP. TNT stawia małe i średnie przedsiębiorstwa, w jednym rzędzie z dużymi klientami. Zaprezentowana właśnie oferta jest pierwszą z nowych inicjatw dla MŚP, które firma zamierza wprowadzić w najbliższych miesiącach.
 

Oto Top 5 najbardziej niezwykłych produktów, które zostały wysłane dzięki ofercie TNT:

1. Sprzęt medyczny 
2. Części pianina 
3. Drzwi od antycznego angielskiego samochodu 
4. Baterie do ładowania pojazdów elektrycznych
5. Silnik lotniczy

„Powiedz nam, co chcesz wysłać całkowicie za darmo” 

O TNT 
TNT jest jedną z największych na świecie firm dostarczających przesyłki ekspresowe. Codziennie, TNT dostarcza blisko milion przesyłek, od dokumentów i paczek po fracht paletowy. Firma ma rozbudowane sieci przewozu drogowego i lotniczego w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, Azji i Pacyfiku oraz obu Amerykach. TNT zanotowało 6,7 mld euro przychodów w 2013 roku.

Dodatkowych informacji udziela:
Bartosz Sawicki        
Senior Account Executive       
FleishmanHillard
Tel. +48-22-663 00 81 | M +48 697 188 148
E bartosz.sawicki@fleishmaneurope.com 

PODSUMOWANIE KONFERENCJI "POTĘGA ROZWOJU - ROZWÓJ DO POTĘGI. DROGI MSP PO KAPITAŁ"

W dniu 27 listopada br. w siedzibie Poznańskiego Parku Technologiczno - Przemysłowego odbyła się kolejna z cyklu konferencja pod hasłem „Potęga rozwoju - rozwój do potęgi. Drogi innowacyjnych MSP po kapitał.”
Organizatorami wydarzenia były Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Urząd Miasta Poznania oraz Wielkopolskie Centrum Wspierana Inwestycji. Honorowy patronat nad konferencją objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Pan Marek Woźniak. Cały cykl konferencji został objęty patronatem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. 

Tematyka konferencji obejmowała możliwości finansowania rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 oraz rolę innowacji w rozwoju sektora MSP. Jej celem była dyskusja oraz wymiana poglądów i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, a przedstawicielami władz samorządowych i instytucji otoczenia biznesu. Integralną częścią konferencji była debata pod hasłem „W poszukiwaniu efektywnych instrumentów wsparcia innowacyjnych MSP”, w której udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Urzędu Miasta Poznania, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Wielkopolskiego Centrum Wspierana Inwestycji, Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz firmy Info Baza Technology.

Partnerami konferencji byli Wielkopolska Platforma Innowacyjna, Bank PEKAO S.A., Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. oraz Kopsky Solutions  Poland Sp. z o. o. - twórcy usługi boomway.pl.

Patronami medialnymi wydarzenia były Radio Merkury Poznań, Gazeta MSP oraz portal Biznes2biznes.com. 

Fotorelacja

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Opublikowano raport specjalny Hewlett-Packard Polska dotyczący IT w sektorze MSP

Sektor SMB to jeden z najważniejszych filarów gospodarki. Małe i średnie firmy szybko się rozwijają i coraz odważniej sięgają po nowoczesne technologie. 57% menedżerów ocenia swoje firmy jako innowacyjne i docenia rolę technologii we współczesnym biznesie. Aż 40% z badanych zgodnie z  ogólną strategią rozwoju chętnie inwestuje w testowanie nowych rozwiązań, a co za tym idzie zdobywa przewagę nad konkurencją. 

Firmy z sektora MŚP, które uważają się za innowacyjne mają  chętniej niż inne inwestują w nowe technologie. Większość menadżerów wierzy, że IT to niezbędny element sprawnego funkcjonowania całej firmy. „Obraz, który wyłania się z tych rozmów napawa optymizmem – firmy potrafią budować swoją wartość korzystając ze sprawdzonych rozwiązań, rozsądnie inwestując i świadomie wprowadzając innowacje. W raporcie stworzyliśmy profil lidera – firm, które radzą sobie najlepiej na coraz bardziej wymagającym rynku.”  - komentuje Paweł Czajkowski, Dyrektor Zarządzający HP Polska.

W raporcie  wskazano także czynniki hamujące rozwój sektora SMB. Według menadżerów do głównych przyczyn regresu technologicznego zaliczyć można: brak funduszy, nieodpowiednio zaplanowane budżety oraz przywiązanie do utartych schematów działania.
 
Publikacja „HP dla Biznesu - Małe. Średnie. Innowacyjne” ma na celu umożliwić przedsiębiorcom zrozumienie roli i obszaru IT oraz pomóc wyciągnąć wnioski, które mogą okazać się fundamentem pod przyszłe działania dla rozwoju ich firm. Raport odpowiada na 2 główne pytania: Jakie wyzwania stoją przed firmami? Jaki budżet warto przeznaczyć na IT? Publikacja oraz interaktywna strona www daje także przedsiębiorcom możliowość sprawdzenia jak wygląda ich biznes na tle innych podmiotów. Pełny raport jest dostępny na stronie hppolskadlabizesu.pl

Wywiady na których oparto raport zostały przeprowadzone w lipcu 2014 roku przez firmę TNS z osobami odpowiedzialnymi w firmach za IT. Łącznie zrealizowano 500 wywiadów, pośród badanych firm 400 wywiadów przeprowadzono z przedstawicielami firm z segmentu 50-249 pracowników oraz 100 z osobami z zatrudniającymi 250-499 osób. Zastosowano dwie metody przeprowadzania wywiadu:  CATI -  wywiady telefoniczne oraz CAWI, czyli samodzielne wypełnianie ankiety. Dobór firm do badania miał charakter reprezentatywny ze względu na branżę i wielkość zatrudnienia. 

Raport powstał z inicjatywy firmy Hewlett-Packard Polska, przy wspołópracy merytorycznej  z firmą Infotarget. Za koordynację projektu i działania media relations odpowiada agencja content marketingowa FFW Communication.

POBIERZ PEŁNĄ TREŚĆ RAPORTU

Więcej informacji:

FFW Communication   
Ela Dulewicz, tel. 0048 501 165 966, e.dulewicz@ffwcommunication.pl    

Hewlett-Packard Polska Sp. Z o.o.
Anna Kosmala, tel. 0048 507 009 685, anna.kosmala@hp.com

 

 • -

Środa z Funduszami dla organizacji pozarządowych w Centralnym Punkcie Informacyjnym w Warszawie

Środa z Funduszami dla organizacji pozarządowych w Centralnym Punkcie Informacyjnym w Warszawie

Centralny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zaprasza do udziału w spotkaniach informacyjnych z cyklu „Środa z Funduszami dla…”. W czasie spotkań przedstawimy informacje o planowanych w nowym budżecie unijnym środkach dla różnych grup osób i instytucji. Na grudniowe spotkanie zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych. 

Spotkania przez nas organizowane odbywają się cyklicznie od października 2014 roku do marca 2015 roku, w każdą pierwszą środę miesiąca w godzinach 12:00-15:15 w Warszawie. Podobne spotkania odbywają się również w innych miastach (sprawdź lokalizacje). Najbliższe spotkanie nosi tytuł: 

„Środa z Funduszami dla organizacji pozarządowych”
3 grudnia 2014 r. w godz. 12:00-15.15
Warszawa, ul. Żurawia 3/5, sala N035

Podczas spotkania przedstawimy zagadnienia związane m.in. z:
• podstawowymi założeniami funduszy europejskich na lata 2014-2020
• możliwościami uzyskania dofinansowania dla organizacji pozarządowych w obszarach:
- edukacji i szkoleń
- aktywizacji społecznej i integracji 
- biznesu (organizacje pozarządowe jako instytucje otoczenia biznesu)
• źródłami informacji o funduszach europejskich

Gościem spotkania będzie ponadto przedstawiciel Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, który omówi założenia Rejestru Usług Rozwojowych. 

W związku z trwającymi przygotowaniami nad zatwierdzeniem przyszłych programów na spotkaniu przedstawione będą informacje o charakterze ogólnym zgodne z oficjalnymi dokumentami i obecnym stanem prac.

Po zakończeniu spotkania zapraszamy na indywidualne konsultacje.

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu organizowanym przez Centralny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich prosimy o przesłanie drogą elektroniczną formularza zgłoszeniowego na adres: spotkania@cpe.gov.pl   
 

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem (22) 378 31 77.

Cykl konferencji pn. Venture capital - więcej niż kapitał

Krajowy Fundusz Kapitałowy zaprasza do udziału w cyklu konferencji Venture capital – więcej niż kapitał. Bezpłatne spotkania z polskimi i zagranicznymi ekspertami od venture capital odbędą się w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie, Lublinie, Poznaniu i Gdańsku. Wszyscy zainteresowani udziałem mogą się rejestrować na stronie www.kfk.org.pl.

– Misją Krajowego Funduszu Kapitałowego (KFK) jest pobudzanie w Polsce przedsiębiorczości opartej na innowacjach – mówi Daniel Kawoń, członek zarządu Krajowego Funduszu Kapitałowego S.A. 
– Wspieramy zarówno pomysłodawców ciekawych biznesów, pomagając im założyć i rozkręcić firmę, jak i funkcjonujące już przedsiębiorstwa będące na wczesnym etapie rozwoju. 

Cykl realizowanych jesienią br. konferencji i szkoleń ma na celu edukacją na temat funduszy venture capital, które dla małych i średnich firm, innowatorów i naukowców są źródłem finansowania realizacji ich pomysłów na biznes. Kampania ta jest niezwykle istotna, gdyż tego typu przedsięwzięcia czy projekty borykają się z trudnościami w pozyskiwaniu zewnętrznego finansowania, a z drugiej strony ich rozwój stymuluje innowacyjność polskiej gospodarki, tworząc ponadto nowe miejsca pracy.

Każdy biznes zaczyna się od jakiegoś pomysłu, ale nie każdy pomysł zawiera element innowacyjności. To jednak skala innowacyjności gospodarki decyduje w dzisiejszym świecie o miejscu danego kraju na globalnej mapie konkurencyjności. Dlatego KFK S.A. szuka przede wszystkim innowatorów. Przy czym nie wymaga od początkujących przedsiębiorców, aby od razu wykorzystywali jakieś epokowe, opatentowane wynalazki. Innowacyjność może dotyczyć także sfery technologii, czy choćby marketingu.

Venture capital oznacza pozyskanie przez początkującego przedsiębiorcę wspólnika w postaci wyspecjalizowanego funduszu. Następnie fundusz dostarcza kapitał niezbędny do uruchomienia i rozwoju biznesu oraz wspiera przedsiębiorcę wiedzą menedżerską i niezbędnym doświadczeniem. 

 

ARTYKUŁ UNION INVESTMENT TFI: Efektywna inwestycja w przyszłość w atrakcyjnym opakowaniu

Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym z cyklu artykułem pn. "Efektywna inwestycja w przyszłość w atrakcyjnym opakowaniu", przygotowanym przez ekspertów Union Investment TFI.

Efektywna inwestycja w przyszłość w atrakcyjnym opakowaniu.

Oszczędzanie na emeryturę bez zobowiązań, ale za to z ulgami podatkowymi? Brzmi zbyt pięknie, by było to możliwe? Warto poznać korzyści, jakie dają IKE oraz IKZE, i nie tracić okazji!

Większość z nas nie oszczędza z myślą o swojej przyszłości, choć widać pozytywne zmiany: odsetek osób, które odkładają dodatkowe środki na emeryturę, jest najwyższy od siedmiu lat i wynosi 16%. Tak wynika z najnowszej, VII edycji badania „Postawy Polaków wobec oszczędzania” Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. Dlaczego nie troszczymy się o swoją przyszłość w większym stopniu? Z wielu powodów, a najważniejsze z nich to zbyt niskie dochody, przekonanie o tym, że państwo powinno zadbać o naszą emeryturę, a także fakt, że boimy się długiego terminu przy lokowaniu oszczędności, bo na wszelki wypadek chcemy mieć ciągły dostęp do pieniędzy. Problem stanowi także to, że gdy już zdecydujemy się na oszczędzanie, to nie wybieramy najefektywniejszych form. A do nich należą produkty zaliczane do tzw. III filaru, czyli pracownicze programy emerytalne (PPE) w formie grupowej oraz indywidualne konto emerytalne (IKE) i indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) w formie indywidualnej. 

Główny powód naszego nikłego zainteresowania tymi produktami to brak ich zrozumienia. Gdy w nazwie pojawia się słowo „emerytalny”, tak jak w IKZE i IKE, większość z nas zakłada, że w takim przypadku dostęp do gromadzonych oszczędności przed osiągnięciem wieku emerytalnego będzie utrudniony i że trzeba co roku zasilać konto, niezależnie od tego, czy nas na to stać czy nie. A właśnie takich długoterminowych zobowiązań pragnie unikać większość z nas – szczególnie osoby prowadzące działalność gospodarczą, świadome bieżącego ryzyka.

 

Przeczytaj cały artykuł:

Siódma edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce

17 listopada br. rozpocznie się siódma edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce. Tegoroczny „Tydzień” będzie wyjątkowy: oprócz setek bezpłatnych szkoleń, wykładów i debat dla przyszłych i obecnych pracowników i przedsiębiorców, w czasie inauguracji ŚTP będzie zainicjowana Koalicja na rzecz przedsiębiorczości - płaszczyzna dialogu i współpracy dla instytucji, firm i organizacji, które wspierają rozwój polskiej przedsiębiorczości. 

- Zauważyliśmy, że na rzecz wspierania przedsiębiorczości i rozwiązywania problemów związanych z rynkiem pracy podejmowanych jest w Polsce bardzo wiele działań. Urzędy pracy, parki technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości, korporacje, małe firmy szkoleniowe czy organizacje pozarządowe – wszystkie te instytucje realizują własne programy wsparcia, przyznają granty i dotacje, organizują szkolenia. Niestety, często nie wiedzą o sobie nawzajem, a jeśli wiedzą – nie współpracują ze sobą – mówi Justyna Politańska, prezes Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. 

- Nasze wspólne działania mają szansę przynieść systemowe zmiany tylko, jeśli będziemy współpracować – dbać o przepływ informacji między sobą, a przede wszystkim między nami a odbiorcami naszych działań. Wyzwaniem obecnych czasów jest szczere, uczciwe i  partnerskie traktowanie, które jest realizowane poprzez wspólne działania. W obszarze rynku pracy i przedsiębiorczości jedynie takie podejście może być skuteczne” – dodaje wiceprezes Fundacji, Jakub Gontarek. 

Do Koalicji dołączyli już licznie przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych, m.in.: Konfederacja Lewiatan, Akademia Leona Koźmińskiego Centrum Przedsiębiorczości Smolna czy Nestle. Od nowego roku koalicjanci będą spotykać się regularnie, dzielić swoimi doświadczeniami, inicjować wspólne działania lub szukać partnerów do już realizowanych przedsięwzięć. Pojawi się również możliwość dołączenia do Koalicji. 

Uroczyste zainicjowanie Koalicji nastąpi 18 listopada br., podczas Inauguracji siódmej edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Uroczystość będzie także okazją do wręczenia dla laureatów i wyróżnionych w konkursie „Twarze Przedsiębiorczości”. Jury konkursowe, w skład którego weszli przedstawiciele Fundacji ŚTP, Banku Gospodarstwa Krajowego, Europejskiego Funduszu Leasingowego i Amway Polska oraz  tygodnika „Wprost” – wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach: Młody Przedsiębiorca, Firma wspierająca młodych i Instytucja wspierająca przedsiębiorczość. 

- Organizując konkurs chcieliśmy uświadomić Polakom, że stereotyp przedsiębiorcy – wyzyskiwacza jest krzywdzący i w większości przypadków nieprawdziwy. Polscy przedsiębiorcy to ludzie odważni, wytrwali, pracujący z pasją i często pomagający innym w potrzebie. Warto zapoznać się z tym, co robią nasi nominowani i laureaci – mówi Justyna Politańska. 

Inaugurację ŚTP zaszczycą swoją obecnością wicepremier Janusz Piechociński i prezydent Konfederacji Lewiatan, dr Henryka Bochniarz. Agenda spotkania i możliwość rejestracji na wydarzenie dostępne są na stronie Fundacji.  

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, PARP, Prezydent m.st Warszawy i Konfederacja Lewiatan. Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest jednym z partnerów siódmej edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce.

 

 • -

Konferencja pn. „Potęga rozwoju - rozwój do potęgi. Drogi innowacyjnych MSP po kapitał” w Poznaniu

W dniu 27 listopada br. w siedzibie Poznańskiego Parku Technologiczno - Przemysłowego odbędzie się kolejna z cyklu konferencja pod hasłem „Potęga rozwoju - rozwój do potęgi. Drogi innowacyjnych MSP po kapitał”.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Urząd Miasta Poznania oraz Wielkopolskie Centrum Wspierana Inwestycji. Honorowy patronat nad konferencją objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Pan Marek Woźniak. Cały cykl konferencji został objęty patronatem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Tematyka konferencji obejmować będzie możliwości finansowania rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 oraz rolę innowacji w rozwoju sektora MSP. Jej celem jest dyskusja oraz wymiana poglądów i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, a przedstawicielami władz samorządowych i instytucji otoczenia biznesu. Integralną częścią konferencji będzie debata pod hasłem „W poszukiwaniu efektywnych instrumentów wsparcia MSP”, w której udział wezmą przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Urzędu Miasta Poznania, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Wielkopolskiego Centrum Wspierana Inwestycji, Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz firmy Info Baza Technology.

Partnerami konferencji są Wielkopolska Platforma Innowacyjna, Bank PEKAO S.A., Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. oraz Kopsky Solutions Poland Sp. z o.o. - twórcy usługi boomway.pl. Patronami medialnymi wydarzenia są Radio Merkury Poznań, Gazeta MSP oraz portal Biznes2biznes.com. 

Udział w konferencji jest bezpłatny. Warunkiem udziału w wydarzeniu jest przesłanie na adres marketing@fund.org.pl wypełnionego formularza zgłoszeniowego. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

 

 • -

Spotkania b2b z tureckimi przedsiębiorcami

Ośrodki Enterprise Europe Network przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Instytucie Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego zapraszają przedsiębiorców z branży maszynowej, obróbki metalu i gumowej do udziału w spotkaniach b2b z firmami z Turcji.

Spotkania b2b odbędą się w ramach przyjazdowej misji handlowej tureckich przedsiębiorstw organizowanej przez Izbę Handlową w Adanie (Turcja) w dniach 18-19 listopada 2014 r.

Szczegółowe profile firm tureckich wraz z ofertą dla polskich przedsiębiorców znajdują się na stronie: 

http://www.een.org.pl/index.php/Europa/articles/spotkania-b2b-z-tureckimi-przedsiebiorcami-z-branzy-maszynowej-obrobki-metalu-i-gumowej-warszawa-18-listopada-2014.html

Spotkanie odbędzie się 18 listopada br. w godz. 10:00-16:30 w Hotelu Sofitel Victoria w Warszawie, ul. Królewska 11.

Udział w spotkaniach b2b jest bezpłatny.

W celu zgłoszenia udziału firmy w spotkaniach b2b prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego znajdującego się na stronie:

http://www.een.org.pl/index.php/Europa/articles/spotkania-b2b-z-tureckimi-przedsiebiorcami-z-branzy-maszynowej-obrobki-metalu-i-gumowej-warszawa-18-listopada-2014.html

i przesłanie go na adres a.balcerkiewicz@imbigs.pl , tel. 22 899 25 08.

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie poszukuje kandydatów na stanowisko Specjalisty/Specjalistki w Wydziale ds. Aneksowania

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie poszukuje kandydatów na stanowisko:

Specjalisty/Specjalistki w Wydziale ds. Aneksowania (umowa o pracę)          


Zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy:

Realizacja zadań na stanowisku Specjalisty ds. Aneksowania, w szczególności:
- przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków Beneficjenta dotyczących zmian w umowie o dofinansowanie,
-przygotowywanie i w imieniu PARP podpisywanie aneksów do umów o dofinansowanie,
- przyjmowanie do wiadomości zmian w umowie niewymagających sporządzenia aneksu,
- archiwizowanie dokumentów w zakresie prac wydziału.


Wymagania związane ze stanowiskiem pracy:
 
niezbędne:
- wykształcenie wyższe,
- doświadczenie zawodowe związane z obsługą programów wsparcia UE.

pozostałe wymagania:
- bardzo dobra organizacja pracy własnej,
- samodzielność i inicjatywa,
- komunikatywność i kreatywność,
- umiejętność pracy w zespole,
- zdolności redakcyjne.

dodatkowymi atutami będą:
- szkolenia lub inne formy udokumentowania wiedzy w zakresie funduszy UE,
- znajomość języka obcego.
  

Wymagane dokumenty i oświadczenia: 
•    życiorys i list motywacyjny zawierające oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji,
•    oświadczenie kandydata o nie skazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.


Termin składania dokumentów: 30 listopada 2014r.
 

Miejsce składania dokumentów:

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, ul. Smocza 27, 01-048 Warszawa 
lub
na adres e-mail: joanna.majchrzak@fund.org.pl z dopiskiem na kopercie lub w temacie wiadomości „Specjalista/Specjalistka w Wydziale ds. Aneksowania".


Inne informacje:

Zastrzegamy sobie możliwość kontaktowania się z wybranymi kandydatami. Kandydaci zakwalifikowani zostaną powiadomieni o terminie rozmowy wstępnej.

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie poszukuje kandydatów na stanowisko: Młodszego Specjalisty/Specjalistki w Wydziale ds. Monitoringu; Specjalisty/Specjalistki w Wydziale ds. Monitoringu

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie poszukuje kandydatów na stanowisko:

Młodszego Specjalisty/Specjalistki w Wydziale ds. Monitoringu

Specjalisty/Specjalistki w Wydziale ds. Monitoringu


Zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy:

Realizacja zadań mających na celu monitorowanie poprawności realizacji projektów i realizacji umów POIG.

Wymagania związane ze stanowiskiem pracy:

niezbędne:
- wykształcenie: wyższe

pozostałe wymagania:
- doświadczenie zawodowe w zakresie kontroli na miejscu realizacji projektów i w siedzibie beneficjentów w zakresie programów pomocowych,
- umiejętność analitycznego myślenia,
- prawo jazdy kat. B,
- gotowość do wyjazdów,
- umiejętność sporządzania tekstów analitycznych i raportów,
- bardzo dobra organizacja pracy własnej,
- samodzielność i inicjatywa,
- komunikatywność,
- umiejętność pracy w zespole.

dodatkowymi atutami będą:
- znajomość standardów i zasad prowadzenia audytów i kontroli,
- szkolenia lub inne formy udokumentowania wiedzy w zakresie funduszy UE,
- studia podyplomowe lub inne formy udokumentowanej wiedzy w zakresie rachunkowości i finansów, audytu i kontroli,
- znajomość języka obcego.  


Wymagane dokumenty i oświadczenia:

 • życiorys i list motywacyjny zawierające oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji,
 • oświadczenie kandydata o nie skazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.


Termin składania dokumentów: 21 listopada 2014r.


Miejsce składania dokumentów:

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, ul. Smocza 27, 01-048 Warszawa
lub
na adres e-mail: marta.talmont@fund.org.pl z dopiskiem na kopercie lub w temacie wiadomości „Rekrutacja Wydział ds. Monitoringu”


Inne informacje:

Zastrzegamy sobie możliwość kontaktowania się z wybranymi kandydatami. Kandydaci zakwalifikowani zostaną powiadomieni o terminie rozmowy wstępnej.

Nowa oferta Punktu Konsultacyjnego KSU

W ramach oferty Punktu Konsultacyjnego KSU prowadzonego przez Fundację MSP świadczone będą dofinansowane w 90 % z środków EFS usługi doradcze „Asysta w prowadzeniu działalności gospodarczej”.

Konsultanci KSU będą świadczyć usługi doradcze dla przedsiębiorców oraz osób zamierzających założyć działalność gospodarczą w ramach realizacji projektu systemowego PARP pn. „Zapewnienie usług z zakresu rozwoju firmy dla przedsiębiorców oraz osób zamierzających założyć działalność gospodarczą w formule one-stop-shops„ współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Poddziałania 2.2.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013.

Klientem usługi doradczej może być wyłącznie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwo. Dopuszczalnym jest świadczenie modułu usługi dla osoby fizycznej planującej rozpoczęcie działalności gospodarczej pod warunkiem, że w trakcie realizacji usługi klient zarejestruje i rozpocznie działalność gospodarczą oraz kontynuuje korzystanie z usługi jako przedsiębiorca.

W ramach Projektu konsultanci Fundacji MSP będą doradzać w 5 zakresach:

MODUŁ I: Spełnianie wymogów formalno-prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej wynikających z podstawowych dokumentów dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej;

MODUŁ II: Marketing przedsiębiorstwa;

MODUŁ III: Organizacja przedsiębiorstwa;

MODUŁ IV: Finanse przedsiębiorstwa;

MODUŁ V: Rejestracja działalności gospodarczej.

Koszt usługi doradczej wynosi 120 zł netto za każdą rozpoczętą godzinę, z czego 90% jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 2.2.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013, natomiast 10% wartości usługi stanowi wkład własny Klienta, wnoszony w formie pieniężnej. Wkład ten podlega powiększeniu o podatek VAT. Różnica pomiędzy kosztem usługi a wkładem wniesionym przez Klienta stanowi dla Klienta pomoc de minimis. Klient ponosi zatem jedynie koszt 12 zł netto za każdą rozpoczęta godzinę doradztwa.

Aby skorzystać z usługi doradczej - Asysta w prowadzeniu działalności gospodarczej prosimy o kontakt telefoniczny pod nr:. 22 838 02 91, 22 838 32 11 wew. 117 lub mailowy na adres punktinfo@fund.org.pl Punkt Konsultacyjny jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie internetowej w zakładce Usługi Fundacji MSP.

Podsumowanie konferencji "Potęga rozwoju - rozwój do potęgi. Drogi MSP po kapitał"

W dniu 29 października 2014r. w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się kolejna z cyklu konferencja pn. "Potęga rozwoju-rozwój do potęgi. Drogi MSP po kapitał".

Spotkanie informacyjne dotyczące funduszy dla instytucji naukowych

Centralny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zaprasza do udziału w spotkaniach informacyjnych z cyklu „Środa z Funduszami dla…”. W czasie spotkań przedstawimy informacje o planowanych w nowym budżecie unijnym środkach dla różnych grup osób i instytucji. Na listopadowe spotkanie zapraszamy przedstawicieli instytucji naukowych.

IX Kongres Obywatelski pn. „Polska jutra. Jak rozwinąć nasze skrzydła?”

Zachęcamy do udziału w IX Kongresie Obywatelskim pn. „Polska jutra. Jak rozwinąć nasze skrzydła?”, który odbędzie się 25 października br. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej.

Wstęp na Kongres jest bezpłatny, lecz wymagana jest REJESTRACJA. Więcej informacji na temat wydarzenia na stronie internetowej oraz Facebooku. 

 

 • -

Targi szkoleniowo-doradcze „Działania i instrumenty wspierające przedsiębiorczość”

„Działania i instrumenty wspierające przedsiębiorczość” - pod tym hasłem 21 listopada 2014r. w Warszawie odbędzie się I edycja Targów szkoleniowo-doradczych, których celem jest zaprezentowanie osobom zarządzającym w przedsiębiorstwach cennych wskazówek i rozwiązań, mających wpływ na sprawne funkcjonowanie biznesu wraz z przedstawieniem oferty firm biorących udział w spotkaniu. Ponadto zostaną udzielone informacje o Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 

Wydarzenie kierowane jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz osób, które planują rozpoczęcie działalności gospodarczej. Podczas Targów odbędą się prelekcje w trzech blokach tematycznych, które poprowadzą m.in. PARP, CPI EFS, Fundacja wspierania przedsiębiorczości Twoja Inicjatywa!, Alior Bank Instytut Biznesu, Pracuj.pl. Ponadto, swoje prezentacje przedstawią firmy, które profesjonalnie zajmują się wspieraniem i pomocą działań biznesowych na różnych polach, będą to m.in. firmy szkoleniowe, rekrutacyjne, IT, doradztwa prawnego i podatkowego, usług outsourcingowych dla HR, marketingu, sprzedaży i inne. 

Podczas wydarzenia zostaną poruszone tematy nowych możliwości biznesowych, planowanych zmian, obszarów koncentracji funduszy oraz celów programów operacyjnych. Podpowiemy przedsiębiorcom, jak realizować cele biznesowe oraz jak polskie firmy mogą skorzystać z funduszy unijnych. Nie zabraknie także informacji o kształtowaniu  przedsiębiorczości jako jednej z istotnych kompetencji na etapie wchodzenia na rynek pracy oraz planowania przyszłej kariery zawodowej. Uczestnictwo w Targach jest BEZPŁATNE.

Więcej szczegółów wydarzenia na stronie internetowej http://www.mcs.edu.pl/najblizsze-wydarzenia.html 

Aby móc wziąć udział w wydarzeniu, należy się zarejestrować, kontaktując się z:

Barbara Jakuc - Dyrektor Działu Organizacji Eventów
tel. 533 304 386; e-mail: b.jakuc@mcs.edu.pl

Sylwia Zabost - Specjalista ds. Organizacji Eventów
tel. 22/839 55 99 wew. 215; e-mail: s.zabost@mcs.edu.pl

 • -

ARTYKUŁ UNION INVESTMENT TFI: Negocjowanie stawek depozytów bankowych dla firm

Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym z cyklu artykułem pn. "Negocjowanie stawek depozytów bankowych dla firm od kuchni", opracowanym przez eksperta Union Investment TFI, Pana Adama Wolskiego. 


Negocjowanie stawek depozytów bankowych dla firm od kuchni

Nie od dziś powszechnie znane są stwierdzenia, że „pieniądz musi pracować” i „pieniądz robi pieniądz”. Jakkolwiek groteskowo by to brzmiało, stwierdzenia te bardzo dokładnie oddają zasady panujące w świecie finansów. Bardzo dobrze obrazują także cykl kreacji, czyli pomnażania wartości pieniądza. Oczywiście jeśli uwzględnimy fakt, że aby nabyć pieniądz, musimy za niego zapłacić - tak samo jak w przypadku kupowania innych dóbr czy usług. Nasuwa się wobec tego pytanie, ile kosztuje nasz pieniądz i co zrobić, aby pracował on efektywnie. Przywołując tu analogię do osoby zatrudnionej w przedsiębiorstwie, można śmiało stwierdzić, że będzie ona działała tak efektywnie, jak efektywnie będzie zarządzana przez swojego menedżera. Podobnie w przypadku gospodarowania gotówką: jeżeli ulokujemy ją w nieodpowiednim miejscu, być może będzie ona pracowała - tylko niestety nie dla nas.

Firma versus dealer depozytowy

Istnieje wiele form zarządzania nadwyżkami pieniężnymi, a oferta instytucji finansowych jest bardzo bogata. Często jednak - z braku wiedzy, doświadczenia lub po prostu czasu - wybieramy standardowe i powszechne rozwiązania, np. depozyt bankowy. Warunki depozytów, jakkolwiek bardzo różne, pozostawiają wśród Klientów pewien niedosyt. Szczególnie w środowisku historycznie niskich stóp procentowych. Reagując na tę sytuację, część Klientów banków decyduje się na indywidualne negocjowanie stopy procentowej. Tu zaczynają się schody, bo w wyspecjalizowanych komórkach bankowych, takich jak np. departament skarbu, pracują specjaliści w tej materii. Tylko nielicznym Klientom udaje się więc wynegocjować korzystny kurs. Często nawet się okazuje, że ten wynegocjowany jest niższy od oferty innego depozytariusza.

 

Przeczytaj cały artykuł:

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie 
oraz Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości zapraszają do udziału w konferencji

"Potęga rozwoju – rozwój do potęgi. Drogi MSP po kapitał"

 ZE WZGLĘDU NA BARDZO DUŻE ZAINTERESOWANIE KONFERENCJĄ REKRUTACJA UCZESTNIKÓW ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA W DNIU 22 PAŹDZIERNIKA 2014R. 

W dniu 29 października 2014r. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbędzie się kolejna z cyklu konferencja pod hasłem „Potęga rozwoju – rozwój do potęgi. Drogi MSP po kapitał.”

Tematyka konferencji poświęcona będzie możliwościom finansowania rozwoju przedsiębiorstw w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 oraz roli innowacji w rozwoju sektora MSP. Jej celem jest dyskusja oraz wymiana poglądów i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami a przedstawicielami Parlamentu, Rządu, władz samorządowych i przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu. Dzięki takim działaniom łatwiej rozpoznać bieżące bariery rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, co z kolei pozwala Fundacji MSP na występowanie do organów władzy ustawodawczej i wykonawczej z inicjatywą zmian przepisów utrudniających lub hamujących rozwój sektora MSP.  Integralną częścią konferencji będzie debata pod hasłem „W poszukiwaniu efektywnych instrumentów wsparcia MSP”.

W konferencji udział weźmie około 100 osób, w tym przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Związku Banków Polskich, posłowie, przedsiębiorcy, przedstawiciele cechów i izb rzemieślniczych oraz przedstawiciele mediów. Honorowy patronat nad konferencją objęli Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki, Pan Janusz Piechociński oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego, Pan Adam Struzik. Patronat nad konferencją objęła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Partnerem konferencji jest Bank PEKAO S.A. Patronami medialnymi wydarzenia są TVP INFO, eGospodarka.pl, Gazeta MSP, portal Biznes2biznes.com, Europejskie Forum Przedsiębiorczości, GPW Media oraz Magazyn Ludzi Biznesu Przedsiębiorcy@eu.

Konferencji towarzyszyć będzie finał Konkursu „Lider Przedsiębiorczości Roku 2014”, nad którym honorowy patronat objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Współzawodnictwo o tytuł Lidera Przedsiębiorczości należy do najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów promujących przedsiębiorczość w Polsce. Konkurs ten jest organizowany przez Fundację Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Mazowiecką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości od 1994 roku. Tytuł nadawany w ramach konkursu wyróżnia szczególnie aktywne, innowacyjne, konkurencyjne i dynamicznie rozwijające się firmy rzemieślnicze, handlowe, produkcyjne i usługowe, działające na terenie całego kraju.

W razie dodatkowych pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny: 22 838 02 91 lub mailowy: marketing@fund.org.pl

 

„Projekt… i po projekcie” - spotkanie informacyjne w Warszawie

Centralny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zaprasza do udziału w spotkaniu otwartym pt. „Projekt… i po projekcie” dotyczącym zagadnień związanych z końcowym rozliczeniem oraz zachowaniem trwałości projektu w ramach Programu Kapitał Ludzki oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. 

Spotkanie odbędzie się 29 października 2014 roku w godz. 14:00 – 16:30 w Ośrodku Debaty Międzynarodowej przy ul. Kruczej 38/42 w Warszawie.

Na spotkaniu, które poprowadzi specjalista Centralnego Punktu Informacyjnego, zostaną zaprezentowane następujące zagadnienia dotyczące POKL  i RPO WM:
- ogólne zasady rozliczenia ostatniego wniosku o płatność, 
- przebieg końcowej kontroli projektu, 
- archiwizacja dokumentów po zakończeniu projektu,
- ogólne zasady zachowania trwałości projektu. 

Po spotkaniu uczestnicy będą mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji z prelegentem. 

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Spotkań Otwartych organizowanych przez Ośrodek Debaty Międzynarodowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Osoby, które chciałyby wziąć udział w spotkaniu prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: spotkania@cpe.gov.pl. E-mail powinien zawierać następujące informacje:
- imię i nazwisko zgłaszanego uczestnika,
- numer telefonu kontaktowego do zgłaszanego uczestnika,
- ewentualne pytania, jakie chcieliby Państwo zadać prowadzącemu – odpowiemy na nie w trakcie spotkania.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Liczba miejsc na spotkaniu jest ograniczona, a o zapisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń. 

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem (22) 378 31 77.

Rekrutacja na stanowisko Specjalisty/Specjalistki w Wydziale ds. Marketingu

 

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie poszukuje kandydatów na stanowisko:

Specjalisty/Specjalistki w Wydziale ds. Marketingu (umowa na zastępstwo do dnia 31.05.2016 r.)
          

Zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy:

1. Świadczenie usług doradczych jako konsultant PK KSU w zakresie organizacji przedsiębiorstwa oraz marketingu dla przedsiębiorców i osób rozpoczynających działalność gospodarczą. 
2. Realizacja zadań na stanowisku Specjalisty ds. Marketingu, w szczególności:
- udział w akcjach promocyjnych dotyczących działalności i oferty usług FMSP,
- nadzór nad projektowaniem, produkcją i dystrybucją materiałów promocyjnych,
- komunikacja z mediami,
- redagowanie strony internetowej FMSP,
- organizacja szkoleń, konferencji, seminariów inicjowanych przez FMSP,
- współpraca z instytucjami otoczenia biznesu, organizacjami i instytucjami w zakresie podejmowania wspólnych inicjatyw, wzajemnej promocji oraz wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Wymagania związane ze stanowiskiem pracy:
 
niezbędne:
- wykształcenie wyższe w zakresie związanym ze świadczonymi usługami doradczymi lub wykształcenie wyższe oraz ukończone szkolenia lub studia podyplomowe w zakresie związanym ze świadczonymi usługami doradczymi,
- co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w ciągu ostatnich 3 lat w realizacji usług doradczych w obszarze prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców,
- doświadczenie zawodowe w zakresie marketingu (organizacja konferencji, współpraca z mediami, sporządzanie komunikatów prasowych, redagowanie informacji prasowych i strony www).

pozostałe wymagania:
- bardzo dobra organizacja pracy własnej,
- samodzielność i inicjatywa,
- komunikatywność i kreatywność,
- umiejętność pracy w zespole,
- umiejętność obsługi CMS (aktualizacja stron www),
- zdolności redakcyjne,
- referencje od co najmniej trzech przedsiębiorców, na rzecz których wyświadczone zostały usługi doradcze, z podaniem nazwy i e-mail lub telefonu każdego z nich,
- opis realizacji co najmniej pięciu usług doradczych wyświadczonych na rzecz przedsiębiorców, których koszt świadczenia został pokryty przez przedsiębiorcę korzystającego z usługi w wysokości minimum 10% na podstawie wystawionej faktury lub równorzędnego dokumentu zrealizowanych w ciągu ostatnich 2 lat.

dodatkowymi atutami będą:
- szkolenia lub inne formy udokumentowania wiedzy w zakresie funduszy UE,
- doświadczenie we współpracy z instytucjami otoczenia biznesu, organizacjami, urzędami zaangażowanymi we wspieranie rozwoju przedsiębiorczości,
- studia podyplomowe lub inne formy udokumentowanej wiedzy w zakresie marketingu lub promocji,
- znajomość języka obcego.
  
Wymagane dokumenty i oświadczenia: 

- życiorys i list motywacyjny zawierające oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji,
- oświadczenie kandydata o nie skazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
- opis zrealizowanych usług doradczych: z podaniem nazwy firmy, daty realizacji usługi, opisu usługi, podaniem % wkładu finansowego klienta (min. 10 % wkładu własnego klienta),
- referencje od co najmniej trzech przedsiębiorców, na rzecz których wyświadczone zostały usługi doradcze, z podaniem nazwy i adresu e-mail lub telefonu każdego z nich.

Termin składania dokumentów: 17 października 2014 r.
 
Miejsce składania dokumentów:

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, ul. Smocza 27, 01-048 Warszawa lub na adres e-mail: agnieszka.lodygowska@fund.org.pl z dopiskiem na kopercie lub w temacie wiadomości „Specjalista/Specjalistka w Wydziale ds. Marketingu”.

Inne informacje:

Zastrzegamy sobie możliwość kontaktowania się z wybranymi kandydatami. Kandydaci zakwalifikowani zostaną powiadomieni o terminie rozmowy wstępnej.

Warsztaty pn. "Finanse z duchem czasu - optymalizacja przez wdrażanie nowości"

 

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Union Investment TFI zapraszają na bezpłatne warsztaty pn. 

"Finanse z duchem czasu - optymalizacja przez wdrażanie nowości"

 

Jak wykorzystać fundusze do zarządzania płynnością i pomnażania nadwyżek finansowych firmy? By poznać odpowiedź na to pytanie, weź udział w bezpłatnych warsztatach na temat funduszy inwestycyjnych.


Warsztaty odbędą się 14 października 2014 r. w godzinach 10:00-15:00 w siedzibie Fundacji MSP przy ul. Smoczej 27 w Warszawie.


W programie:

• trochę teorii - „Finanse z duchem czasu - optymalizacja przez wdrażanie nowości”, Adam Lipka-Bebeniec, Ekspert ds. Klientów Instytucjonalnych Union Investment TFI;
• sporo praktyki - „Jak dodatkowo zarobić na własnej emeryturze? Korzyści podatkowe w planach emerytalnych”, Łukasz Tymoszuk, Specjalista w Centrum ds. Relacji z Klientami;
• a przede wszystkim - „Ile mogę zyskać?” - gra inwestycyjna z nagrodami.


Dzięki naszym warsztatom odkryjesz możliwości, jakie daje inwestowanie w fundusze i zyskasz wiedzę przydatną w podejmowaniu trafnych decyzji finansowych. Warsztaty zakończą się wręczeniem nagród laureatom gry inwestycyjnej oraz certyfikatów dla wszystkich uczestników.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Warunkiem udziału w warsztatach jest przesłanie do dnia 10 października br. wypełnionego formularza zgłoszeniowego.

W razie dodatkowych pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny: 22 838 02 91 lub mailowy: marketing@fund.org.pl

 • -

Bezpłatne szkolenia w Centrum Przedsiębiorczości SMOLNA

Zachęcamy przedsiębiorców do udziału w bezpłatnych szkoleniach, które odbędą się w październiku br. w Centrum Przedsiębiorczości SMOLNA.

 

 • -

Suplement nr 2 do listy wniosków zatwierdzonych do dofinansowania w ramach I konkursu przeprowadzonego w 2014 r.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prezentuje zatwierdzony przez Instytucję Zarządzającą PO IG Suplement nr 2 do listy wniosków zatwierdzonych do dofinansowania w ramach I konkursu w roku 2014 dla Działania 8.2 „Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013.

Zatwierdzenie ww. Suplementu, wraz z poprzednim Suplementem nr 1, oznacza udostępnienie środków na wypłatę dofinansowania dla wszystkich projektów objętych warunkową umową o dofinasowanie w ramach Działania 8.2 PO IG.

Suplement nr 2 do listy wniosków zatwierdzonych do dofinansowania w ramach I konkursu przeprowadzonego w 2014 r. pobierz plik (242kB)

Więcej: http://poig.parp.gov.pl/index/more/43089 

IX Kongres Obywatelski pn. „Polska jutra. Jak rozwinąć nasze skrzydła?”

25 października br. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbędzie się IX Ogólnopolski Kongres Obywatelski pn.  „Polska jutra. Jak rozwinąć nasze skrzydła?”. Organizatorem Kongresów Obywatelskich jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

Kongres Obywatelski to długofalowy projekt, którego celem jest uczynienie z Polski lepszego miejsca do pracy i życia. Dzieje się to poprzez autorefleksję, spotkania, wymianę dobrej energii i budowanie polskiego RAZEM w duchu wzajemnego szacunku i uznania. "Chcemy być RAZEM, pomimo tego, że pochodzimy z różnych miejscowości i działamy w różnych branżach i środowiskach. Mamy często odmienne poglądy i reprezentujemy wszystkie pokolenia. Łączy nas to, że Polska nie jest nam obojętna – wspólnie „wyprzedzamy przyszłość” i zastanawiamy się nad naszym rozwojem."
 
 
"Najważniejszym warunkiem naszego narodowego sukcesu w następnych dekadach jest zmiana postaw, wzorców myślenia i zachowań Polaków. To wyzwanie, przed którym stoi każdy z nas oraz my wszyscy jako społeczeństwo. Podskórnie czujemy, że po 25 latach wolności Polska rozwija się wolniej niż byśmy tego chcieli i potrzebuje nowego impulsu rozwojowego – zmian zarówno w gospodarce, jak i w życiu społecznym. Podczas IX Kongresu Obywatelskiego chcemy się zastanowić – jakiego „ja” i jakiego „my” potrzebują Polacy? Jakie kompetencje pozwolą poprawić otaczającą nas rzeczywistość i osiągnąć sukces? I wreszcie – jak te kompetencje w sobie budować?" - dr Jan Szomburg, Prezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową
 
 
Wśród zaproszonych gości są m.in.: prof. Jerzy Buzek, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Janusz Piechociński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki, Monika Kuszyńska, piosenkarka, autorka tekstów, działaczka społeczna oraz Marcin Beme, Prezes Zarządu Audioteka.pl.
 
Obrady odbędą się w siedmiu sesjach tematycznych:
 
1. Narodowy Coaching w edukacji, kulturze i biznesie – jak rozwinąć nasze skrzydła?
2. Jak budować pomosty pomiędzy Polakami?
3. Rola polskich championów w pobudzaniu innowacyjności i ekspansji zagranicznej małych i średnich przedsiębiorstw
4. Umiędzynarodowienie uczelni – jak to zrobić dobrze?
5. Jaki rozwój polskich miast – czas na nową doktrynę?
6. System sprawiedliwości dla obywateli – jak to zrobić?
7. Jak włączyć emigrację do rozwoju Polski?
 

Wstęp na Kongres jest bezpłatny, lecz wymagana jest REJESTRACJA.

Więcej informacji na temat wydarzenia na stronie internetowej oraz Facebooku

 • -

Ogólnopolski konkurs „Twarze przedsiębiorczości”

15 września br., w ramach siódmej edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce, ruszył ogólnopolski konkurs „Twarze Przedsiębiorczości”. Celem przedsięwzięcia jest wyróżnienie tych przedsiębiorców, którzy na co dzień nie pojawiają się na pierwszych stronach gazet, mimo że ich działalność godna jest najwyższego uznania. Zgłoszenia w dwóch kategoriach: „Młody Przedsiębiorca” i „Firma wspierająca młodych” przyjmowane są do 20 października. W trzeciej kategorii – „Instytucja wspierająca przedsiębiorczość” wyróżniona zostanie jedna z dziesięciu, nominowanych przez jury konkursowe, instytucji państwowych lub organizacji pozarządowych, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju polskiej przedsiębiorczości. 

Celem konkursu jest podniesienie świadomości społecznej na temat pozytywnej roli przedsiębiorców w życiu społecznym i gospodarczym, zachęcenie samych właścicieli firm do dzielenia się swoimi sukcesami i nagłośnienie ich szczególnie wśród partnerów i uczestników Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.Rozpoczętym dziś konkursem kontynuujemy kampanię społeczną o tym samym tytule, w której zachęcaliśmy przedsiębiorców do przesyłania nam zdjęć z krótką informacją, dlaczego są dumni z tego, co robią. Od połowy lipca spłynęło do nas około 100 zgłoszeń. Mamy nadzieję, że zainteresowanie naszym konkursem będzie równie wysokie. Udział w nim to doskonała okazja do promocji swojej działalności, w skali regionalnej i ogólnopolskiej – mówi Justyna Politańska, prezes Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą do 30 roku życia i prowadzisz działalność gospodarczą maksymalnie od 5 lat, zgłoś swoją kandydaturę w kategorii „Młody przedsiębiorca”. W skład kapituły konkursowej tej kategorii wejdą przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, instytucji zarządzającej programem „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”, który stymuluje przedsiębiorczość młodych za pomocą systemu niskooprocentowanych pożyczek na założenie własnej działalności gospodarczej. Szukamy przede wszystkim „lokalnych bohaterów”- mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy swoją pracą przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki, a którzy na co dzień pozostają w cieniu swoich bardziej znanych koleżanek i kolegów. – mówi Marek Szczepański, Dyrektor Zarządzający Banku Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialny za wdrażanie programu.Przy ocenie wniosków organizatorzy zwrócą szczególną uwagę na to, w jaki sposób młodzi przedsiębiorcy mierzą się z napotykanymi trudnościami, czy rozwijają swoją działalność i czy są otwarci na współpracę z partnerami społecznymi. 

Przedsiębiorcy, którzy dbają o zatrudnienie i rozwój pracowników poniżej 30 roku życia, a także o jakość praktyk i staży w firmie, mogą zgłosić swój udział w kategorii „Firma wspierająca młodych”. Wyboru laureata dokona kapituła, w skład której wejdą m.in. przedstawiciele Europejskiego Funduszu Leasingowego. EFL jako pierwsza instytucja finansowa w Polsce  przystąpił do inicjatywy  europejskiego Banku Inwestycyjnego Jobs for Youth (JfY)- „Praca dla Młodych”. Dzięki wspólnej inicjatywie z EBI premiujemy firmy, które zatrudniają lub przyjmują na staże młodych ludzi w wieku od 15 do 24 lat. Realizując ten projekt pokazujemy, że prowadząc działalność biznesową jednocześnie możemy wspierać zatrudnienie młodych ludzi i wpływać na zmniejszanie skali bezrobocia.” – powiedział Radosław Kuczyński, prezes EFL.
 

Uroczyste nagrodzenie laureatów nastąpi 18 listopada br., podczas inauguracji VII edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce.

Szczegóły na stronie projektu Twarze Przediębiorczości oraz stronie Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

 

 • -

Polskie start upy poznają niemiecki rynek

Zwycięzcy konkursu Biznes w Niemczech poznali programy dedykowane start upom, poznali kulturę, obyczaje i historię Monachium. Na Bawarii działa 60 polskich firm, Polska jest 11. partnerem biznesowym Bawarii. Laureaci konkursu także planują wdrożenie swoich pomysłów na rynek niemiecki. 

Nawiązanie kontaktów dyplomatycznych
Pierwszego dnia laureaci spotkali się z Panią Katarzyną Rzeźniczek radcą Wydziału Handlu i Prawa przy Ambasadzie w Berlinie, która opowiedziała o relacjach gospodarczych polsko – niemieckich.  Pani Rzeźniczek zwracała szczególną uwagę na ochronę patentową nowych pomysłów, ponieważ rynek niemiecki jest bardzo konkurencyjny i trzeba chronić projekty już od samego początku. W kolejnych dniach finaliści projektu Biznes w Niemczech spotkali się z przedstawicielami Urzędu Miasta Monachium oraz Konsulatem Generalnym RP w Monachium. Wizyta w Konsulacie była okazją do wymiany poglądów i dotychczasowych doświadczeń młodych przedsiębiorców. Justyna Lewańska, Konsul Generalna RP wskazała na potrzebę dobrego przygotowania się do negocjacji z partnerami biznesowymi. Efekty uzależnione są m.in. od jakości produktu, stopnia zapotrzebowania na rynku niemieckim oraz od sposobu prowadzenia rozmów. Dodała też, że polscy przedsiębiorcy posiadają znaczący potencjał i są gotowi do partnerskiej kooperacji. 
Kameran Schwani z Urzędu Miasta Monachium podkreślał, że w Monachium mieszka 40% osób z pochodzeniem nie niemieckim a Polacy stanowią szóstą co do liczebności grupę etniczną. Aby gospodarka mogła dalej dynamicznie się rozwijać miasto potrzebuje przedsiębiorców, także tych spoza granic Niemiec. Miasto przygotowało wiele programów wsparcia dla przedsiębiorców, którzy chcą założyć firmę na terenie Monachium. Młode firmy mogą korzystać z bezpłatnego doradztwa, podnoszenia kwalifikacji oraz udziału w licznych konferencjach i sympozjach pomagających nawiązywać kontakty biznesowe. Laureaci spotkali się także z Josefem Schmidem, zastępcą burmistrza Monachium, który wziął udział w rozpoczęciu projektu badawczego "Shared E-Flota". Projekt ten polega na tym, że kilka przedsiębiorstw ma wspólną elektryczną flotę samochodową. Burmistrz podkreślał, że elektrycznie napędzane auta są przyszłością i stanowią kolejny krok w ekologicznym rozwoju miasta.

Programy dla start upów
W IHK für München und Oberbayern laureaci uzyskali informacje na temat wsparcia dla start upów, możliwości ekspansji oraz praktyczne wskazówki jak wprowadzić swoje marki na rynek niemiecki. Markus Sauerhammer, szef działu start upów podpowiadał laureatom najlepszych branżowych partnerów z Monachium do dalszych kontaktów biznesowych. Natomiast w Monachijskim Centrum Technologii (MTZ) laureaci zwiedzili dostępne powierzchnie dla firm oraz uzyskali informacje na temat programów wsparcia dedykowanych obcokrajowcom. W MTZ działają 94 innowacyjne firmy na powierzchni ponad 10 tys. M2. Cristina Mann, szefowa administracji podkreślała, że 2% firm bankrutuje, ale zachęca też by się nie poddawać i próbować swoich sił w kolejnych przedsięwzięciach. Mann zwraca uwagę, że kluczowa jest jakość produktu oraz profesjonale doradztwo biznesowe zwłaszcza na początku działalności. 
Tobias Ullmann, starszy konsultant w UnternehmerTUM opowiedział laureatom o możliwościach skorzystania ze środków funduszu Venture Capital. Ullman zwracał też uwagę, że UnternehmerTUM jest jednoską która silnie wspiera start upy także w początkowej fazie, w przygotowaniu biznesplanu, strategii marketingowej oraz wprowadzenia marki na rynek. Laureaci odwiedzili także akcelerator giganta telekomunikacyjnego O2 Wayra DACH, zlokalizowany w samym centrum Monachium. W Wayra DACH zwycięzcy spotkali się ze start upami, które rozwiają swoje pomysły właśnie w tym akceleratorze. Podczas ostatniego spotkania wizyty studyjnej laureaci odwiedzili agencję Invest in Bavaria. Hanna Blank, menedżerka Relacji Inwestorskich opowiedział o stosunkach gospodarczych między Polską a Bawarią. Zwróciła uwagę, że polscy przedsiębiorcy są wysoko cenieni w Niemczech. Bawaria posiada doskonale rozwinięte programy wsparcia przedsiębiorców. W klastrze bawarskim zarejestrowanych jest 19 branż a Polska jest 11. partnerem biznesowym Bawarii. Ponadto w Norymberdze stworzono program dla przedsiebiorców w ramach którego firmy otrzymują bezpłatny lokal na 3 miesiące, doradztwo gospodarcze oraz 10.500 euro na start w biznesie 

Laureaci o wizycie studyjnej
Dla mnie program był kompletny i poza oczywistymi benefitami (spotkania z osobami decyzyjnymi, dzielenie się doświadczeniami, baza kontaktów) bardzo pomógł mi poukładać sobie w głowie do kogo i po co mogę się zwrócić chcąc wprowadzić moją firmę na rynek niemiecki – mówi Maciej Szurek, CEO Hashi-Tashi.  Zdecydowanie zamierzam skorzystać z możliwość jakie otworzyły się przed Hashi-Tashi podczas programu Biznes w Niemczech – dodaje.
Program Biznes w Niemczech otworzył nam nowe możliwości – podkreśla Edyta Kocyk, prezes zarządu SiDLY sp.zo.o. Grzegorz Gwiazdowski, CEO Autoplug.in zwraca uwagę, że udział w konkursie pomógł mu zrozumieć niemiecki sposób prowadzenia biznesu, poznać co jest dla nich ważne, na co zwracają uwagę. - Otrzymaliśmy bardzo dużo wartościowych rad, z których z całą pewnością skorzystamy w przypadku wejścia Autoplug.in na rynek niemiecki. Ponadto poznaliśmy programy wsparcia dla firm zagranicznych, o które mogą się ubiegać jeśli tylko będą chciały rozpocząć swój biznes w Niemczech. Taka wiedza z całą pewnością zaprocentuje w przyszłości. – dodaje Gwiazdowski. 
Małgorzata Stuła, prezes zarządu My Green Space mówi, że wygrana w konkursie biznes w Niemczech pozwoliła jej poznać specyfikę rynku niemieckiego. - Jestem pewna, że kontakty nawiązane podczas wyjazdu zaoowocują i już wkrótce 5 genialnych biznesów z Polski zostanie przeniesione na rynek niemiecki – dodaje Stuła.

100 tys. zł inwestycji
Jeden z laureatów konkursu – Bartosz Ambrożkiewicz, genialny młody wynalzca z Poznania orzymał właśnie inwestycję od funduszu AIP Seed Capital o wartości 100.000 zł. Smart mirrors jest to system, do samodzielnego montażu na motocyklu, który dopasowuje pochylenie lusterek wstecznych (prawego i lewego) do aktualnej pozycji motocyklisty. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania jazda motocyklem może być bezpieczniejsza. Na owiewce motocykla montuje się czujnik, który jest połączony z nakładką na lusterku pojazdu. Gdy kierujący pochyla się nad maszyną, lusterko dostosowuje się do jego pozycji w taki sposób, aby cały czas dobrze widział to, co dzieje się za jego plecami. Dzięki smart mirrors kierowca posiada idealną widoczność sytuacji drogowej za nim, w każdej pozycji, nawet maksymalnie pochylonej. To rozwiązanie jest unikalne w skali globalnej a dzięki inwestycji autor pomysłu będzie w stanie dokończyć prototyp i przygotować się do pozyskania większych środków na platformie crowdfundingowej kickstarter.

O konkursie Biznes w Niemczech
Aby wziąć udział w konkursie należało nakręcić 3 minutowy filmik o produkcie lub usłudze, którą autor chciałby wprowadzić na rynek niemiecki – opowiada Justyna Gaj z Agencji JUSTA PR, organizatorka projektu. Filmik trzeba było wysłać korzystając z formularza zamieszczonego na stronie www.bizneswniemczech.plLaureatów wybrało niezależne jury. Do konkursu zgłoszonych zostało wiele ciekawych, nowatorskich koncepcji biznesowych. Kolejna edycja projektu planowana jest na przyszły rok. 

Zapraszamy do śledzenia projektu na stronie internetowej i Facebooku.

Bezpłatne szkolenia pn. Akademia funduszowa

Centralny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zaprasza do udziału w szkoleniu AKADEMIA FUNDUSZOWA. Jego celem jest przekazanie podstawowych informacji na temat systemu Funduszy Europejskiej oraz przećwiczenie procesu aplikowania o środki unijne.  

Na szkolenie zapraszamy osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Funduszami Europejskimi oraz przygotowujące się do pierwszego aplikowania o dofinansowanie. Zaplanowano dwa szkolenia dostosowane do poziomu zaawansowania uczestników w tematach funduszowych.


Szkolenia odbędą się w następujących terminach:

7 października 2014 roku, godz. 9.00 – 16.00 – szkolenie dla osób POCZĄTKUJĄCYCH w tematyce Funduszy Europejskich;
8 października 2014 roku, godz. 9.00 – 16.00 – szkolenie dla osób posiadających PODSTAWOWĄ wiedzę o Funduszach Europejskich.

Oba szkolenia obejmą te same zagadnienia, a zróżnicowana będzie tylko szczegółowość przekazywanych informacji. Spotkania odbędą się w sali konferencyjnej Centralnego Punktu Informacyjnego, przy ul. Żurawiej 3/5 w Warszawie.

Szkolenie przewiduje głównie pracę warsztatową związaną m.in. ze wstępnym opracowaniem założeń projektu oraz wymianę doświadczeń uczestników spotkania. Uczestnicy będą pracować w grupach i wspólnie analizować przykłady.  


Osoby, które chciałyby wziąć udział w szkoleniu prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres spotkania@cpe.gov.pl i podanie w e-mailu następujących informacji: imię i nazwisko zgłaszanego uczestnika,numer telefonu kontaktowego do zgłaszanego uczestnika, wybrany poziom, a zarazem termin szkolenia (7.10 – poziom początkujący, 8.10 – poziom podstawowy). W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem (22) 378 31 77. 

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Decydować będzie kolejność wpływania zgłoszeń. Organizator zastrzega, że priorytetowo będą traktowane zgłoszenia osób, które do tej pory nie brały udziału w warsztatach dotyczących przygotowania projektów organizowanych przez CPI.

Artykuł Union Investment TFI: "Dywersyfikacja i efektywność to dziś klucz do sukcesu"

Miło nam poinformować, że Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw rozpoczęła współpracę z liderem na rynku funduszy inwestycyjnych, firmą Union Investment TFI S.A. 

W ramach podjętej współpracy na stronie internetowej Fundacji MSP raz w miesiącu pojawiać się będą niezwykle ciekawe artykuły eksperckie poświęcone tematyce odpowiedzialnego i efektywnego inwestowania, przygotowane przez ekspertów Union Investment TFI.

Zachęcamy do zapoznania się z pierwszym materiałem z cyklu, zatytułowanym "Dywersyfikacja i efektywność to dziś klucz do sukcesu".

 

Dywersyfikacja i efektywność kapitału to dziś klucz do sukcesu.

Dlaczego trzeba o tym przypominać? Otóż okazuje się, że w Polsce zbyt mocno jesteśmy związaniu z tradycyjnym sposobem zarządzania płynnością w firmie.

Z naszych doświadczeń i z rozmów z przedsiębiorcami oraz osobami odpowiedzialnymi za finanse w firmach wynika, że w dalszym ciągu preferują oni przede wszystkim rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (ROR), depozyty jednodniowe, tzw. overnighty (O/N) oraz klasyczne lokaty bankowe, na których lokują kapitał w średnim i długim terminie. 

Firmy z pewnością potrzebują kont czy depozytów bankowych ze względu na ich bezpieczeństwo i wygodę dostępu. Takie rozwiązania nie są jednak wystarczająco efektywne. Mówiąc „efektywne”, mam na myśli narzędzia, które zwiększają dochodowość pieniądza przy optymalnym wykorzystaniu czasu oraz zadowalającej elastyczności w kwestii wpłat i wypłat. Biorąc pod uwagę zysk i elastyczność, należy zauważyć, że lokowanie środków wyłącznie na depozycie overnight przestaje wystarczać, szczególnie obecnie, w środowisku niskich stóp procentowych. Z kolei lokaty o dłuższym terminie dają wyższe odsetki, ale wymagają od firmy zamrożenia kapitału na ustalony okres – kilka miesięcy czy nawet rok. Odpowiedzią na te bolączki mogą być bezpieczne fundusze pieniężne, mylnie kojarzone z inwestycją o podwyższonym ryzyku. Wykorzystywane są one głównie jako efektywny substytut lokaty...

 

Przeczytaj cały artykuł:

Kampania społeczna "Twarze Przedsiębiorczości"

Zainicjowana w połowie lipca przez Fundację Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i Forum Młodych Lewiatan kampania społeczna "Twarze Przedsiębiorczości" zyskuje coraz szersze poparcie. Już kilkudziesięciu polskich przedsiębiorców zgłosiło swój udział, pokazując, że bycie przedsiębiorcą to powód do dumy. 

Mechanizm kampanii jest prosty: wystarczy zrobić sobie zdjęcie z kartką, na której w jednym do dwóch zdań pochwalimy się swoją przedsiębiorczą działalnością. Chcemy burzyć negatywny stereotyp, twierdzący, że przedsiębiorcy działają wyłącznie dla zysku, często z naruszeniem prawa czy dobrych obyczajów. To niesprawiedliwe i krzywdzące uogólnienie. Warto pamiętać, że to właśnie przedsiębiorcy tworzą większość miejsc pracy w naszym kraju, a swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju lokalnych społeczności i całej polskiej gospodarki – mówi Jakub Gontarek z Fundacji ŚTP. 

Każdy przedsiębiorca to oddzielna, często unikalna historia. Z drugiej strony przedsiębiorcy, szczególnie ci działający na mniejszą skalę, to także ludzie tacy jak my: zmagający się z wieloma trudnościami, mający lepsze i gorsze chwile, nierzadko utrzymujący całe rodziny. Postanowiliśmy pokazać, że to ludzie z pasją, którzy często wiele zaryzykowali, aby znaleźć się tam, gdzie są obecnie. Ich opowieści o przebytych zmaganiach, o wartościach, którymi się kierują i o tym, dlaczego nie zamieniliby swojej pracy na żadną inną, mogłyby zainteresować niejednego, zagubionego na rynku pracy Polaka – dodaje Adam Kądziela, koordynator projektu. 

Najciekawsze historie znajdą się w formie filmów na stronie www.twarzeprzedsiebiorczosci.pl oraz na kanale Youtube. W pierwszym odcinku prezentujemy sylwetkę Romana Modzelewskiego, legendy warszawskiej gastronomii, właściciela „Przekąsek u Romana”. Ale to nie wszystko: tych, którzy najbardziej zasługują na uznanie, będziemy nagradzać. Wkrótce ruszy konkurs Twarze Przedsiębiorczości, który pozwoli nam wyłonić przedsiębiorców w kategoriach takich jak: „młody przedsiębiorca”, „przedsiębiorca wspierający młodych” czy „instytucja wspierająca przedsiębiorczość”. Nagrody zostaną wręczone podczas inauguracji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w listopadzie. 

 

Więcej informacji na stronie internetowej kampanii.

 

 • -
 • -

Czat z ekspertem kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi

W dniu 23 września 2014 r. odbędzie się kolejne spotkanie on-line z ekspertem JWP. W godzinach 10.00 -12.00 do Państwa dyspozycji poprzez aplikację LiveChat będzie rzecznik patentowy kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi - Małgorzata Trejgis, specjalista ds. ochrony wynalazków z dziedziny mechaniki, mechatroniki, optyki, fotoniki.

Serdecznie zachęcamy do udziału studentów, naukowców, pracowników jednostek naukowo-badawczych oraz przedsiębiorców!

Dzięki temu wydarzeniu będą mieli Państwo możliwość zaczerpnięcia informacji na tematy takie jak:

 • Czym jest ochrona patentowa - warunki jej uzyskania, ograniczenia i granice jej istnienia; 
 • Wynalazek a wzór użytkowy a wzór przemysłowy - różnice i podobieństwa; 
 • Wynalazek jako rozwiązanie nadające się do uzyskania ochrony patentowej - przesłanki prawne, ustawowe wyłączenia spod ochrony prawnej, kategorie chronionych rozwiązań; 
 • Rozwiązania z dziedziny mechaniki, fotoniki, nowych technologii - casestudy / propozycje ze strony uczestników czatu, Procedury zgłoszeniowe; 
 • Badania patentowe jako sposób pozyskiwania informacji o  zgłoszonych i chronionych rozwiązaniach.

Panel logowania do czatu tradycyjnie pojawia się w prawym dolnym rogu strony www.jwp.pl na dzień przed wydarzeniem!

 • -

Bezpłatne szkolenia doskonalące technikę jazdy finansowane w ramach EFS

Zapraszamy na BEZPŁATNE szkolenia współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z zakresu doskonalenia techniki jazdy dla właścicieli oraz pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (woj. mazowieckie). Oferta skierowana jest do kierowców samochodów osobowych i ciężarowych.

Szkolenia odbywają się w Moto Parku Ułęż (116 KM od Warszawy). Dojazd, przerwa kawowa jak i lunch również są bezpłatne. W czasie podróży do Moto Parku uczestnicy zmieniają się za kierownicą i prowadzą pojazd pod okiem instruktora.Każdy z uczestników otrzyma certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia i zdobycie kompetencji.

TERMINY: 30.09.2014r., 01.10.2014r., 02.10.2014r.  (przewidywane są również terminy póżniejsze po uprzedniej deklaracji udziału przez uczestników)

HARMONOGRAM SZKOLENIA:

Część teoretyczna:

- eliminacja złych nawyków i błędów, poznanie i nabycie prawidłowych (zmiana sposobu myślenie kierowcy),
- zagrożenia w ruchu drogowym (podniesienie świadomości),
- przewidywanie i unikanie niebezpiecznych zdarzeń na drodze.

Część praktyczna:

- indywidualne jazdy z instruktorem (2 godz. na osobę),
- jazda praktyczna (nabycie i doskonalenie umiejętności technicznych),
- jazda w sytuacjach krytycznych,
- eco driving,
- defense driving.

Koszty kursu, materiałów szkoleniowych, dojazdu oraz cateringu finansowane są ze środków UE.

Więcej informacji na stronie internerowej projektu

Kontakt: letsdrive.szkolenie@gmail.com; tel. 534-931-629.

 

Bezpłatne szkolenia w Centrum Przedsiębiorczości SMOLNA

Zachęcamy przedsiębiorców do udziału w bezpłatnych szkoleniach, które będą odbywać się we wrześniu br. w Centrum Przedsiębiorczości SMOLNA.

 • -

Konkurs NOT na najlepsze produkty innowacyjne „Laur Innowacyjności 2014”

Konkurs im. Stanisława Staszica na najlepsze produkty innowacyjne „Laur Innowacyjności 2014”, organizowany jest przez Naczelną Organizację Techniczną - Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych we współpracy z wieloma Partnerami z kraju i z zagranicy. Cieszy się on ogromną, rosnącą z roku na rok popularnością i prestiżem – jest to już jego czwarta edycja. U podstaw idei zorganizowania tego Konkursu legło przekonanie, że kluczem do rozwoju polskiej gospodarki jest rozwój innowacyjności w naszym kraju, promowanie produktów innowacyjnych i ich twórców oraz pomoc w przyspieszaniu aplikacji innowacyjnych rozwiązań.

Trzy poprzednie edycje tego Konkursu spotkały się z ogromnym zainteresowaniem we wszystkich dziedzinach gospodarki, a także w placówkach naukowo-badawczych. Konkurs cieszył się również bardzo dużym zainteresowaniem ze strony administracji państwowej, środowisk polonijnych na świecie, firm zagranicznych zainteresowanych polskim rynkiem oraz mediów. W tegorocznej edycji Konkursu organizatorzy otrzymali wysokie Patronaty Rządowe, Parlamentarne, Instytucjonalne, Międzynarodowe i Medialne. Kapitułę Konkursu tradycyjnie stanowią wybitne osobistości z Polski i z zagranicy reprezentujące różne dziedziny techniki i gospodarki. Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi w dniu 26 listopada br. na uroczystej Gali w reprezentacyjnej Sali Balowej WDT NOT w Warszawie i zostanie poprzedzone II konferencją „Innowacje warunkiem rozwoju gospodarczego Polski”. Konferencji i Gali będzie towarzyszyła wystawa związana z tematyką innowacyjności.

Do Konkursu mogą być zgłaszane produkty, technologie, usługi lub inne rozwiązania o charakterze innowacyjnym. Warunkiem rozpatrzenia projektu jest jego terminowe zgłoszenie na obowiązującym formularzu (wraz z załącznikami) oraz terminowe wniesienie opłaty. Ostateczny termin zgłaszania wniosków do Konkursu i wnoszenia związanych z tym opłat upływa z dniem 5 listopada 2014 r.

Pełna dokumentacja dostępna jest na stronie internetowej Konkursu.

 

 • -

Konkurs "Lider Przedsiębiorczości Roku 2014"

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw i Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Warszawie  
serdecznie zapraszają mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz instytucje wspierające przedsiębiorczość, w tym samorząd terytorialny 
do wzięcia udziału w prestiżowym konkursie "LIDER PRZEDSIĘBIORCZOŚCI ROKU 2014".


Konkurs organizowany jest już od 1994 roku w ramach promocji małej i średniej przedsiębiorczości. Tytuł „Lider Przedsiębiorczości Roku” nadawany w ramach konkursu promuje szczególnie aktywne, innowacyjne, konkurencyjne i dynamicznie rozwijające się firmy handlowe, produkcyjne i usługowe oraz instytucje wspierające przedsiębiorczość, w tym jednostki samorządu terytorialnego. Wyróżnienie otrzymuje corocznie jedynie kilkanaście najlepszych firm. 

Tegoroczny konkurs stanowi integralną część Ogólnopolskiej Konferencji pn. „Potęga rozwoju - rozwój do potęgi. Drogi MSP po kapitał”, która odbędzie się w dniu 29 października 2014 r. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, ul. Książęca 4.

O patronat honorowy nad konkursem „Lider Przedsiębiorczości Roku 2014” wystąpiliśmy do Marszałka Województwa Mazowieckiego, Pana Adama Struzika.

O tytuł „Lidera Przedsiębiorczości Roku” ubiegać mogą się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa: produkcyjne, rzemieślnicze, handlowe i usługowe oraz osoby i instytucje wspierające przedsiębiorczość, w tym jednostki samorządu terytorialnego. 


Przedsiębiorstwa i instytucje oceniane są w następujących kategoriach: 

• Mikro przedsiębiorstwa - firmy zatrudniające mniej niż 10 pracowników;
• Małe przedsiębiorstwa - firmy zatrudniające mniej niż 50 pracowników;
• Średnie przedsiębiorstwa - firmy zatrudniające mniej niż 250 pracowników;
• Instytucje wspierające przedsiębiorczość, w tym samorząd terytorialny.


Przyznanie wyróżnień „Lidera Przedsiębiorczości Roku” odbywa się na zasadzie dwustopniowej kwalifikacji:

Etap I – kompletowanie dokumentacji dotyczącej działalności i osiągnięć firmy, ocena formalna dokumentacji konkursowej;
Etap II – ocena i weryfikacja kandydatów przeprowadzona przez Kapitułę Konkursu na podstawie zasad „Kryterium oceny formalnej i merytorycznej firm konkursu Lider Przedsiębiorczości Roku”, zatwierdzonej przez Kapitułę Konkursu; 
Finał Konkursu – wybór najlepszych firm i nadanie im tytułu „Lider Przedsiębiorczości Roku”.


Laureaci konkursu „Lider Przedsiębiorczości Roku 2014” w ramach działań promocyjnych otrzymają:

• znak (logo) LIDERA w wersji elektronicznej na płycie CD – do wykorzystania w materiałach promocyjnych firmy (m.in. na papierze firmowym, dokumentach);
• możliwość promocji firmy na stronie internetowej Fundacji lub Izby (umieszczenie logo, nazwy firmy, linku do strony www) na okres 12 miesięcy, począwszy od dnia otrzymania wyróżnienia. 

Promocją Konkursu i jego laureatów zajmą się nie tylko Organizatorzy, ale również media ogólnopolskie, regionalne, i lokalne, które obejmą patronat medialny nad imprezą. 


Zapraszamy serdecznie wszystkie mikro, małe i średnie firmy oraz samorząd terytorialny do ubiegania się o to wyróżnienie, obecnie znane i cenione oraz postrzegane jako oznaka prawdziwego sukcesu gospodarczego, zarówno w kręgach decydentów jak i małych i średnich przedsiębiorstw.

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest złożenie w Biurze Organizacyjnym Konkursu: ankiety  zgłoszeniowej oraz wniesienie opłaty rejestracyjnej.

Na zgłoszenia kandydatów do tytułu „Lidera Przedsiębiorczości Roku 2014” czekamy do dnia 26 września 2014 roku. Kompletną dokumentację konkursową wraz z załącznikami należy dostarczyć w formie drukowanej i elektronicznej. Złożona dokumentacja powinna być odpowiednio zabezpieczona, oznakowana napisem „KONKURS LIDER PRZEDSIĘBIORCZOŚCI ROKU 2014” i dostarczona pocztą zwykłą lub kurierską do Biura Organizacyjnego konkursu „Lider Przedsiębiorczości Roku”: ul. Smocza 27, 01-048 Warszawa.  W razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań prosimy o kontakt z Panią Dorotą Gromadzką, tel. (22) 838-56-73, fax. (22) 838-35-53, (22) 838-02-61, e-mail: oswiata@mirip.org.pl

Patronat

 • -

Nowa usługa Fundacji MSP w zakresie rozliczania dotacji unijnych

Otrzymanie dofinansowania to dopiero początek długiej drogi. Rozliczanie projektów jest złożonym i trudnym zagadnieniem - to zupełnie inna dziedzina wiedzy niż księgowość. Złe rozliczenie kosztów spowoduje, że nie otrzymasz przyznanych środków na czas lub możesz ich w ogólne nie uzyskać, a nawet zapłacić karę.

Eksperci Fundacji oferują nową usługę w zakresie rozliczania dotacji unijnych ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (wszystkie działania), Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, Funduszy Norweskich i Szwajcarskie oraz innych źródeł. 

Usługi obejmują:
• opracowanie wniosków o płatność,
• przygotowywanie uzupełnień i wyjaśnień do wniosków o płatność,
• kontakty z instytucją udzielającą dofinansowania w zakresie kwestii związanych z rozliczeniem,
• doradztwo w zakresie kwalifikowalności wydatków i prowadzenia księgowości projektu, w tym m.in. kontrola opisów dokonanych przez księgowość beneficjenta.

Ponadto oferujemy:
• bieżące konsultacje i doradztwo podczas realizacji projektu,
• pomoc w opracowaniu dokumentacji projektowej (regulaminy, wzory dokumentów dotyczących rekrutacji, ochrony danych osobowych, przepływów finansowych, itp.),
• doradztwo w zakresie zawierania umów w ramach projektu, zakupu środków trwałych, stosowania zasady konkurencyjności i efektywnego zarządzania projektem,
• przygotowanie wniosków o zmiany w projekcie (zamiana zakresu merytorycznego, finansowego, okresu realizacji) i pomoc w negocjacjach z instytucją udzielającą dofinansowania,
• audyt projektu mający na celu ocenę poprawności i kompletności udokumentowania projektu, z uwzględnieniem realizacji podstawowych założeń wpisanych do wniosku o dofinansowanie, zgodnych z umową o dofinansowanie i wytycznymi programowymi oraz wykazaniem osiągnięcia założeń wyrażonych we wskaźnikach skwantyfikowanych, produktu oraz rezultatu projektu.
• przygotowanie dokumentacji do kontroli i /lub audytu. Udział w kontroli projektu wraz z opracowaniem odpowiedzi na raport pokontrolny.


Cena usługi jest uzależniona m.in. od złożoności projektu, jego wartości i czasu realizacji oraz zakresu usług (np. pomoc w rozliczeniu projektu, pomoc w wprowadzeniu projektu itp.). Ważne jest, czy w projekcie występuje pomoc publiczna, liczba postępowań zgodnych zasadą konkurencyjności, oraz czy były już składane wcześniej wnioski o płatność.

Cena usługi ustalana jest indywidualnie dla każdego projektu na podstawie dostarczonych informacji na temat projektu:
• działanie z którego jest realizowany projekt,
• liczba etapów, 
• liczba wniosków o płatność,
• okres realizacji projektu, 
• liczba pracowników wskazanych w projekcie, 
• średnia miesięczna liczba faktur itp.
• etap na jakim znajduje się realizacja projektu (projekt rozpoczynający się vs projekt mający już problemy z prawidłowym rozliczeniem) 


W celu skorzystania z usług w zakresie rozliczania dotacji unijnych prosimy o kontakt z Panią Małgorzatą Stodulną, tel.: 22 838 32 17 wew. 160.

 

CENNIK*

Nazwa usługi

Cena netto z PLN

Zakres usługi

Uwagi

Konsultacje / doradztwo

0,00

za pierwszą godzinę

 

80,00

za każdą następną godzinę

 

Audyt dokumentacji projektowej przed kontrolą projektu

650,00

za 1 osobodzień

Cena minimalna.

Cena zależy od złożoności sprawdzanego projektu, liczbie zapytań ofertowych, liczby działań, dokumentów księgowych i liczby uczestników, od wartości projektu, występowania pomocy publicznej

Rozliczanie pozyskanej dotacji – sporządzanie wniosków o płatność z częścią sprawozdawczą (bez merytorycznego postępu)

4% - 6% wartości projektu PO KL

 

2 - 3% wartości projekty RPO WM i inne

Za cały projekt w kwotach miesięcznych lub kwartalnych

Cena zależy od złożoności sprawdzanego projektu, liczbie zapytań ofertowych, liczby działań, dokumentów księgowych i liczby uczestników, od wartości projektu, występowania pomocy publicznej

W przypadku krótkich terminów realizacji zlecenia (tj. mniej niż 30 dni przed zaplanowanym terminem złożenia wniosku) ceny ulegają podwyższeniu - do negocjacji

*Cennik nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego

„Równi na rynku pracy” - projekt Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP

Mazowiecka Wojewódzka Komenda OHP rozpoczęła realizację projektu „Równi na rynku pracy” w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej na rzecz zatrudnienia młodych ludzi „Gwarancje dla Młodzieży”.

Projekt przeznaczony jest dla osób, które w chwili przystąpienia do projektu muszą:

-   mieć ukończony 18 r.ż. i nie mieć ukończonego 25 r.ż.;
-  zaliczać się do grupy NEET, czyli być osobą niepracującą/nieaktywną zawodowo, niekształcącą się i nieszkolącą się;
-  nie posiadać kwalifikacji zawodowych lub posiadać niskie kwalifikacje zawodowe albo niedostosowane do potrzeb rynku pracy.

Zakres wsparcia:

1. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

2. Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z następujących form wsparcia:
•     Kurs zawodowy,
•     6- miesięczny płatny staż zawodowy u pracodawcy,
•     Indywidualne pośrednictwo pracy/ pośrednictwo w zakresie organizacji staży zawodowych,
•     Indywidualne zajęcia z doradcą zawodowym,
•     Grupowe zajęcia z doradcą zawodowym,
•     Warsztaty aktywnego poszukiwania pracy,
•     Indywidualne konsultacje psychologiczne,
•     Grupowe wsparcie psychologiczne,
•     Indywidualne wsparcie klienta- opieka tutora,
•     Kurs językowy,
•     Podstawowy kurs komputerowy,
•     Kurs o standardzie ECDL Strat lub kurs równoważny,
•     Kurs prawa jazdy kat. B,
•     Indywidualne zajęcia z prawnikiem,
•     Grupowe zajęcia z prawnikiem,
•     Kurs przedsiębiorczości,
•     Trening umiejętności społecznych.

3. Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać również z dodatkowego wsparcia socjalnego  w postaci dofinansowania kosztów dojazdu na zajęcia projektowe i wyżywienia w trakcie tych zajęć, refundacji kosztów opieki nad dziećmi do lat 7 lub osobą zależna w trakcie odbywania stażu zawodowego.

4. Wszyscy uczestnicy projektu zostaną ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) na czas uczestnictwa w projekcie.

5. Koszty stażu zawodowego dla uczestników pokrywane są ze środków projektu.

6. Opiekunowie staży zawodowych u pracodawcy otrzymają dodatek do wynagrodzenia  w wysokości 350,00 zł od osoby przez 6 miesięcy ze środków projektu.

7. Pracodawca zatrudniający uczestnika projektu przez 6 miesięcy otrzyma jednorazową premię finansową w wysokości 4 000,00 zł ze środków projektu.

Projekt realizowany jest w okresie od 01.09.2014r. do 31.12.2015r. 

 

Bezpłatne warsztaty nt. ZARZĄDZANIA WIEKIEM - 18 września 2014 r.

Zarządzanie wiekiem – co to jest, do czego to się może przydać? Przyjdź, posłuchaj, wykorzystaj!

Zarządzanie wiekiem od kilkunastu lat upowszechniane jest w zachodnich firmach. Od kilku lat mówi się o nim coraz więcej w Polsce, są również pracodawcy działający w naszym kraju, którzy stosują różne rozwiązania z zakresu zarządzania wiekiem. Na czym to polega, dlaczego warto stosować zarządzanie wiekiem, jakie rozwiązania praktyczne obejmuje, co przynosi stosowanie tych rozwiązań pracodawcom i pracownikom, jakie są polskie doświadczenia w ich stosowaniu? 

O tym chcemy opowiedzieć i porozmawiać w trakcie spotkania, na które zapraszamy mikro, małych i średnich przedsiębiorców mających siedzibę na terenie województwa mazowieckiego. W trakcie spotkania wskażemy także nowe instrumenty, które można wykorzystać w zarządzaniu wiekiem wprowadzone ostatnią nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.Organizatorem spotkania jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Fundacją Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
 

Spotkanie odbędzie się w Warszawie w dniu 18 września 2014 w siedzibie Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw przy ulicy Smoczej 27. Spotkanie potrwa od godziny 10:15 do 12:30. 

Spotkanie nie ma charakteru pomocy publicznej, udział w nim jest bezpłatny. Każdy uczestnik spotkania otrzyma prezentację dotyczącą zarządzania wiekiem, a zainteresowani otrzymają na początku 2015 roku przygotowywany obecnie podręcznik zarządzania wiekiem, a także możliwość wsparcia we wdrażaniu rozwiązań ze strony ekspertów Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Warunkiem udziału jest wypełnienie do 15 września br. formularza zgłoszeniowegoLiczba miejsc ograniczona.

W przypadku dodatkowych pytań lub rezygnacji z udziału w spotkaniu prosimy o kontakt z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce: Aneta Kapel, tel. 22 622-01-22, e-mail: a.kapel@filantropia.org.pl

 

IV Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach

IV Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbędzie się w Katowicach w dniach 22-25 września 2014r. Wydarzenie organizowane przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach jest kontynuacją idei spotkania biznesowego sektora MŚP zainaugurowanego w 2011 roku - poprzednie trzy edycje Kongresu dowiodły, że jest on najważniejszym w Europie wydarzeniem gospodarczym dedykowanym sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw.

Platforma dialogu
Kongres jest płaszczyzną dyskusji skupiających przedstawicieli sektora MŚP i dużych firm, świata nauki, instytucji otoczenia biznesu, samorządów terytorialnych oraz władz rządowych. Podczas poprzednich zorganizowano łącznie ponad 136 paneli dyskusyjnych, w których udział wzięło ponad 540 prelegentów z Polski i zagranicy, a liczba uczestników przekroczyła 9000 osób. W ramach tegorocznej edycji zaplanowano ok. 25 paneli dyskusyjnych, w których weźmie udział ponad 130 ekspertów z Polski i zagranicy, a liczba uczestników szacowana jest na ok. 3000. 
Do współorganizacji Kongresu zaproszone zostały Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Ministerstwo Gospodarki oraz Krajowa Izba Gospodarcza. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, Patronatem José Manuela Barroso, Przewodniczącego Komisji Europejskiej oraz Honorowym Patronatem Parlamentu Europejskiego. Funkcję Przewodniczącego Komitetu Honorowego Kongresu objął Jerzy Buzek, Premier Rządu RP w latach 1997-2001, Przewodniczący Parlamentu w latach 2009-2012, natomiast Rady Programowej – Janusz Steinhoff, Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej oraz Rady RIG w Katowicach. Podobnie jak w ubiegłym roku, tytuł współgospodarza przyjęło Miasto Katowice oraz Województwo Śląskie.
 
Międzynarodowy wymiar Kongresu
Hasłem przewodnim tegorocznego Kongresu jest „10 lat przedsiębiorczości bez granic”. Będzie to symboliczne podsumowanie wymiaru gospodarczego przynależności do struktur unijnych. Jednocześnie poprzez nadanie hasła chcemy podkreślić, że do rozwoju polskich przedsiębiorstw konieczny jest wymiar międzynarodowy i wychodzenie na rynki globalne. Tylko w takich warunkach polskie firmy mogą stawać się bardziej innowacyjne, a tym samym efektywnie konkurować z innymi firmami. Trzeciego dnia wydarzenia polscy przedsiębiorcy będą mieli okazję poznać szanse, jakie daje wejście na zagraniczne rynki. Eksperci będą służyć informacją dotyczących wybranych krajów. Obecni będą przedstawiciele służb dyplomatycznych, przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu oraz przedsiębiorcy. Podczas Kongresu poruszany będzie także praktyczny wymiar budowania relacji międzynarodowych o charakterze biznesowym w sektorze MŚP – jeden z paneli poświęcony będzie porozumieniu o strefie wolnego handlu pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Do udziału w debacie zaproszone zostały osoby, które negocjują treść porozumienia. Ponadto w programie Kongresu znajdą się tematy, które od wielu lat uznawane są przez przedsiębiorców jako najbardziej newralgiczne, a mianowicie: współpraca nauki z biznesem, dostęp do kapitału, kształcenie kadr dla gospodarki, system stanowienia stabilnego i przyjaznego prawa i wiele innych.

Interdyscyplinarnie o MŚP i dla MŚP
Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach będzie doskonałą okazją do refleksji na temat zaangażowania firm z sektora MŚP w budowę modelu polskiej gospodarki opartego na wiedzy oraz rozwoju innowacyjności. Podczas poszczególnych paneli eksperci oraz praktycy – doświadczeni menedżerowie polskich i europejskich firm - przedstawiać będą aktualne trendy i kierunki w wielu obszarach.

Rezultatem spotkań będą, podobnie jak w latach poprzednich, rekomendacje skierowane do instytucji państwowych - krajowych i zagranicznych, samorządów gospodarczych oraz środowisk naukowo–badawczych, zawierające proponowane kierunki rozwoju MŚP oraz zmian w celu eliminacji trudności stojących przed polską przedsiębiorczością.

 

Udział w Kongresie jest bezpłatny. Rejestracji można dokonać poprzez stronę internetową www.kongresmsp.eu

 

 • -

VI edycja konkursu Innowator Mazowsza

Konkurs Innowator Mazowsza promuje innowacyjność realizowaną na Mazowszu, pogłębia współpracę środowiska nauki ze sferą biznesu i ułatwia dzielenie się naukowymi dokonaniami, które można praktycznie zastosować w biznesie.

O nagrody można ubiegać się w dwóch kategoriach: Młoda Innowacyjna Firma  i Innowacyjny Młody Naukowiec. Zgłaszający się do konkursu przedsiębiorcy muszą prowadzić na Mazowszu działalność gospodarczą z sektora MSP, istniejącą nie dłużej niż 10 lat. W procesie oceny firm pod uwagę brane są ich nowatorskie produkty lub usługi oraz nowoczesne - stosowane nie dłużej niż 5 lat rozwiązania technologiczne, organizacyjne i marketingowe. Za innowacje w nauce nagrodzeni będą młodzi, kreatywni naukowcy z Mazowsza w wieku do 39 lat, z zakończonym przewodem doktorskim lub stopniem doktora uzyskanym w ciągu ostatnich 3 lat, których prace zawierają innowacyjne, a jednocześnie praktyczne rozwiązania.

Nabór wniosków aplikacyjnych trwa do 14.08.2014, natomiast rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali we wrześniu 2014 r.

 

Więcej informacji na stronie internetowej Konkursu. 

II edycja Targów Nauki i Kooperacji

W dniach 9-10 września 2014 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędą się Targi Nauki i Kooperacji. To już II edycja wydarzenia, którego celem jest stworzenie platformy komunikacji i współpracy pomiędzy przedsiębiorcami oraz instytucjami i przedstawicielami świata nauki prowadzącymi działalność innowacyjną na terenie Mazowsza. Uczestnicy Targów mają możliwość zwiększenia wiedzy na temat możliwości rozwoju ich potencjału poprzez prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz wdrażanie innowacji. Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest Patronem honorowym tego przedsięwzięcia. 

W II edycji Targów Nauki i Kooperacji udział weźmie ok. 100 wystawców. To głównie przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw, instytucji naukowych oraz organizacji związanych z promocją współpracy nauki i biznesu. Swój udział zapowiedziały już m.in. drukarnie 3D, które zaprezentują swój sprzęt oraz możliwości tej techniki. Atrakcją Targów Nauki i Kooperacji z pewnością będzie stoisko zespołu Robotyki Edukacyjnej oraz ich robot, który służy do uczenia nastolatków zasad programowania i wykorzystania nowoczesnych technologii w praktyce. Jednym z wystawców II edycji Targów będzie także Akademicki Związek Sportowy. 

Targi Nauki i Kooperacji organizowane są z myślą o przedstawicielach małych i średnich firm, które prowadzą lub planują rozpocząć działania innowacyjne, jednostkach naukowych, instytucjach non-profit działających w obszarze innowacji, ośrodkach przedsiębiorczości i innowacyjności oraz instytucjach finansowych. Wydarzenie, organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ma na celu zbliżenie tych grup oraz ukazanie możliwości tworzenia wspólnych projektów. Ponadto misją targów jest zwiększenie ogólnej świadomości o możliwościach rozwoju potencjału przedsiębiorstw i instytucji naukowych dzięki wdrażaniu innowacji oraz prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych.

Targom będzie towarzyszyła bezpłatna konferencja „Wykorzystaj swoją kreatywność: generowanie i wdrażanie rozwiązań innowacyjnych”. Pierwszego dnia zostaną omówione zagadnienia kooperacji różnych podmiotów oraz wynikających z niej pozytywnych efektów dla uczestników. Natomiast drugi dzień konferencji zostanie poświęcony problematyce generowania i wdrażania innowacji. Celem konferencji jest zwiększenie świadomości na temat innowacyjnych rozwiązań nauki oraz ich roli w rozwoju przedsiębiorstw, a także metod podnoszenia konkurencyjności na rynku poprzez wdrażanie innowacji.

Wstęp na Targi Nauki i Kooperacji jest bezpłatny, a udział Wystawców finansowany jest z pomocy de minimis. Rejestracji na to wydarzenie można dokonać poprzez stronę internetową projektu. 

 • -

Projekt „Ekologia w biznesie, czyli przedsiębiorstwo przyszłości”

Zachęcamy przedsiębiorców z sektora MMŚP do udziału w bezpłatnym projekcie ekologiczno-inwestycyjnym „Ekologia w biznesie, czyli przedsiębiorstwo przyszłości”.

W odpowiedzi na ciągle zmieniające się przepisy ochrony środowiska, nowe obowiązki narzucane przez UE oraz wymagania konsumentów Zachodniopomorska Grupa Doradcza Sp. z o. o. przystąpiła do realizacji projektu „Ekologia w biznesie, czyli przedsiębiorstwo przyszłości” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Udział przedsiębiorstwa w projekcie jest bezpłatny. Celem przedsięwzięcia jest przygotowanie 160 firm z sektora MMŚP z terenu całego kraju do wdrożenia programu działań ekologicznych. Do projektu zaproszone są wszystkie firmy, a priorytetowo traktowany jest udział przedsiębiorstw przemysłowych.

Wsparcie w ramach projektu (3 etapy):

Doradztwo I
Doradca wybrany ze względu na profil działalności firmy dokona identyfikacji obszarów, w których należy przeprowadzić działania proekologiczne; określi luki kompetencyjne kadry i ścieżkę niezbędnych szkoleń. Analiza działalności firmy obejmie:
•    wymagania prawne związane z ochroną środowiska,
•    gospodarowanie odpadami,
•    emisja pyłów do powietrza,
•    gospodarka wodno-ściekowa,
•    recykling,
•    inne związane ze specyfiką działalności firmy.
Wyniki przeprowadzonej analizy zostaną zawarte w raporcie, który wskaże także czas i ewentualne koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo w związku z nieefektywną gospodarką zasobami. Zakres godzinowy doradztwa uzależniony jest od wielkości firmy (od 10 do 25 godzin).

Cykl szkoleń
Z katalogu 20 dwudniowych szkoleń wybrane zostaną te, które odpowiadają na zdiagnozowane potrzeby firmy. Tematyka szkoleń dotyka takich obszarów jak: 
•    aspekty prawne związane z ochroną środowiska,
•    audyt ekologiczny,
•    ekoinnowacje,
•    zielone zamówienia,
•    marketing ekologiczny,
•    odnawialne źródła energii,
•    finansowanie inwestycji ekologicznych,
•    gospodarowanie odpadami,
•    systemy zarządzania środowiskiem,
•    technologie proekologiczne,
•    eco-driving.

Doradztwo II
Doradztwo, w efekcie którego powstanie program działań wdrażających rozwiązania środowiskowe. Program wskaże obszary działalności firmy, w jakich można zastosować proekologiczne rozwiązania. Określone zostaną korzyści finansowe wynikające z proponowanych wdrożeń (np. obszary zmniejszenia kosztów) oraz wskaźniki ekonomiczne świadczące o ich opłacalności. W programie znajdą się także możliwe źródła finansowania zaproponowanych rozwiązań technologicznych, w tym uwzględniające perspektywę finansową 2014-2020. Zakres godzinowy doradztwa uzależniony jest od wielkości firmy (od 15 do 35 godzin).


Biuro Projektu:
Zachodniopomorska Grupa Doradcza Sp. z o.o.
ul. Powstańców Wielkopolskich 33
70-111 Szczecin

tel.: 91/ 85 22 612
e-mail: ekologia@zgd.com.pl

Więcej informacji na stronie internetowej projektu.

 • -

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie dla przedsiębiorców w ramach konkursu RPOWM/1.5/1/2014

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU) ogłosiła nabór wniosków o dofinansowanie projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, działanie 1.5 Rozwój przedsiębiorczości. W ramach konkursu można uzyskać dofinansowanie na realizację inwestycji obejmujących zakup (wraz z uruchomieniem) środków trwałych (maszyny, urządzenia i środki transportu) oraz wartości niematerialnych i prawnych.

O dofinansowanie mogą mogą ubiegać się  mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Wspierane będą projekty realizowane na terenie województwa mazowieckiego. Minimalna kwota dofinansowania projektu wynosi 300 tys. PLN, a maksymalna 800 tys. PLN (nie więcej niż 200 tys. EUR na dzień podpisania umowy o dofinansowanie). Łączna pula środków dostępnych w ramach konkursu wynosi 6 000 000 euro. 

Kryteria wyboru projektów wskazane są w dokumencie „Szczegółowy Opis Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013”, który jest dostępny na stronie internetowej Jednostki.

Elektroniczną wersję wniosku o dofinansowanie należy wysyłać za pośrednictwem systemu MEWA w terminie od 30 lipca 2014r. do 31 sierpnia 2014r. 


Pełna dokumentacja naboru dostępna jest na stronie internetowej MJWPU.

Konkurs „Innowacja plus”

Innowacja to nie wszystko – jej wdrożenie powinno przynieść zysk. Istotną rolę w procesie komercjalizacji odgrywają działania z zakresu komunikacji marketingowej. Dlatego właśnie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ogłasza konkurs „Innowacja plus” – na najlepszą promocję projektów B+R, które uzyskały dofinansowanie z Programu Innowacyjna Gospodarka.

Celem konkursu jest wskazanie najbardziej efektywnych form promocji, które wspierają komercjalizację wyników projektów badawczo-rozwojowych. Zostaną one opisane w publikacji pokonkursowej. Stworzony katalog najlepszych praktyk będzie mógł służyć jako inspiracja dla wszystkich podmiotów korzystających z PO IG, a także dla przyszłych beneficjentów Programu Inteligentny Rozwój (2014-2020). 

Kapituła Konkursu wyłoni trzech laureatów, którzy otrzymają pakiety atrakcyjnych nagród. Dla zwycięzcy przewidziano opracowanie i wydanie dedykowanego dwujęzycznego folderu oraz realizację filmu promującego działalność, za drugie miejsce i trzecie miejsce nagrodami są szkolenia z zakresu PR oraz zarządzania projektami. Pierwsze i drugie miejsce nagrodzone zostaną tabletami, wszyscy laureaci otrzymają dyplomy i roczną prenumeratę miesięcznika o tematyce PR i marketingu. Przewidziane są również wyróżnienia specjalne. Najlepsi skorzystają także z pakietu dodatkowych działań promocyjnych zapewnionych przez organizatora, dzięki którym dotrą ze swoim projektem do jeszcze szerszego kręgu odbiorców.

Zgłoszenia przyjmowane są do 3 września 2014 r.

Więcej informacji na stronie internetowej Konkursu

Konkurs „Przemysłowa Inwestycja Roku”

Został ostatni miesiąc na zgłoszenie inwestycji do Konkursu „Przemysłowa Inwestycja Roku”, którego celem jest nagrodzenie inwestycji przemysłowych rozpoczętych bądź zakończonych w 2014 roku, które znacząco wpłynęły na unowocześnienie i rozwój gospodarczy Polski.

Projekt promuje przedsiębiorczość, innowacyjność, postawy proinwestycyjne oraz proekologiczne.

Nagrodzone zostaną  najważniejsze inwestycje, które wpłynęły na unowocześnienie i rozwój gospodarczy Polski oraz te, których realizacja nie naruszyła równowagi ekologicznej. Wyróżnienia przyznawane będą pierwszym trzem miejscom w siedmiu kategoriach:
•    Polska Inwestycja Roku
•    Zagraniczna Inwestycja Roku
•    Inwestycja Roku w Polsce Wschodniej
•    Inwestycja Roku w Specjalnych Strefach Ekonomicznych
•    Inwestycja Roku Małych i Średnich Przedsiębiorstw (mniej niż 250 pracowników)
•    Ekologiczna Inwestycja Roku
•    Innowacyjna Inwestycja Roku 

 

Inwestycje zgłaszać można do 16 grudnia 2014 r. Wyboru Laureatów dokonuje Kapituła Konkursu złożona z przedstawicieli agencji i instytucji rządowych, organizacji pozarządowych oraz organizacji biznesu reprezentujących przedsiębiorców. Członkiem Kapituły Konkursu jest Edward Tomasz Połaski - Prezes Zarządu Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstwa oraz Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Udział w konkursie jest bezpłatny. 

Więcej informacji na stronie internetowej Konkursu

 

 • -

Dodatkowa lista wniosków zatwierdzonych do dofinansowania w ramach Działania 6.1 PO IG

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości informuje, że w wyniku wygospodarowania dodatkowych środków zatwierdzony został suplement do protokołu z oceny wniosków złożonych w 2013 r. w ramach Działania 6.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Do wsparcia dodatkowo zatwierdzonych zostało 184 projekty na łączną kwotę 60 049 942,97 PLN.

Dodatkowa lista wniosków zatwierdzonych do dofinansowania w ramach Działania 6.1 PO IG

Więcej: http://poig.parp.gov.pl/index/more/41622

 

WSPARCIE dla osób planujących rozpocząć działalność gospodarczą oraz przedsiębiorców

Przedsiębiorców oraz osoby planujące rozpocząć własną działalność gospodarczą zachęcamy do zapoznania się projektami GOTÓWKA NA START oraz INICJATYWA JEREMIE DLA ROZWOJU MAZOWSZA realizowanymi przez Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości.

 • -

Fundacja JWP zaprasza na chat: „Postępowanie arbitrażowe w sprawie domen .pl"

Przedsiębiorców zainteresowanych zagadnieniami związanymi z domenami internetowymi i postępowaniami arbitrażowymi w sprawach domen zapraszamy 23 lipca br., między godz. 10.00 a 12.00 do rozmowy on-line, na chacie, z radcą prawnym Agnieszką Rolbiecką z Kancelarii JWP Adwokaci i Radcowie.

Publikacja rozporządzeń w sprawie udzielania pomocy finansowej przez PARP w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka 2007-2013

Opublikowano Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju dotyczące udzielania pomocy finansowej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Zachęcamy do zapoznania się z dokumentami.

W dniu 24 czerwca 2014 r. w Dzienniku Ustaw pod pozycją nr 828 zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 18 czerwca 2014 r.  zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013.

Nowelizacja ta dostosowując dotychczasowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju  regulujące udzielanie wsparcia w ramach działania  8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej  i 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B do przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis pozwoliła na przedłużenie terminu udzielania przedsiębiorcom przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy de minimis  w ramach w/w działań do dnia 31 grudnia 2015 r.

 

http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2014/828/1

Ponadto w dniu 27 czerwca 2014 r. w Dzienniku Ustaw pod pozycją nr 854 zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 18 czerwca 2014 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007–2013 regulujące udzielanie pomocy w działaniach 3.1, 3.3, 4.2, 4.4, 5.1, 5.2, 5.4, 6.1, 6.2, pilotażu pierwsze wdrożenie wynalazku oraz Funduszu Pożyczkowego Wspierania Innowacji.

http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2014/854

 

Więcej: http://poig.parp.gov.pl/index/more/41401

 

Europa zmienia Warszawę, 28 czerwca - 6 lipca 2014 r., Krakowskie Przedmieście

Przyjdź i weź udział w grach, konkursach oraz warsztatach podczas tegorocznej edycji wydarzenia „Europa zmienia Warszawę”, organizowanego przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa. Codziennie, od 28 czerwca do 6 lipca, w namiocie przy Krakowskim Przedmieściu, na wszystkich mieszkańców stolicy czekać będzie cała gama atrakcji, przygotowanych przez ponad czterdzieści różnych instytucji.

W tym roku, po raz piąty będziecie mieli okazję przekonać się w praktyce, jak bardzo fundusze unijne wpływają pozytywnie na wizerunek stolicy. Na Krakowskim Przedmieściu obok wieży Kościoła św. Anny rozstawimy namiot, który w trakcie trwania imprezy otwarty będzie codziennie w godz. od 10 do 18. Swoją ofertę przedstawi w nim czterdzieści sześć instytucji realizujących m.in. projekty kulturalne, edukacyjne, medyczne oraz wiele innych.

Podobnie jak w poprzednich latach, wszystkim wydarzeniom w namiocie towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna, prezentująca najciekawsze projekty zrealizowane w Warszawie ze środków Unii Europejskiej.

Swoją obecność zapowiedzieli m.in. Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Warszawy, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Promocji Wolontariatu oraz Miejski Ogród Zoologiczny. Podczas imprezy zorganizowanych zostanie aż siedem bloków tematycznych a podczas każdego z nich dla wszystkich odwiedzających przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. 

Więcej informacji na stronie: http://europedirect.um.warszawa.pl/europa-zmienia-warszawe

Laureaci konkursu "Biznes w Niemczech" wybrani!

5 autorów innowacyjnych pomysłów w środę wybrała w emocjonujących obradach kapituła konkursu "Biznes w Niemczech", w skład której wchodził Pan Edrward Tomasz Połaski - Prezes Zarządu Funadcji MSP. Największy aplauz zyskali autorzy internetowej aplikacji do projektowania ogrodów oraz 18 letni poznaniak, który wymyślił inteligentne lusterka dla motocyklistów. Wśród laureatów są także aplikacja do zarządzania „zdrowiem“ samochodu, aplikacja do kontroli nadciśnienia tętniczego oraz internetowa galeria sztuki. 

- Do konkursu zgłoszonych zostało wiele ciekawych, nowatorskich koncepcji biznesowych. Miłym zaskoczeniem był dla mnie niezwykle profesjonalny sposób prezentacji idei biznesowych przez ich autorów oraz w większości dobrze zmontowane filmy - opowiada Anna Chojnacka, dyrektor Doradztwa Rynkowego w Polsko - Niemieckiej Izbie Przemysłowo Handlowej.Wybór pięciu zwycięzców nie był łatwy. Ostatecznie w gronie laureatów konkursu znaleźli się autorzy rozwiązań, które naszym zdaniem mają największe szanse na znalezienie w Niemczech partnerów do dalszego ich rozwoju i komercjalizacji – dodaje Chojnacka.
Aby wziąć udział w konkursie należało nakręcić 3 minutowy filmik o produkcie lub usłudze, którą autor chciałby wprowadzić na rynek niemiecki. Filmik trzeba było wysłać korzystając z formularza zamieszczonego na stronie www.bizneswniemczech.pl

Wszysycy laureaci konkursu otrzymują taki sam zestaw nagród, są wśród nich pakiet usług akceleratra Business Link, udział w misji gospodarczej do Monachium oraz consulting niemieckiej kancelraii prawnej Goldenstein & Partner– opowiada Justyna Gaj, koordynator projektu. 

Jurorzy zgodnie podkreślali wartość merytoryczną, zaangażowanie autorów i potencjał nadesłanych prac. - Jestem zadowolony z wysokiej jakości projektów, które zwyciężyły w konkursie. Właściciele firm na pewno będą godnie reprezentować polski biznes w Niemczech i skorzystają z wyjazdu, nabywając nowe doświadczenia i nawiązując kontakty - mówi Cornelius Ochmann, członek Zarządu Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej. Dariusz Żuk, prezes Polski Przedsiębiorczej zwraca uwagę, że jesteśmy tak blisko Niemiec a biznesowo wciąż tak daleko. Dzięki tej inicjatywie zapewne będzie nam coraz łatwiej we wzajemnych biznesowych relacjach, a analizując firmy, które brały udział w konkursie i zostały laureatami wręcz jestem przekonany, że ta pozytywna zmiana na pewno nastąpi w najbliższych latach - podsumowuje Żuk. 

Zapraszamy do odwiedzenia projektu Biznes w Niemczech w internecie:
www.bizneswniemczech.pl
www.facebook.com/BizneswNiemczech
twitter.com/bizneswniemczec

Warunkowa lista wniosków zatwierdzonych do dofinansowania w ramach naboru wniosków do Działania 8.2 PO IG - I konkurs w 2014 r.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości informuje o możliwości objęcia projektów z listy projektów oczekujących warunkową umową o dofinansowanie uzależniającą wypłatę dofinansowania od dostępności środków na ten cel, o ile zostaną przekazane do dyspozycji PARP przez Instytucję Pośredniczącą/Instytucję Zarządzającą PO IG.

W związku z powyższym Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prezentuje listę wniosków warunkowo zatwierdzonych do dofinansowania w ramach I konkursu w roku 2014 dla Działania 8.2 „Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013. Na prezentowanej liście znalazło się 288 projektów, które w wyniku pierwotnej oceny merytorycznej fakultatywnej uzyskały co najmniej 40 punktów, lecz nie zostały wcześniej objęte dofinansowaniem (punktacja poniżej 68 punktów) i których łączna rekomendowana kwota wynosi 137 960 738,31 PLN.

Przekazanie beneficjentowi informacji o braku dostępności dofinansowania na realizację projektu powoduje rozwiązanie umowy ze skutkiem od dnia jej zawarcia. Postanowienia, o których  mowa w § 5 ust. 9-11, § 7 ust. 1-23 i § 13 ust. 2 pkt 3 umowy o dofinansowanie (dotyczące wypłaty środków) wejdą w życie pod warunkiem i w dniu doręczenia beneficjentowi informacji o dostępności dofinansowania na realizację jego Projektu. Informacja o dostępności albo o braku dostępności dofinansowania na realizację projektu zostanie przekazana beneficjentowi do dnia określonego w umowie. Wzory warunkowych umów o dofinansowanie zostały zamieszczone na stronie „Dokumentacja” (link).

Właściwe Regionalne Instytucje Finansujące będą kontaktowały się z wnioskodawcami w sprawie zawarcia warunkowej umowy o dofinansowanie.

Warunkowe umowy o dofinansowanie mogą zostać zawarte do dnia 30 czerwca br.

Warunkowa lista rankingowa projektów (link)

Więcej: http://poig.parp.gov.pl/index/more/41076

 • data: 2014-06-10

Uzupełniająca lista wniosków zatwierdzonych do dofinansowania w ramach naboru wniosków do Działania 8.2 PO IG - I konkurs w 2014 r.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prezentuje uzupełniającą listę wniosków zatwierdzonych do dofinansowania w ramach I konkursu w roku 2014 dla Działania 8.2 „Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013.

W wyniku zwiększenia budżetu konkursu możliwe stało się objęcie dofinansowaniem wniosków o dofinansowanie z listy projektów oczekujących, które osiągnęły 68 punktów w ramach oceny merytorycznej fakultatywnej.

W rezultacie na uzupełniającej liście projektów zatwierdzonych do dofinansowania znalazło się dodatkowo 166 wniosków na łączną kwotę 62 372 600,24 PLN

Lista zatwierdzonych wniosków do dofinansowania (link)

Więcej: http://poig.parp.gov.pl/index/more/40437

 

 • data: 2014-05-16

Lista wniosków zatwierdzonych do dofinansowania w ramach naboru wniosków do Działania 8.2 PO IG - I konkurs w 2014 r.

Lista wniosków zatwierdzonych do dofinansowania w ramach naboru wniosków do Działania 8.2 PO IG - I konkurs w 2014 r.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prezentuje listę wniosków zatwierdzonych do dofinansowania w ramach I konkursu w roku 2014 dla Działania 8.2 „Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013.

Jednocześnie informujemy, iż w wyniku zwiększenia budżetu konkursu na liście projektów zatwierdzonych do dofinansowania znalazło się 519 wniosków na łączną kwotę 361 297 201,91 PLN.  Minimalny próg finalnej liczby punktów gwarantujący objęcie projektu dofinansowaniem został ustalony na poziomie 68,08 pkt.

Projekty nie rekomendowane do dofinansowania, które uzyskały co najmniej 40 punktów w wyniku oceny kryteriów merytorycznych fakultatywnych, stanowią listę oczekujących projektów. Projekty te mogą być rekomendowane do dofinansowania w kolejności zgodnej z ich uszeregowaniem na liście w przypadku wystąpienia dodatkowych środków finansowych na ten cel. O rekomendowaniu kolejnych projektów do dofinansowania będziemy informować na bieżąco bezpośrednio zainteresowanych przedsiębiorców.

Lista zatwierdzonych wniosków do dofinansowania (link)

Więcej: http://poig.parp.gov.pl/index/more/40236

 

 • data: 2014-05-09

Dodatkowa lista wniosków zatwierdzonych do dofinansowania w ramach Działania 6.1 PO IG

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości informuje, że w wyniku wygospodarowania dodatkowych środków zatwierdzony został suplement do protokołu z oceny wniosków złożonych w 2013 r. w ramach Działania 6.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Do wsparcia dodatkowo zatwierdzonych zostało 319 projektów na łączną kwotę 111 273 926,75 PLN.

 

Dodatkowa lista wniosków zatwierdzonych do dofinansowania w ramach Działania 6.1 PO IG (link)

 

Więcej: http://poig.parp.gov.pl/index/more/39641

 

Nowelizacja rozporządzenia regulującego udzielanie wsparcia w ramach działania 8.1. Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej i działania 8.2. Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B PO IG

Nowelizacja rozporządzenia regulującego udzielanie wsparcia w ramach działania 8.1. Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej i działania 8.2. Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B PO IG

1 kwietnia br. został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013.

Głównym celem nowelizacji rozporządzenia jest przedłużenie okresu udzielania pomocy de minimis, w związku z wydaniem przez Komisję Europejską rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis oraz dostosowanie jego przepisów do nowej regulacji unijnej w tym zakresie.

Uwagi do projektu można zgłaszać w terminie do 10 kwietnia 2014 r. na adres Departamentu Konkurencyjności i Innowacyjności w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju: ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub pocztą elektroniczną na adres: magdalena.szewczyk@mir.gov.pl.

Więcej: http://www.poig.gov.pl/Dokumenty/kd/Strony/nowelizacja_rozp_dz_8_1__dz_8_2_POIG_01042014.aspx

 • data: 2014-04-08

Konsultacje międzyresortowe i społeczne rozporządzenia regulującego udzielanie przez PARP pomocy finansowej w ramach PO IG

Konsultacje międzyresortowe i społeczne rozporządzenia regulującego udzielanie przez PARP pomocy finansowej w ramach PO IG

3 kwietnia 2014 r. projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013, został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Głównym celem wydania nowego rozporządzenia w miejsce dotychczas obowiązującego rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 2 kwietnia 2012 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013 jest dostosowanie przepisów rozporządzenia do zmian wynikających z wydania rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu UE do pomocy de minimis oraz fakt, że rozporządzenie było już dwukrotnie nowelizowane w 2013 r.

Jednocześnie w związku z wydaniem nowego rozporządzenia nie będzie konieczności ogłoszenia tekstu jednolitego uchylanego rozporządzenia, zgodnie z art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.

Uwagi do projektu można zgłaszać w terminie do 14 kwietnia 2014 r. na adres Departamentu Konkurencyjności i Innowacyjności w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju: ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub pocztą elektroniczną na adres: edyta.kracon@mir.gov.pl.

Więcej: http://poig.parp.gov.pl/index/more/39338

 • data: 2014-04-08

Podsumowanie warsztatów dla przedsiębiorców pt. "Przetestuj fundusze inwestycyjne w praktyce"

W dniu 18 marca 2014 r. w siedzibie Fundacji MSP odbyły się warsztaty dla przedsiębiorców pt. „Przetestuj fundusze inwestycyjne w praktyce”, prowadzone we współpracy z ekspertami z Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Union Investment.

Organizatorzy warsztatów zaplanowali zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Podczas prelekcji „ABC funduszy” Adam Lipka – Bebeniec skupił się na aspektach zarządzania środkami finansowymi przedsiębiorstwa, odwołując się do realnych doświadczeń z życia właścicieli firm. Zgromadzeni przedsiębiorcy mieli okazję przekonać się, jak fundusze inwestycyjne o niskim poziomie ryzyka (fundusze pieniężne) mogą przyczynić się do efektywniejszego zarabiania na wolnych środkach przedsiębiorstwa.Kolejny prelegent - Maciej Rogala, niezależny ekspert współpracujący z Union Investment – przedstawił zalety inwestowania w fundusze w formie IKE i IKZE. Oba produkty umożliwiają gromadzenie dodatkowego kapitału z wykorzystaniem ulg podatkowych (np. odpisu od podstawy opodatkowania).

W drugiej części warsztatów przedsiębiorcy przetestowali nowo nabytą wiedzę w praktyce, w formie autorskiej gry inwestycyjnej, przygotowanej przez ekspertów Union Investment. Podzieleni na grupy uczestnicy mieli za zadanie jak najlepiej ulokować wirtualny kapitał w różne rodzaje funduszy, opierając się na przedstawionych założeniach makroekonomicznych, takich jak prognoza PKB czy przewidywana inflacja. Dzięki temu mogli dodatkowo przekonać się, jak wskaźniki gospodarcze wpływają na wyniki poszczególnych rodzajów funduszy.
Fundacja MSP zapewniła uczestnikom wstęp wolny na warsztaty. Szczegółowe informacje na temat warsztatów były dostępne na stronie Fundacji. 

 

 • data: 2014-03-24

Zrób biznes w Niemczech. Wygraj wyjazd do Monachium!

Celem projektu Biznes w Niemczech jest wymiana wiedzy, nawiązanie kontaktów i zdobycie know how przez polskich przedsiębiorców w niemieckich warunkach. 5 najlepszych autorów pomysłów oraz 5 dziennikarzy skorzysta z trzydniowej wizyty studyjnej we wrześniu 2014r. do Bawarii, zwanej Doliną Krzemową Europy. W wyniku projektu polskie, młode, innowacyjne przedsięwzięcia będą miały szansę nawiązać kontakty z niemieckimi przedsiębiorcami i instytucjami, w wyniku których ich rozwiązania będą mogły zostać wdrożone na niemiecki rynek.

W wyniku projektu uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z działalnością w strefie euro oraz poznają mechanizmy rynkowe zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Celem projektu jest także zgromadzenie wokół projektu w ramach kapituły konkursu ekspertów mających wiedzę i doświadczenie w zakresie kreowania pomysłów biznesowych i transferu ich na międzynarodowe rynki.

W konkursie może wziąć udział każda pełnoletnia osoba, która ma ciekawy, innowacyjny pomysł na biznes lub jest on w fazie wdrożenia. Warunkiem koniecznym jest możliwość wprowadzenia produktu lub usługi na rynek niemiecki. Aby wziąć udział w konkursie należy nagrać swoje wystąpienie o produkcie lub usłudze, którą autor chce wprowadzić na rynek. Z filmiku powinno wynikać jakie potrzeby zaspakaja produkt lub usługa, w czym jest innowacyjny i czym wyróżnia się na tle konkurencji. I najważniejsze, dlaczego to właśnie autor tego pomysłu powinien pojechać na wizytę studyjną do Monachium. Aby wziąć udział w konkursie nie trzeba znać języka niemieckiego, wystarczy mieć dobry pomysł na biznes i ciekawie o nim opowiedzieć.

Nagrodą główną jest zaproszenie do udziału w trzydniowej wizycie studyjnej w Monachium. Organizator pokrywa koszty transportu, noclegów, tłumacza zadba o interesujące biznesowe spotkania z praktykami na terenie Bawarii.


Strona internetowa projektu: http://www.bizneswniemczech.pl/index.php/pl/

Projekt "ACTIV 50+ - instrumenty wspierające aktywność zawodową pracowników"

Miasto Stołeczne Warszawa w partnerstwie z Akademią Leona Koźmińskiego oraz Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce realizuje projekt innowacyjny pn. "ACTIV 50+ - instrumenty wspierające aktywność zawodową pracowników". Zapraszamy pracowników małych i średnich przedsiębiorstw, którzy ukończyli 50 rok życia, zainteresowanych własnym rozwojem, do udziału w testowaniu NARZĘDZIA DIAGNOZUJĄCEGO KOMPETENCJE ZAWODOWE OSÓB PRACUJĄCYCH 50+ w małych i średnich przedsiębiorstwach. Narzędzie służy badaniu kompetencji pracowników względem wymogów stawianych na zajmowanych stanowiskach pracy, a także badaniu kompetencji w zakresie przedsiębiorczości.

Osoby, które w teście kompetencji zawodowych osiągną wysokie wyniki w zakresie przedsiębiorczości zapraszamy do wzięcia udziału w testowaniu Nawigatora przedsiębiorczości, który w prosty i przystępny sposób poprowadzi użytkownika przez proces planowania działalności gospodarczej - od koncepcji po przygotowania biznes planu i zarejestrowania firmy. Zachęcamy pracodawców do kierowania pracowników do udziału w testowaniu powyższych narzędzi.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: www.msp.kozminski.edu.pl w zakładce Rekrutacja.

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce zaprasza na debatę "I po kryzysie? Czy Polsce nie grozi już recesja?"

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce zaprasza na debatę "I po kryzysie? Czy Polsce nie grozi już recesja?", która odbędzie się 21 lutego (piątek) w warszawskiej siedzibie BIPE (ul. Jasna 14/16a) w godzinach 9.30 - 12.00.

Debata z udziałem publiczności poświęcona będzie działaniom Unii Europejskiej mającym łagodzić skutki spowolnienia gospodarczego, z którymi Unia boryka się w ostatnich latach oraz zapobiec przyszłym kryzysom. Pragniemy zwłaszcza przybliżyć uczestnikom spotkania wpływ decyzji podejmowanych przez Parlament Europejski na unijną gospodarkę i w efekcie na nasze codzienne życie. W debacie obok posłów udział wezmą eksperci: prof. Elżbieta Mączyńska, Janusz Jankowiak, Ignacy Morawski. Spotkanie moderować będzie redaktor Paweł Blajer.

Obecni będą również przedstawiciele mediów i organizacji pozarządowych. Piątkowa konferencja to piąta i ostatnia z cyklu debat organizowanych w ramach kampanii informacyjnej PE przed wyborami europejskimi, dotyczących najważniejszych wyzwań i problemów w UE.  

Prosimy o potwierdzanie udziału w wydarzeniu do dnia 18 lutego b.r. mailem, na adres epwarszawa@ep.europa.eu 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Jakie znasz zawody?"

W dniu 03 kwietnia 2014 roku Komisja Konkursowa wybrała laureatów Regionalnego Konkursu "Jakie znasz zawody?". 10 kwietnia br. w siedzibie Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości odbędzie się finał Konkursu.  Głównym celem Konkursu pn. „Jakie znasz zawody?” jest wspieranie założeń dydaktyczno-wychowawczych programu nauczania oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku rzemiosła i wykwalifikowanej pracy zawodowej. Konkurs przebiega w dwóch etapach, regionalnym i ogólnokrajowym.

Regionalny etap Konkursu organizowany jest przez Mazowiecką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości (MIRiP) pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Partnerem merytorycznym etapu regionalnego jest Wojewoda Mazowiecki. Organizatorami Konkursu na poziomie ogólnopolskim są Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu oraz Fundacja Społeczeństwo i Gospodarka w Poznaniu pod patronatem Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie. 

Konkurs organizowany przez MIRiP skierowany jest do dzieci i młodzieży z terenu województwa mazowieckiego. Prace przyjmowane były do 31 marca br. w trzech kategoriach: prace plastyczne wykonane przez dzieci w wieku 3-7 lat, fotografie wykonane przez uczniów szkół podstawowych oraz krótkie filmy wykonane przez uczniów gimnazjów. Zgodnie z regulaminem, każda ze zgłoszonych prac powinna przedstawiać osoby wykonujące różne zawody.

Do siedziby MIRiP wpłynęło łącznie ok. 490 prac. Wszystkie zostaną ocenione przez Jury pod względem zgodności z podaną tematyką, inwencji, oryginalności i pomysłowości przedstawianego tematu oraz estetyki. Uroczysty finał regionalnego etapu Konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się w dniu 10 kwietnia br. o godz. 11.00 w siedzibie Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy ul. Smoczej 27 w Warszawie. Laureaci  I, II i III miejsca z każdej kategorii otrzymają dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz zmierzą się z pozostałymi zwycięzcami z regionów w ogólnopolskim finale Konkursu.

Konferencja „Potęga rozwoju – rozwój do potęgi. Drogi MSP po kapitał" w Opolu

Fundacja MSP, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga zapraszają na konferencję „Potęga rozwoju – rozwój do potęgi. Drogi MSP po kapitał”, która odbędzie się 24 kwietnia br. w Opolu.
 • -

Konferencja „Potęga rozwoju – rozwój do potęgi. Drogi MSP po kapitał” w Rzeszowie

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. oraz Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga zapraszają na konferencję „Potęga rozwoju – rozwój do potęgi. Drogi MSP po kapitał”. Drugie już spotkanie z tego cyklu odbędzie się 8 maja br. w Rzeszowie.

Spotkania mają na celu przedstawienie różnych form pozyskiwania kapitału, w tym oferty GPW dla przedsiębiorców, jak również umożliwienie nawiązania bezpośrednich kontaktów z doradcami, którzy będą wspierać spółkę w przygotowaniach do IPO. Podobne warsztaty były organizowane przez Giełdę w ubiegłych latach i cieszyły się dużym zainteresowaniem, podobnie jak konferencja zorganizowana 24 kwietnia w Opolu, co zachęciło organizatorów do ponownego zaprezentowania tego zagadnienia.

Integralną częścią każdej konferencji jest debata, której uczestnicy dyskutują nt. metod finansowania MSP, w tym pozyskiwania kapitału na rozwój firmy poprzez rynek giełdowy, dotacje unijne, czy pożyczki. W trakcie debaty przedsiębiorcy dowiedzą się o możliwościach jakie daje emisja akcji na rynku NewConnect i obligacji na rynku Catalyst.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego. Partnerami konferencji są Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego oraz DSBJ Grupa Doradcza Sp. z o. o. Sponsorami wydarzenia są Kopsky Solutions Poland Sp. z o.o. - twórcy usługi boomway.pl oraz Energia dla Firm Sp. z o.o. Patronat medialny nad konferencją objęli: Gazeta Małych i Średnich Przedsiębiorstw, portal biznes2biznes.com, TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów oraz portal gospodarkaPodkarpacka.pl. 

Zapraszamy do udziału w konferencji. 

FORMULARZ REKRUTACYJNY

PROGRAM

Bezpłatna debata ”Ożywienie w polskiej gospodarce - trwały trend czy epizod?”

Z analiz przygotowanych przez zespół ISR pod kierownictwem prof. Jerzego Hausnera wynika, iż liczba upadłości będzie się powoli zmniejszać do początku 2015 r. Jednocześnie korzystne impulsy koniunkturalne nie docierają do przedsiębiorstw w tym samym czasie i w równym stopniu. A zatem w najbliższych miesiącach, w okresie wchodzenia w ożywienie, sytuacja przedsiębiorstw będzie się mocno różnicowała.

Czego przedsiębiorcy mogą się spodziewać w kolejnych kwartałach 2014 roku? Jak duża będzie poprawa sytuacji gospodarczej i popytu krajowego? Które branże w największym stopniu będą zagrożenie upadłością oraz jak kształtuje się skala upadłości? Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Wolters Kluwer zapraszają do udziału w debatach, które odbędą w Katowicach (12 maja), Krakowie (13 maja) i Poznaniu (15 maja). Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest partnerem tego przedsięwzięcia.

Do udziału w dyskusji zapraszamy właścicieli przedsiębiorstw, dyrektorów finansowych, doradców podatkowych, księgowych, pracowników odpowiedzialnych za podejmowanie kluczowych decyzji związanych z finansowym stanem przedsiębiorstw oraz przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu. Podstawę dyskusji stanowić będą wnioski z Raportu ISR. Wystąpienie otwierające debatę poprowadzi dr Stanisław Kluza, były Minister i Wiceminister Finansów, twórca i były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego oraz Michał Bonin, koordynator projektu ISR po stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Debaty odbędą się w trzech miastach, tj.:

Katowice – 12 maja 2014, Hotel Best Western, godz.14.00
Kraków – 13 maja 2014, Hotel Campanile, ul. Św. Tomasza 34, godz. 14.00
Poznań – 15 maja 2014, Hotel Campanile, godz. 14.00

Udział w debacie jest bezpłatny.
Niezbędne jest potwierdzenie uczestnictwa www.liderksiegowosci.pl/debaty

Tylko do 30 maja br. przyjmowane będą zgłoszenia do konkursu "Biznes w Niemczech"

Tylko do 30 maja br. przyjmowane będą zgłoszenia do konkursu "Biznes w Niemczech". Aby wziąć w nim udział wystarczy nagrać krótki film przedstawiający dobry pomysł na biznes, który z powodzeniem można wdrożyć na rynek niemiecki. 5 autorów najlepszych pomysłów oraz 5 dziennikarzy skorzysta z trzydniowej wizyty studyjnej we wrześniu 2014 r. do Bawarii, zwanej Doliną Krzemową Europy. 

Celem projektu "Biznes w Niemczech" jest wymiana wiedzy, nawiązanie kontaktów i zdobycie know how przez polskich przedsiębiorców w niemieckich warunkach. W wyniku projektu polskie, młode, innowacyjne przedsięwzięcia będą miały szansę nawiązać kontakty z niemieckimi przedsiębiorcami i instytucjami, w wyniku których ich rozwiązania będą mogły zostać wdrożone na niemiecki rynek. Polskie innowacyjne projekty będą miały szansę na zagraniczną ekspansję. W wyniku projektu uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z działalnością w strefie euro oraz poznają mechanizmy rynkowe działające zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.

 

Więcej informacji na temat konkursu "Biznes w Niemczech" na stronie projektu. 

 

Konferencja „Potęga rozwoju – rozwój do potęgi. Drogi MSP po kapitał" w Bydgoszczy

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga zapraszają na konferencję „Potęga rozwoju – rozwój do potęgi. Drogi MSP po kapitał”. Trzecie już spotkanie z tego cyklu odbędzie się 28 maja br. w Bydgoszczy.

Spotkania mają na celu przedstawienie różnych form pozyskiwania kapitału, w tym oferty Giełdy dla przedsiębiorców, jak również umożliwienie nawiązania bezpośrednich kontaktów z doradcami, którzy będą wspierać spółkę w przygotowaniach do IPO. Podobne warsztaty były organizowane przez Giełdę w ubiegłych latach i cieszyły się dużym zainteresowaniem, podobnie jak konferencje zorganizowane w Opolu i Rzeszowie, co zachęciło organizatorów do ponownego zaprezentowania tego zagadnienia.

Integralną częścią każdej konferencji jest debata, której uczestnicy dyskutują nt. metod finansowania MSP, w tym pozyskiwania kapitału na rozwój firmy poprzez rynek giełdowy, dotacje unijne, czy pożyczki. W trakcie debaty przedsiębiorcy dowiedzą się o możliwościach jakie daje emisja akcji na rynku NewConnect i obligacji na rynku Catalyst.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pani Doroty Jakuty.

Sponsorami wydarzenia są Kujawsko-Pomorska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Union Investment TFI S.A. oraz Energia dla Firm Sp. z o. o. Partnerami konferencji są Kujawsko-Pomorski Klub Kapitału, Kopsky Solutions Poland Sp. z o.o. - twórcy usługi boomway.pl oraz DSBJ Grupa Doradcza Sp. z o. o. Autoryzowany Doradca na GPW. Patronat medialny nad konferencją objęli Gazeta Małych i Średnich Przedsiębiorstw, portal biznes2biznes.com, Polskie Radio Pomorza i Kujaw, portal internetowy bydgoszcz24.pl oraz portal Bydgoszcz.com.

 

Zapraszamy do udziału w konferencji. 

FORMULARZ REKRUTACYJNY

PROGRAM

Konferencja "Rynek poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Polsce", 5 czerwca 2014 r., Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Zapraszamy do udziału w konferencji "Rynek poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Polsce", która odbędzie się 5 czerwca br. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Organizatorami konferencji są Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, KPMG, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Wydarzenie zostało objęte patronatem Ministerstwa Gospodarki oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. 

Konferencja dedykowana jest przedsiębiorstwom z branży poligraficznej, a jej głównym tematem będzie prezentacja wyników IV edycji raportu "Rynek poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Polsce" przygotowanego przez KPMG na zlecenie Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się również o możliwościach wsparcia dedykowanych przedsiębiorcom w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020, wysłuchają wystąpień przedstawicieli branży poligraficznej oraz będą mieli okazję wziąć udział w debacie.

 

Rejestracja uczestników trwa do 30 maja 2014 r. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Konferencja „Innowacje w finansowaniu MMŚP: EQUITY CROWDFUNDING”, 13 czerwca 2014r., Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

W jaki sposób polskie firmy mogą korzystać z equity crowdfunding? Czy jest to alternatywa, czy uzupełnienie dla tradycyjnych źródeł finansowania MMŚP? Jakie są skuteczne strategie inwestowania i co zrobić, by ten mechanizm skutecznie zaadaptować? Między innymi na te pytania odpowiedzieli eksperci podczas konferencji „Innowacje w finansowaniu MMŚP: EQUITY CROWDFUNDING” już 13 czerwca br. w Warszawie, organizowanej przez fundację Centrum Gospodarki Społecznościowej.

Przedsiębiorcy i inwestorzy nieustannie poszukują efektywnych modeli finansowania inwestycji. Finansowanie społecznościowe (ang. crowdfunding) to coraz bardziej popularny mechanizm finansowania mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Komisja Europejska wskazuje go, jako dobre rozwiązanie dla stymulacji rynku kapitałowego wczesnych faz.

Konferencja odbyła się 13 czerwca 2014 r. w sali notowań Giełdy Papierów Wartościowych przy ul. Książęcej 4 w Warszawie. Udział w niej wzięli przedsiębiorcy, właściciele platform equity crowdfunding, przedstawiciele instytucji rynku kapitałowego oraz inwestorzy. 

Partnerami strategicznymi wydarzenia byli Bank PEKAO S.A., Mind Progress Group oraz Genesis Capital (wspólnicy.pl). Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw była Partnerem merytorycznym konferencji. 

Centrum Gospodarki Społecznościowej to fundacja, której celem jest popularyzacja alternatywnych form finansowania i rozwoju przedsięwzięć biznesowych, społecznych i kulturalnych.


Szczegółowe informacje

 

Zapraszamy do zapoznania się z relacjami z konferencji "Innowacje w finansowaniu MMŚP: EQUITY CROWDFUNDING":

-relacja video: https://www.youtube.com/watch?v=gTThyJ7GMJ0
-relacja foto: https://www.facebook.com/CGSorgpl
-relacja tekstowa: cgs.org.pl

 • -

Usługa doradcza w zakresie szybkiej optymalizacji zarządzania finansami

Usługa doradcza w zakresie szybkiej optymalizacji zarządzania finansami przeznaczona jest dla tych mikro- i małych przedsiębiorców, którzy chcą podnieść konkurencyjność swojej firmy, a nie posiadają wystarczającej wiedzy, aby samodzielnie dokonać usprawnień. W ramach usługi doradcy KSU będą doradzać przedsiębiorcom w zakresie optymalizacji obszarów ich funkcjonowania: sprzedaży i marketingu, IT, telekomunikacji, finansów, księgowości, prawa i podatków, rozpoznając konkretne potrzeby danego przedsiębiorcy. Dofinansowanie usługi w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego wynosi 70%

Usługa będzie składać się z dwóch etapów. W pierwszym etapie doradca KSU przeprowadzi audyt optymalizacyjny, który jest wstępnym rozpoznaniem potrzeb Klienta. Działalność przedsiębiorstwa zostanie poddana analizie w obszarze finansów, księgowości, podatków, prawa, IT, telekomunikacji, marketingu i sprzedaży. Po zrealizowaniu audytu zostanie przygotowany raport w formie streszczenia menadżerskiego, uwzględniający specyfikę i potrzeby danego mikro- lub małego przedsiębiorstwa. Oprócz zidentyfikowanych potrzeb przedsiębiorstwa znajdzie się w nim lista przeprowadzonych analiz wraz z wykorzystanymi narzędziami oraz najważniejsze wnioski wynikające z każdej analizy. Ponadto, doradca KSU przedstawi co najmniej 3 rekomendacje dotyczące wdrożenia w przedsiębiorstwie najkorzystniejszych rozwiązań lub usprawnień, które będą skutkować poprawą zarządzania finansami firmy. 

W ramach drugiego etapu przedsiębiorca może skorzystać z doradztwa we wdrożeniu rekomendowanych rozwiązań lub usprawnień, których celem jest przede wszystkim poprawa zarządzania finansami przedsiębiorstwa, w szczególności poprzez optymalizację relacji przychodów do kosztów, a w efekcie poprawa jego efektywności i zwiększenie jego konkurencyjności. Przykładowe działania mogą obejmować m.in. uproszczenie lub optymalizację procesów w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, analizę relacji kosztów, zysków i przychodów, analizę kosztów sprzedaży i marketingu, analizę wskaźników (rentowności, płynności, zadłużenia), weryfikację działań marketingowych, outsourcing poszczególnych obszarów działalności, weryfikację umów, ograniczenie ryzyk podatkowych i prawnych. 

W całej Polsce usługę świadczy 12 ośrodków. W województwie mazowieckim realizatorami usługi są PKF Consult Sp. z o.o. oraz Misters Audytor Adviser Sp. z o.o. 

 

 • -

Spotkanie informacyjne "Narzędzie Pomiaru Kapitału Ludzkiego", Warszawa, 26.06.2014 r.

W ramach projektu „Kapitał ludzki jako element wartości przedsiębiorstwa“ odbędzie się szereg spotkań skierowanych do przedsiębiorców oraz specjalistów odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi w firmach. Celem spotkań jest upowszechnianie założeń projektu, prezentacja narzędzia pomiaru wartości kapitału ludzkiego (NKL), a także przeprowadzenie konsultacji z przedstawicielami rynku w celu zebrania opinii i sugestii zmian pomocnych w opracowaniu finalnego kształtu narzędzia. Podczas spotkań przedstawiciele PARP i SGH zaprezentują wiele praktycznych korzyści wynikających ze stosowania NKL w firmach.

W ramach projektu organizowane będą:

Spotkania informacyjne poświęcone zapoznaniu odbiorców projektu z narzędziem oraz poznaniu opinii potencjalnych użytkowników produktu na temat jego funkcjonalności oraz możliwych usprawnień. Dzięki spotkaniom będzie można wypracować finalny kształt narzędzia, który w pełni będzie odpowiadał potrzebom polskich przedsiębiorców.

Warsztaty dla analityków i doradców finansowych obejmą praktyczną przentację NKL i korzyści wynikających z jego stosowania w przedsiębiorstwie, podkreślą kompleksowość wypracowanego rozwiązania i jego przystępność pod względem nakładów finansowych.

Seminaria szkoleniowe dla użytkowników, odbiorców i interesariuszy projektu poświęcone będą przekazaniu wiedzy i praktycznych umiejętności płynnego posługiwania się narzędziem przedsiębiorcom oraz pracownikom działów HR i księgowości.

 

Najbliższe spotkanie informacyjne, organizowane w ramach projektu odbędzie się w dniu 26 czerwca br. w Budynku Focus w Warszawie (al. Armii Ludowej 26). Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale konieczna jest rejestracja.

 

 • -
 • -

Forum inwestycyjne Shandong - Polska, WARSZAWA, 30 czerwca 2014 r.

Z okazji wizyty w Polsce delegacji z chińskiej prowincji Shandong 30 czerwca br. o godz. 9.30 w hotelu Sheraton odbędzie się Shandong - Poland Investment Promotion and Business Matchmaking Forum.

W ramach Forum odbędzie się sesja indywidualnych spotkań biznesowych polskich i chińskich firm. Przedsiębiorcy z Chin reprezentować będą m. in. sektor budowlany, biotechnologiczny, chemiczny, rolniczy, spożywczy, energetyczny, wydobywczy, maszynowy, elektroniczny i wytwórczy (m.in. części samochodowe, tekstylia), ochrony środowiska, IT i wysokich technologii. Obecne będą również firmy działające w branży logistyki, nieruchomości, ubezpieczeń, usług prawniczych, kultury, mediów i reklamy, szpitalnictwa i turystyki.

Forum odbędzie się pod patronatem Ludowego Rządu Prowincji Shandong oraz Ministerstwa Gospodarki RP. Organizatorami wydarzenia są China Council for the Promotion of International Trade (CCPIT), Departament Handlu Prowincji Shandong oraz PAIiIZ.

 

Firmy zainteresowane udziałem w wydarzeniu proszone są o rejestrację elektroniczną do 26 czerwca do godz. 17.00.

Spotkanie pn. „Przedsiębiorczość społeczna – studium przypadku", 26 czerwca 2014 r.

W dniu 26 czerwca 2014r. w godz. 17.00 – 21.00 w Pałacu Ślubów przy Placu Zamkowym Starego Miasta w Warszawie, odbędzie się bezpłatne spotkanie realizowane w ramach Projektu Stołeczne Forum Przedsiębiorczości pt. „Przedsiębiorczość społeczna – studium przypadku".


Uczestnictwo w spotkaniu daje możliwość:

- promocji przedsiębiorczości społecznej,
- uzyskania dodatkowej bazy kontaktów,
- zaistnienia w lokalnej sieci przedsiębiorców,
- wymiany doświadczeń organizacji działających na płaszczyźnie polityki społecznej,

Spotkanie poprowadzą: 
prof. dr hab. Jerzy Cieślik - Dyrektor Centrum Przedsiębiorczości, Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie,
dr Aleksandra Wesołowska - pracownik naukowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Prezes i współzałożyciel Stowarzyszenia na rzecz Banku Mleka Kobiecego, prezes powstałej w 2010 r. Fundacji Bank Mleka Kobiecego.  


Zgłoszenia prosimy przesyłać do Aleksandry Pucek-Mioduszewskiej na adres sfop@kozminski.edu.pl

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie poszukuje kandydatów na stanowisko: Młodszego Specjalisty/Specjalistki oraz Specjalisty/Specjalistki w Wydziale ds. Monitoringu

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie poszukuje kandydatów na stanowisko:


Młodszego Specjalisty/Specjalistki w Wydziale ds. Monitoringu
         Specjalisty/Specjalistki w Wydziale ds. Monitoringu

 

Zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy:
•   Realizacja zadań mających na celu monitorowanie poprawności realizacji projektów i realizacji umów POIG.

 

Wymagania związane ze stanowiskiem pracy:
 
niezbędne:
•    wykształcenie: wyższe 

•    pozostałe wymagania:
-    doświadczenie zawodowe w zakresie kontroli na miejscu realizacji projektów i w siedzibie beneficjentów w zakresie programów pomocowych,
-    umiejętność analitycznego myślenia,
-    prawo jazdy kat. B,
-    gotowość do wyjazdów,
-    umiejętność sporządzania tekstów analitycznych i raportów,
-    bardzo dobra organizacja pracy własnej,
-    samodzielność i inicjatywa,
-    komunikatywność,
-    umiejętność pracy w zespole.
 
dodatkowymi atutami będą:
•    znajomość standardów i zasad prowadzenia audytów i kontroli,
•    szkolenia lub inne formy udokumentowania wiedzy w zakresie funduszy UE,
•    studia podyplomowe lub inne formy udokumentowanej wiedzy w zakresie rachunkowości i finansów, audytu i kontroli,
•    znajomość języka obcego.
  

Wymagane dokumenty i oświadczenia: 
•    życiorys i list motywacyjny zawierające oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji,
•    oświadczenie kandydata o nie skazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

 

Termin składania dokumentów: 10 -07-2014 r.
 

Miejsce składania dokumentów:
Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, ul. Smocza 27, 01-048 Warszawa
lub 
na adres e-mail: marta.talmont@fund.org.pl

Z dopiskiem na kopercie lub w temacie wiadomości. „Młodszy Specjalista/Specjalistka w Wydziale ds. Monitoringu”


Inne informacje:
Zastrzegamy sobie możliwość kontaktowania się z wybranymi kandydatami.
Kandydaci zakwalifikowani zostaną powiadomieni o terminie rozmowy wstępnej.

 • -

WSPÓŁPRACA

Poprzedni
Następny