Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Wybierz język strony

Facebook

Znajdź nas na Facebooku

NEWSLETTER

NEWSLETTER:

Powierzchnie biurowe w centrum Warszawy do wynajęcia. TANIO (blisko metra i CH Arkadia)

Do wynajęcia lokale użytkowe z przeznaczeniem na biura o łącznej powierzchni 370 m2. Pomieszczenia od 15 m2 do 55 m2.

Doskonała lokalizacja w centrum Warszawy (róg ul. Smocza/Stawki) gwarantująca bardzo dobrą komunikację. Blisko metro (stacja Dw. Gdański), linie autobusowe i tramwajowe, CH Klif i CH Arkadia.

Budynek z przełomu lat 80/90 (dwupiętrowy, bez windy).

Pomieszczenia klimatyzowane w stanie bardzo dobrym. Istnieje możliwość wyposażenia pomieszczeń w sprzęt biurowy (biurka, szafy, krzesła biurowe itp.).

Możliwość podłączenia mediów telekomunikacyjnych (internet, telefon).

Dostęp do aneksów kuchennych wyposażonych w urządzenia AGD .

 

Cena:  50 zł netto/m2 + opłaty eksploatacyjne

Zapraszamy do kontaktu.

Tel.: 607 331 711, 22 838 32 17 wew.136.

Dzień 24 grudnia 2015 r. jest dniem wolnym od pracy w RIF oraz Fundacji MSP.

Uprzejmie informujemy, że dzień 24 grudnia br. jest dla Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw, w tym Regionalnej Instytucji Finansującej dniem wolnym od pracy.

 

 

 • -
 • -

10 problemów początkującego przedsiębiorcy

Chyba każdy z początkujących przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że problemy raczej prędzej niż później się pojawią. Przedstawiamy subiektywną listę dziesięciu z nich na jakie można napotkać zakładając a potem rozpoczynając prowadzenie bardzo młodej firmy.

Problem pierwszy: jaki rodzaj podatku jest dla mnie najkorzystniejszy: ryczałt, zasady ogólne czy liniowy?

Podatek dochodowy możemy płacić od faktycznego dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszty) lub w formie ryczałtu czyli procentu od przychodów (wtedy koszty się nie liczą). Jeśli wybierzemy podatek od dochodu można stosować tak zwane „zasady ogólne” czyli skalę podatkową (18 i 32%) lub podatek liniowy 19%. Zasada jest dość prosta: jeśli masz mało kosztów wybieraj ryczałt, gdyż w przypadku podatku od dużego dochodu będzie on wyższy niż np. 8,5% od przychodów w przypadku sprzedaży usług. Zanim jednak przystąpisz do wyboru oszacuj swoje przychody i koszty oraz określ rodzaj działalności: handel, produkcja czy usługi. Jeśli prowadzisz działalność mieszaną wybór może być trudniejszy, gdyż to zależy już od proporcji. W sieci znajdziesz kalkulatory do wyliczania podatku. Wpisujesz procent ryczałtu (ustalasz go na podstawie rodzaju Twojego biznesu), podajesz przychody i koszty. Kalkulator wylicza wysokość podatku – im niższa tym lepiej. Wypróbuj różne warianty. Pamiętaj jednak, że z ryczałtu wyłączone są przychody z niektórych działalności oraz przychody powyżej 150.000 EURO (limit górny). Niezależnie co wybierzesz to w danym roku musisz stosować konsekwentnie jeden sposób wyliczania podatku i podejmujesz ryzyko, że jeśli Twoje szacunki okażą się niedokładne zapłacisz jednak więcej niż się spodziewałeś.

Problem drugi: miesięcznie czy kwartalnie?

Rejestrując firmę spotkamy się z pytaniem o to czy podatki chcemy płacić miesięcznie czy kwartalnie. Jasne, że płacić nie chcemy w ogóle, ale … niestety musimy. Najlepiej dobrać okres rozliczeń do własnego charakteru. Jeśli lubimy planować wybierzmy kwartalnie, jeśli nie panujemy nad finansami lepiej płacić co miesiąc. Terminy płacenia podatków to 20-ty kolejnego miesiąca dla podatku od dochodów i 25-ty dla VATu. Płacąc co miesiąc na te dni musimy mieć przygotowane środki na koncie do przelewu dla Urzędu Skarbowego. Jeśli płacimy co kwartał podatki z reguły będą wyższe, czyli trzeba zbierać cały kwartał aby w te dni mieć je przygotowane. Wymaga to nieco logistyki finansowej: lokaty, oprocentowane konto oszczędnościowe a dla wytrawnych nawet fundusze inwestycyjne. Jeśli nie chcesz się w to bawić wybierz miesięcznie i płać mniej ale często. I najważniejsze, że możesz to zmienić w przyszłości, ale musisz to zrobić ze znacznym wyprzedzeniem. Jeśli eksportujesz za granicę i masz podatek VAT do zwrotu wybierz oczywiście szybszy zwrot czyli rozliczenie miesięczne.

 

Problem trzeci: księgować samemu czy wybrać biuro rachunkowe?

Trzech na czterech przedsiębiorców zleca usługi księgowe do biura rachunkowego. I są ku temu ważne powody. Ty zajmujesz się biznesem a ktoś za Ciebie liczy i pilnuje aby było dobrze i terminowo wyliczone. I to nie tylko podatki, ale także ZUS. Z reguły w ramach usług biura masz także doradztwo czyli pomoc specjalisty. A to ważne by w biznesie móc na kogoś liczyć. Z drugiej strony wyliczenie podatków z dobrym programem księgowym dostępnym online lub zainstalowanym u Ciebie nie jest specjalnie skomplikowane. Pod warunkiem jednak, że trochę czasu na to poświęcisz. Jeśli chcesz rozwijać swój biznes znajdź księgowego, koniecznie porównaj kilka ofert, wynegocjuj dobrą stawkę i zajmij się tym co ważniejsze. W takich serwisach jak KsiegowyNaStart jeśli powiesz jakiego księgowego potrzebujesz oferty biur rachunkowych spłyną do Ciebie same. Jeśli jesteś typem, który chce wszystko zrobić sam zarezerwuj trochę czasu, wybierz program i zaczynaj. Zawsze w przyszłości możesz przejść do wybranego biura.

Problem czwarty: skąd brać pieniądze na podatki i składki ZUS?

Niestety polski system podatkowy nie jest specjalnie przyjazny. Jeśli wystawisz fakturę to nie ma znaczenia czy Tobie ją zapłacili. Od takiej faktury księgowy lub Ty sam sobie naliczysz podatki. Wyjątkiem jest tak zwana metoda kasowa, która w przypadku VATu zwalnia Ciebie z zapłaty podatku VAT od wystawionej faktury w przypadku braku zapłaty. Także składki na ZUS trzeba płacić niezależnie od tego czy Twoja firma jest w danym miesiącu na plusie czy na minusie. Wniosek z tego jest taki, że możesz nie zarabiać nic, ale podatki i składki ZUS trzeba zapłacić. Warto zawczasu w banku wynegocjować możliwość zaciągania krótkoterminowych kredytów „w koncie”. Często są one bardziej oprocentowane, ale z założenia będziesz je brał rzadko i na krótko. Kolejnym zabezpieczeniem są zaliczki, które pobierasz od swoich Klientów „na poczet” przyszłych transakcji. Jak sprawy pójdą źle masz już przynajmniej z czego zapłacić podatki.

Problem piąty: jakie koszty można wliczać?

To zależy od tego jaką formę księgowania wybrałeś. Jeśli jesteś na ryczałcie koszty nie mają żadnego znaczenia, płacisz podatek tylko od przychodów i żadnych kosztów nie wliczasz. Generalnie kosztem jest wszystko to co służy Twojemu przychodowi. Na pewno nie jest nim piwo wypite z kolegą w barze, ale już paliwo do samochodu, papier do drukarki czy internet są takimi kosztami bez których nie będziesz miał przychodów. Jeśli masz wątpliwości wtedy warto mieć księgowego, którego się poradzisz. Jeśli sam prowadzisz książkę musisz szukać w sieci i sprawdzać, gdyż nie za każdym razem wybór jest oczywisty.

Problem szósty: nazwa Twojej firmy

Jeśli zarejestrujesz siebie jako przedsiębiorcę z reguły nazwiesz swoją firmę na przykład tak: BAMAL Bartosz Malinowski. Czyli dla Twoich klientów firma to BAMAL a dla Urzędu Skarbowego nadal jesteś Bartosz Malinowski BAMAL. I taka nazwa musi się pojawić na Twoich fakturach. Jeśli coś kupujesz możesz używać nazwy skróconej BAMAL choć niektórzy księgowi twierdzą, że powinna być pełna BAMAL Bartosz Malinowski. W polu numer 7 formularza CEIDG-1 wpisz po prostu BAMAL.

Problem siódmy: z którego konta płacić?

Jeśli działasz jako przedsiębiorca a nie jako na przykład spółka cywilna czy z o.o. masz prawo używać swoich kont prywatnych. Mówiąc wprost: z punktu widzenia urzędu Twoje pieniądze to każde pieniądze nieważne gdzie je zgromadziłeś na rachunku firmy czy osobistym. Bank może mieć jednak coś przeciwko jakbyś często płacił za faktury z konta prywatnego, ale o to już zapytaj w banku. Tak samo jak w przypadku kart płatniczych. I na wszystko bierz rachunki czy faktury. To niczym nie grozi a jak się uda to w koszty wliczysz. Możesz swobodnie przelewać z konta firmowego środki na konto „prywatne” po to aby je wydać na siebie i rodzinę a nie na firmę. Nikt Tobie nie zarzuci, że wyjąłeś je z konta firmowego. Firma jest Twoja!

Problem ósmy: faktury zbiorcze

Jeśli wykupisz prowadzenie księgowości albo licencję na program możesz mieć limity na liczbę dokumentów. Jeśli liczba faktur będzie wyższa niż limit zapłacisz więcej a tego nie lubisz. Wtedy ważne abyś domagał się wszędzie faktur zbiorczych. Na przykład za bilety poproś o jedną fakturę za wszystkie a nie osobna faktura za każdy bilet.

Problem dziewiąty: Czy w formularzu CEIDG-1 podawać prawidłowe dane do kontaktu?

W zasadzie sprawy nie powinno w ogóle być. W końcu to formularz urzędowy i Twoje dane powinny być chronione, ale … nie są. Licz się z tym, że jeśli podasz w nim prawidłowy numer telefonu (szczególnie prywatny) przez wiele miesięcy będziesz odbierał telefony z ofertami. Jeśli to lubisz zrób to. Podobnie z pocztą elektroniczną w polu 09.2 tego formularza. Jeśli lubisz SPAM to podając prawidłowy adres będziesz go otrzymywał. Jest to jednak formularz urzędowy a urzędnicy skarbowi coraz częściej dzwonią zamiast pisać. Wybór jest zatem trudny. Z drugiej strony Twoi klienci będą Ciebie szukać w inny sposób niż przez tę centralną ewidencję CEIDG, raczej w sieci, w katalogach i na blogach.

Problem dziesiąty: podatek dochodowy i VAT – czy są ze sobą powiązane?

Teoretycznie nie są, ale warto sprawę sobie uprościć. Jeśli wybierzesz płatności miesięczne to płać w ten sposób oba podatki, jeśli kwartalnie również. Możesz być na ryczałcie (podatek od przychodów) lub płacić podatek dochodowy i niezależnie od tego „być VATowcem” lub nie. Masz zatem w tym zakresie swobodę wyboru. Pamiętaj jednak, że zarówno ryczałt jak i VAT mają swoje limity. Ryczałt możesz wybrać jeśli Twoje przychody nie przekroczyły 150.000 EURO czyli nieco ponad 636 tysięcy zł (w 2015) a VATu możesz nie płacić jeśli przychody roczne mieszczą się w kwocie 150.000 zł – wtedy wystawiasz faktury bez VAT i możesz być tak zwanym nieVATowcem. W konsekwencji w koszty wliczasz faktury w wartości brutto łącznie z VAT.

Wszystkie dziesięć problemów zebraliśmy od przedsiębiorców, którzy w 2015 roku założyli swoje firmy. Ufając, że rozwiązania tych problemów przydadzą się także w Twoim biznesie jesteśmy także otwarci na wszelkie uwagi i nowe tematy.

Żródło: KsiegowyNaStart.pl

964 miliony z gwarancją UE dla polskich mikro, małych i średnich

Polscy przedsiębiorcy oczekują łatwiejszego dostępu do finansowania, najchętniej na preferencyjnych warunkach. Dotyczy to w szczególności tych, którym najtrudniej o komercyjne finansowanie, tj.: mikro i małych, nowopowstających, innowacyjnych oraz prospołecznych. To przede wszystkim do nich właśnie adresowane jest wsparcie najnowszych polskich pośredników finansowych UE. Pierwsze instrumenty ruszą już na gwiazdkę. Będą to pierwsze w Polsce, wdrożone rynkowo, instrumenty finansowe nowej perspektywy UE, w tym także w ramach tzw. Planu Junckera!

W czterech programach ramowych UE na lata 2014-2020 przeznaczono ponad 4,5 mld euro na instrumenty finansowe, zwiększające dostęp do finansowania. Środki te powinny zlewarować w Europie ponad 50 miliardów euro preferencyjnego finansowania. Instrumenty te zostały objęte także wsparciem „Planu inwestycyjnego dla Europy” (tzw. Planu Junckera).

Dzięki skutecznej aplikacji polskich instytucji finansowych w programach ramowych UE, oferta finansowania zwrotnego w Polsce zostanie rozszerzona. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu modelu rewolwingowego, a konkretnie tzw. gwarancji portfelowych, udzielanych przez Europejski Fundusz Inwestycyjny – instytucję UE ds. wsparcia europejskiego rynku MŚP, wiodącego gracza na europejskich rynku inwestycyjnym i poręczeniowym.

– Rozwój instrumentów zwrotnych w polityce rozwoju kraju będzie priorytetem rządu w najbliższych latach. To pozwoli na budowanie potencjału instytucji finansowych w Polsce.  Nowe instrumenty finansowe UE uzupełnią krajowe narzędzia wsparcia rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. Wykorzystanie finansowania zwrotnego zapewni zwiększenie efektywności inwestycji. Omawiane dzisiaj gwarancje dla przedsiębiorców wpisują się także w plan budowy kompleksowego systemu gwarancyjnego dla gospodarki. Polski rząd uruchomił w tym celu także dwa eksperckie wehikuły wsparcia: ośrodki Europejskiej Sieci Przedsiębiorczości (EEN) oraz specjalny krajowy punkt kontaktowy ds. instrumentów finansowych, który ma za zadanie wspierać polskich kandydatów w europejskich szrankach – powiedział dr Jerzy Kwieciński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Pośrednicy finansowi zapowiadają szeroką tematycznie ofertę nowego finansowania dla przedsiębiorców, adekwatnie do programów. Raiffeisen-Leasing Polska przystąpił do Programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorców i MSP - COSME, dzięki czemu uruchomi atrakcyjne finansowanie leasingowe. Idea Bank w ramach tego samego programu zaoferuje preferencyjne kredyty dla start up, ale łącznie z nimi uruchomi także, wcześniej już zapowiadane, finansowanie kredytowe pod egidą Programu Horyzont 2020. Z kolei TISE SA zapowiada finansowanie dla przedsiębiorstw społecznych w ramach „EaSI” – Programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych.

I tak po kolei wg daty zawarcia umów i planów rynkowego wdrożenia instrumentów:

1. Polskim pośrednikiem, który uruchomi rynkowo, jako historycznie pierwszy, nową ofertę instrumentów finansowych UE będzie Idea Bank SA. Bank już 21 grudnia uruchomi dwa europejskie produkty finansowe. Dzięki gwarancji w ramach programu COSME, bank udostępni 350 mln zł preferencyjnego kredytu dla MŚP. Finansowanie do wysokości 600 tys. zł będzie przyznawane na cele inwestycyjne. Produkt będzie przeznaczony dla nowopowstałych firm (tzn. działających nie dłużej niż 18 miesięcy), które nie są w stanie przedstawić pozytywnej historii kredytowej. Oprócz tego bank udostępni także 80 mln złotych dla proinnowacyjnych przedsiębiorców w ramach programu Horyzont 2020. Idea Bank, we współpracy z EFI, poprawi dostęp do finansowania dla najbardziej ryzykownych klientów, którzy nie mają szans na otrzymanie kredytu na warunkach rynkowych.

  Kredyty z gwarancjami COSME i Horyzont 2020 uzupełniają przyjazną dla przedsiębiorców ofertę produktów Idea Bank. Naszym celem jest udostępnienie elastycznej i atrakcyjnej cenowo oferty finansowania dla właścicieli mikro i małych firm. Sięgamy w tym celu do wszelkich dostępnych rozwiązań, w tym do gwarancji EFI oferowanych w ramach programów unijnych – powiedział Jarosław Augustyniak, Prezes Idea Bank S.A.

2. Pierwszym polskim pośrednikiem leasingowym w nowych programach UE będzie Raiffeisen Leasing Polska SA. Uruchomi on preferencyjne finansowanie dla sektora MŚP, w euro lub złotówkach, w zakresie 25-150 tys. euro. Wdrożenie rynkowe programu nastąpi za kilka miesięcy, w maju 2016 r., a preferencyjne finansowanie będzie oferowane przez dwa lata. Całkowita wartość portfela Raiffeisen-Leasing pokrytego gwarancją EFI w ramach programu COSME wynosi 520 mln zł.

  Raiffeisen-Leasing Polska podpisał umowę z EFI kilkanaście dni temu. Dzięki gwarancji Programu COSME, będziemy finansować inwestycje przedsiębiorstw na atrakcyjniejszych warunkach. Przedsiębiorca będzie mógł sfinansować m.in. zakup pojazdu dostawczego, sprzętu IT, linii produkcyjnej lub maszyn niezbędnych do rozwoju firmy – mówi Andrzej Krzemiński, Prezes Zarządu Raiffeisen-Leasing Polska. Dzięki wsparciu UE możemy zaoferować np. wydłużony okres spłaty czy obniżyć wymagania dotyczące zabezpieczenia i wkładu własnego, co często decyduje o możliwości objęcia finansowaniem danego przedsiębiorcy ze świetnym pomysłem biznesowym.

3.  Pierwszym polskim pośrednikiem finansowym programu EaSI, w zakresie wsparcia ekonomii społecznej, zostanie Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE S.A. Dzięki gwarancji EFI, TISE planuje uruchomienie preferencyjnej oferty pożyczek, o łącznej wartości 34 milionów złotych, służących tworzeniu oraz finansowaniu rozwoju przedsiębiorstw społecznych.

  Najprzyjemniejszym aspektem naszej pracy jest obserwowanie sukcesów naszych klientów mikro i małych firm oraz przedsiębiorstw społecznych, które dzięki preferencyjnym pożyczkom stają się bardziej innowacyjne i konkurencyjne i tworzą nowe i trwałe miejsca pracy. Bez preferencyjnych środków z UE rozwój ten nie byłby możliwy lub tak szybki. Będziemy więc kontynuować starania o nowe, preferencyjne linie pożyczkowe, bo wiemy, że potrzeby są ogromne – powiedział Michał Radziwiłł, Prezes Zarządu TISE S.A.

Więcej informacji o uruchamianych instrumentach na: www.InstrumentyFinansoweUE.gov.pl

***

Polska tym samym dołącza do państw, które uruchomiły rynkowo ofertę nowych instrumentów finansowych UE. Dotychczas z łącznie 41 pośredników finansowych z 17 państw UE, ofertę wdrożyła blisko połowa. Większość zamierza uczynić to jednak dopiero od 2016 r. Przypomnijmy, że w Polsce, w ramach tworzonej właśnie platformy finansowej UE 2014-2020, na koniec 2015 r., będzie funkcjonować 15 podmiotów: 4 pośredników finansowych i 11 sub-pośredników finansowych. Większość z nich rozpocznie akcję finansową w 2016 r. Poza tym o status polskich pośredników ubiegają się już kolejne instytucje finansowe.
KPK ds. Instrumentów Finansowych inicjuje i wspiera rynek w tym procesie.

– Wszystkim polskim pośrednikom programów UE należy pogratulować europejskiego sukcesu. Udowodnili, że są w stanie w starciu z konkurencją z bardziej doświadczonych państw UE wygrywać, w tym zaoferować atrakcyjne produkty i z powodzeniem przejść wymagające procedury. Cieszę się, że sukces ten współbudował także nasz KPK. Oferta nowego preferencyjnego finansowania UE dla polskich przedsiębiorców wynosi już blisko dwa miliardy złotych, a mamy apetyt na więcej. Teraz czas na jak najszybsze poinformowanie beneficjentów i udostępnienie pozyskanych już środków. Jako krajowy punkt kontaktowy będziemy oczywiście i tu wspierać rynek – powiedział Arkadiusz Lewicki, Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

Więcej informacji o uruchamianych instrumentach na: www.InstrumentyFinansoweUE.gov.pl

Wydarzenie współfinansowano ze środków programu wieloletniego „Udział Polski w programie na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz MŚP oraz w instrumentach finansowych programów UE wspierających konkurencyjność przedsiębiorstw w latach 2015-2021”, realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju.

 

  Kontakt dla mass mediów:

KONFERENCJA "Nowe możliwości finansowania rozwoju MŚP i współpracy z nauką"

W dniu 26 listopada br. w siedzibie Poznańskiego Parku Technologiczno - Przemysłowego odbyła się konferencja pod hasłem "Nowe możliwości finansowania rozwoju MŚP i współpracy z nauką".

Organizatorami wydarzenia były Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Miasto Poznań oraz Wielkopolskie Centrum Wspierana Inwestycji. Honorowy patronat nad konferencją objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Pan Marek Woźniak, patronat nad konferencją objęła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Konferencję otworzył Pan Jędrzej Solarski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania. Tematyka konferencji obejmowała możliwości finansowania rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 oraz rolę innowacji w rozwoju sektora MSP, jak również możliwości współpracy biznesu z nauką. Jej celem była dyskusja oraz wymiana poglądów i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, a przedstawicielami władz samorządowych i instytucji otoczenia biznesu. Integralną część konferencji  stanowiła debata „W poszukiwaniu efektywnych instrumentów wsparcia innowacyjnych MSP”, w której udział wzięli przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Wielkopolskiego Centrum Wspierana Inwestycji, Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE przy Związku Banków Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych, Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz firmy Eleet Sp. z o.o.

Wśród prelegentów konferencji byli m.in. przedstawiciele instytucji i urzędów odpowiedzialnych za wdrażanie instrumentów finansowych perspektywy 2014-2020, tj. Banku Gospodarstwa Krajowego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, czy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Oprócz oferty tych instytucji, Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE prezentował założenia programu Horyzont 2020 dla MŚP, SpeedUp Venture Capital Group ofertę funduszy inwestujących na wczesnych etapach rozwoju przedsiębiorstwa, Miasto Poznań i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu Wielkopolską Platformę Innowacyjną – ofertę współpracy poznańskiej nauki dla biznesu a Agencja Rozwoju Przemysłu możliwości wsparcia innowacyjności MŚP w ramach Platformy Transferu Technologii. 

W konferencji udział wzięło 70 osób, w tym przedstawiciele przedsiębiorstw MŚP, sektora nauki oraz instytucji otoczenia biznesu.

Partnerami konferencji były Wielkopolska Platforma Innowacyjna, Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE przy Związku Banków Polskich, Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o., Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., oraz Kopsky Solutions Poland Sp. z o.o. - twórcy usługi boomway.pl.

Patronami medialnymi wydarzenia były Radio Merkury Poznań, czasopismo Fundusze Europejskie, oraz Portal Innowacji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Konferencja odbyła się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Fotorelacja

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Prezentacje

 • -

SKRZYDŁA BIZNESU 2015

Szanowni Państwo,

Dziennik Gazeta Prawna oraz Fundacja MSP jako Patron wydarzenia zapraszają wszystkich przedsiębiorców i ludzi biznesu do udziału w Skrzydłach Biznesu.

Polscy przedsiębiorcy dzięki swej pracy i inicjatywie skutecznie bronią pozycji rynkowej i wciąż poszukują nowych rozwiązań umożliwiających nieustanny rozwój. Doceniając ich postawę, Dziennik Gazeta Prawna już po raz szósty organizuje Skrzydła Biznesu.

"Skrzydła Biznesu" to kompleksowy projekt skierowany do sektora MSP składający się z prestiżowego rankingu firm, cyklu konferencji oraz merytorycznych dodatków ukazujących się w całym nakładzie Dziennika Gazety Prawnej.

Spotkania zostały zorganizowane w taki sposób by dotrzeć do przedsiębiorców z całej Polski i odbędą się kolejno w Toruniu, Wrocławiu, Katowicach, Lublinie i w Warszawie, gdzie podsumujemy całe przedsięwzięcie.

Podczas każdej z imprez, zaproszeni eksperci udzielą porad z zakresu optymalnego zarządzania przedsiębiorstwem i jego rozwojem na rynkach polskich i zagranicznych.

Udział w spotkaniach i rankingu jest całkowicie bezpłatny!

Rejestracja http://www.gazetaprawna.pl/konferencje/skrzydla_biznesu_2015/gala-zgloszenie

 

Raport podsumuwjący II edycję projektu Biznes w Niemczech

Zachęcamy do zapoznania się z Raportem podsumowującym II edycję projektu Biznes w Niemczech, którego Fundacja MSP była Partnerem.

Więcej http://bizneswniemczech.pl/ 

KONFERENCJA "Nowe możliwości finansowania rozwoju MŚP i współpracy z nauką"

W dniu 26 listopada br. w siedzibie Poznańskiego Parku Technologiczno - Przemysłowego odbędzie się konferencja pod hasłem "Nowe możliwości finansowania rozwoju MŚP i współpracy z nauką".

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Miasto Poznań oraz Wielkopolskie Centrum Wspierana Inwestycji. Honorowy patronat nad konferencją objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Pan Marek Woźniak, patronat nad konferencją objęła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Tematyka konferencji obejmować będzie możliwości finansowania rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 oraz rolę innowacji w rozwoju sektora MSP, jak również możliwości współpracy biznesu z nauką. Jej celem jest dyskusja oraz wymiana poglądów i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, a przedstawicielami władz samorządowych i instytucji otoczenia biznesu. Integralną częścią konferencji będzie debata pod hasłem „W poszukiwaniu efektywnych instrumentów wsparcia innowacyjnych MSP”, w której udział wezmą przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Wielkopolskiego Centrum Wspierana Inwestycji, Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE przy Związku Banków Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych, Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz firmy Eleet Sp. z o.o.

Partnerami konferencji są Wielkopolska Platforma Innowacyjna, Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE przy Związku Banków Polskich, Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o. o. oraz Kopsky Solutions Poland Sp. z o.o. - twórcy usługi boomway.pl.

Patronami medialnymi wydarzenia są Radio Merkury Poznań, czasopismo Fundusze Europejskie, oraz Portal Innowacji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Konferencja odbywa się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Udział w konferencji jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 • -

Skrzydła Biznesu

Dziennik Gazeta Prawna zaprasza wszystkich przedsiębiorców i ludzi biznesu do udziału w Skrzydłach Biznesu. Spotkanie odbędzie się 9 grudnia 2015 r. w Hotelu Sofitel Victoria Warszawa (ul. Królewska 11) w Warszawie.

Polscy przedsiębiorcy dzięki swej pracy i inicjatywie skutecznie bronią pozycji rynkowej i wciąż poszukują nowych rozwiązań umożliwiających nieustanny rozwój. Doceniając ich postawę, Dziennik Gazeta Prawna już po raz szósty organizuje Skrzydła Biznesu.

"Skrzydła Biznesu" to kompleksowy projekt skierowany do sektora MSP składający się z prestiżowego rankingu firm, cyklu konferencji oraz merytorycznych dodatków ukazujących się w całym nakładzie Dziennika Gazety Prawnej.

Podczas konferencji, zaproszeni eksperci udzielą porad z zakresu optymalnego zarządzania przedsiębiorstwem i jego rozwojem na rynkach polskich i zagranicznych.

Udział w spotkaniu jest całkowicie bezpłatny!

Rejestracja: http://www.gazetaprawna.pl/konferencje/skrzydla_biznesu_2015/gala-zgloszenie

Kontakt organizacyjny:

Katarzyna Dyniec
tel. +48 22 530 44 86
e-mail: katarzyna.dyniec@infor.pl 

Tydzień dla przedsiębiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w dniach 23-27 listopada br. organizuje „Tydzień Przedsiębiorcy”, pod hasłem ZUS DLA BIZNESU, który skierowany jest zarówno do osób rozpoczynających jak i prowadzących już działalność gospodarczą.  

- „Tydzień Przedsiębiorcy” to wydarzenie cykliczne i doskonała okazja do skorzystania z porad ekspertów, udziału w seminariach, jak również zapoznania się z usługami elektronicznymi oferowanymi przez ZUS – informuje Pani Małgorzata Zdrodowska, Dyrektor I Oddziału ZUS w Warszawie.

Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni zostali m.in. eksperci Okręgowego Inspektoratu Pracy, Narodowego Funduszu Zdrowia, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Urzędu Skarbowego w Warszawie. W ramach seminariów i konsultacji będzie można uzyskać informacje na temat praw i obowiązków związanych z prowadzeniem firmy, rozliczania składek, czy też ulgmw spłacie zaległości. Będzie także możliwość rejestracji profilu na Platformie Usług Elektronicznych, który po 1 stycznia 2016 r. umożliwi każdemu przedsiębiorcy dostęp do elektronicznych zwolnień lekarskich e-ZLA wystawianych jego pracownikom.

- Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam do odwiedzenia w tych dniach placówek I Oddziału ZUS w Warszawie – mówi Małgorzata Zdrodowska.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Wojewoda Mazowiecki i Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Szczegółowy zakres tematyczny oraz harmonogram seminariów dostępny jest na stronie www.zus.pl.

Więcej informacji:

Justyna Borowska

Rzecznik prasowy I Oddziału ZUS w Warszawie

22 538 20 21, 502 007 397

rzecz.warszawa1@zus.pl

Polskie start upy poznają rynek niemiecki

Laureaci II edycji konkursu Biznes w Niemczech oraz projektu Start to Bavaria realizowanego przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową spotkali się w Monachium z przedstawicielami instytycji i firm wspierających start upy w ich rozwoju i ekspansji zagranicznej. Zwycięzcy poznali programy dedykowane start upom, poznali kulturę, obyczaje i historię Monachium. W Bawarii działa ponad 60 polskich firm, Polska jest 11. partnerem biznesowym Bawarii. Uczestnicy wizyty planują wdrożenie swoich pomysłów na rynek niemiecki.

Intensywny czas spotkań

Wizytę gospodarczą w Monachium otworzyło spotkanie z Andrzejem Osiakiem, Konsulem Generalnym RP w Monachium. Pierwszego dnia laureaci spotkali się także z  Katarzyną Rzeźniczek, radcą Wydziału Handlu i Prawa przy Ambasadzie w Berlinie, która opowiedzała o polsko – niemieckich relacjach gospodarczych.   Katarzyna Rzeźniczek zwracała szczególną uwagę na ochronę patentową nowych pomysłów. Laureaci odwiedzili też Izbę Przemysłowo-Handlową w Monachium oraz Invest in Bavaria, gdzie mieli okazję poznać specyfikę rynku bawarskiego.

W kolejnych dniach finaliści spotkali się z przedsiębiorcami i inwestorami zrzeszonymi w Munich Network. Program obejmował także warsztaty z zakresu prawnych aspektów wprowadzania firmy na rynek niemiecki, który poprowadziła Anna Maria Miller, szefowa kancelarii prawnej AMM. Różnice podatkowe wyjaśniał doradca podatkowy Arthur Pape z kancelarii Pape & Co GmbH. Natomiast warsztaty z kreowania wartości marki poprowadził Sharad Gandhi.

Największym sukcesem okazał się udział polskich start upów w Munich Startu-up Demo Night, evencie organizowanym 2 razy do roku przez BayStartUP – organizację publiczną, powiązaną z  bawarskim Ministerstwo Gospodarki. Jej celem jest wspieranie rozwoju sceny start-upowej w Bawarii. 

 

Laureaci o wizycie studyjnej

Bavaria Demo Night dało nam świetną okazję, do otrzymania dobrego feedbacku od inwestorów, start-upowców oraz potencjalnych klientów na na temat naszego produktu – mówi Mateusz Zelek CEO Emerald i dodaje, że przy współpracy z Bosch i Siemens chcieliby rozwijać swoją technologię na terenie Bawarii poprzez implementacje platformy w hotelach i biurowcach.

Dla Krzysztofa Tabiszewskiego, CEO Carbon Workshop najważniejsze było zdobycie "przyczółku" na niemieckim rynku. Ważne było poznanie różnic między polskim a niemieckim klientem i dopasowanie swojej oferty do potrzeb potencjalnych odbiorców.

Wiedza, którą nabyłem podczas udziału w programie polegająca na poznaniu specyfiki rynku bawarskiego pozwala mi na dostrzeżenie korzyści płynących z funkcjonowania na tym obszarze. Niezbędne do podjęcia tak kluczowej decyzji muszą być jednak argumenty ekonomiczno-finansowe, a więc znalezienie przynajmniej jednego kluczowego partnera zainteresowanego świadczonymi przez nas usługami – zwraca uwagę Piotr Sobieszczak, współzałożyciel agencji interaktywnej AlterPage i Chief Marketing Officer w Analyzeo.

Anna Wójcik z Hybrid Glass Poland dodaje, że liczy na współpracę czy partnerstwo z firmami z zainteresowanymi stosowaniem materiałów hybrydowch o zwiększonych wytrzymałościach, do panelów słonecznych, wyświetlaczy OLED czy LCD. Mam nadzieję, że współpraca zaowocuje wprowadzeniem na rynek szkła hybrydowego.

Arkadiusz Adamek, co-founder Abyss Glass o motywach udziału w programie podkreśla, że chcieli poznać nowych ludzi, zintegrować się z resztą polskiej i niemieckiej sceny startupowej, wymienić doświadczenie, nauczyć się czegoś od siebie nawzajem i zobaczyć co to znaczy robić start up po niemiecku.

Sądząc po liczbie nawiązanych kontaktów biznesowych, poziomie merytorycznym wyjazdu oraz zainteresowaniu ze strony Bawarczyków wszystkie cele zostały osiągnięte.

 

O konkursie Biznes w Niemczech

Aby wziąć udział w konkursie należało nakręcić 3 minutowy filmik o produkcie lub usłudze, którą autor chciałby wprowadzić na rynek niemiecki – opowiada Justyna Gaj – Skowronek z Agencji JUSTA PR, organizatorka projektu. Filmik trzeba było wysłać korzystając z formularza zamieszczonego na stronie www.bizneswniemczech.pl  Laureatów wybrało niezależne jury.

Kolejna edycja projektu planowana jest na przyszły rok.

Zapraszamy do odwiedzenia projektu Biznes w Niemczech w internecie:

www.bizneswniemczech.pl

www.facebook.com/BizneswNiemczech

 

O projekcie Start to Bavaria

Aby wziąć udział w projekcie należało wypełnić formularz zgłoszeniowy. Wyłonieni na tej podstawie  półfinaliści w pólowie lipca br. zaprezentowali w Warszawie swoje rozwiązania ekspertom bawarskiej sceny start-upowej. 6 finalistów konkursu Start to Bavaria na zaproszenie Ministerstwa Gospodarki Mediów Energii i Technologii wolnego kraju związkowego Bawarii oraz wiodącej bawarskiej organizacji start-upowej BayStartUp gościło w dniach 21-23 października br. w Monachium.

 

Więcej informacji Justyna Gaj –Skowronek

e-mail: j.gaj@justapr.pl tel. 0048 – 509 - 216 - 076 

 • -
 • -

GALA KONKURSU „Lider Przedsiębiorczości Roku 2015”

W dniu 28 października br. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się Gala Konkursu „Lider Przedsiębiorczości Roku 2015”.

Organizatorami wydarzenia były Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Honorowy patronat nad konferencją objął Minister Gospodarki Pan Janusz Piechociński oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik. Patronat nad konferencją objęła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Partnerem Merytorycznym wydarzenia był Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej, Partnerem Strategicznym - Payback. Patronat medialny nad Galą objęli: TVP Warszawa, TOK FM,  czasopismo Fundusze Europejskie, Gazeta MSP, GPW Media oraz Klub Integracji Europejskiej i Magazyn Ludzi Biznesu Przedsiębiorcy@eu.

Gala Konkursu „Lider Przedsiębiorczości Roku 2015” stanowiła finał tegorocznej edycji organizowanego od 1994r. przez Fundację Małych i Średnich Przedsiębiorstw Konkursu, którego celem jest nagradzanie mikro, małych i średnich firm za szczególne osiągnięcia w dziedzinie przedsiębiorczości, innowacyjności  i konkurencyjności na rynku krajowym i rynkach zagranicznych, a także za racjonalne korzystanie ze środków unijnych, przeznaczanych na rozwój firmy.

Gali Konkursu „Lider Przedsiębiorczości Roku 2015” towarzyszyła debata „W poszukiwaniu efektywnych instrumentów wsparcia MSP”, poświęcona tematyce rozwoju przedsiębiorczości oraz Funduszom Europejskim w perspektywie finansowej 2014-2020. Celem debaty było przeprowadzenie szerszej dyskusji o szansach i możliwościach, jakie dają środki unijne oraz alternatywne instrumenty finansowania rozwoju przedsiębiorczości dostępne na lata 2014-2020.

Podczas uroczystego otwarcia Gali dr Marek Chrzanowski – koordynator sekcji Gospodarka, praca, przedsiębiorczość w Narodowej Radzie Rozwoju odczytał list od Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy skierowany do Laureatów tegorocznej edycji Konkursu oraz uczestników Gali.

Tytuł „Lider Przedsiębiorczości Roku”, nadawany w ramach Konkursu, wyróżnia szczególnie aktywne, innowacyjne, kreatywne i dynamicznie rozwijające się firmy produkcyjne, rzemieślnicze, handlowe  i usługowe. O tytuł ten mogą ubiegać się również osoby i instytucje  otoczenia biznesu, działające na rzecz promocji i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

Tegoroczna Kapituła Konkursu przyznała 34 równorzędne tytuły Lidera Przedsiębiorczości Roku 2015.

W kategorii Mikro Firma nagrodę otrzymali:

 1. Phenicoptere
 2. Printed Circuit Board Technology sp. z o.o.
 3. Grupa Pro Business Solutions
 4. PM Investment Group sp. z o.o., sp.k.
 5. Studio Urody Agnieszki Bujnowskiej
 6. Przedsiębiorstwo Budowlane TERBET sp. z o.o.
 7. Instytut Homeostazy sp. z o.o.
 8. Nowe Technologie sp. z o.o.
 9. Energomix sp. z o.o.
 10. ANDCOM sp. z o.o. 
 11. Top Personal Branding
 12. Nestmedic sp. z o.o.
 13. Team Connect sp. z o.o.
 14. CTL - Centrum Techniki Laserowej – LASERINSTRUMENTS sp. z o.o.

W kategorii Mała Firma nagrodę otrzymali:

 1. FUH INSTAL – BUD Szczepan Jan Mielczarczyk
 2. TOOLS FACTORY sp. j. Agnieszka Popławska, Robert Popławski
 3. Mediarecovery
 4. „SUN” Marian Zbigniew Nowak
 5. IMS S.A.
 6. Pro-Project Henryk Kartaszyński
 7. Point of View sp. z o.o.,  sp.k.
 8. Inovatica Bogumił Zięba
 9. Aiton Caldwell S.A.
 10. DBMS sp. z o.o.
 11. ELTAR Tęsna Elżbieta

W kategorii Średnia Firma nagrodę otrzymali:

 1. Lechpol Zbigniew Leszek
 2. International  Plastik  Polska sp. z o.o. 
 3. WAMECH P.A. Wąsik sp. j.
 4. CENTRUM SŁUCHU I MOWY sp. z o.o
 5. igus® sp. z o.o.
 6. PHU ELGRA

W kategorii instytucje wspierające przedsiębiorczość oraz jednostki samorządu terytorialnego:

 1. Gmina Tarczyn
 2. Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa
 3. Cech Rzemiosła Różnych w Rawie Mazowieckiej

Kapituła Konkursu dodatkowo wyróżniła firmy

 1. PolChip sp. z o.o.
 2. KERRIS Group sp. z o.o.
 3. POLSKIE PLECIONKARSTWO  Ewa Świątkowska – Papińska
 4. GP Inter-Solutions sp. z o.o.
 5. Pracownia Kaletnicza DONAT
 6. EMT – Systems sp. z o.o.

Tytuł Honorowego Lidera Przedsiębiorczości Roku 2015 otrzymała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.  Po raz drugi w 21-letniej historii Konkursu Kapituła przyznała  również tytuł „Lidera Liderów Przedsiębiorczości Roku 2015” - statuetkę otrzymała firma BOZAMET Sp. z o. o. Nagrody przyznane zostały za szczególne osiągnięcia w działaniach na rzecz promocji i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

W wydarzeniu udział wzięło ponad 120 osób, w tym przedsiębiorcy, przedstawiciele ministerstw, samorządów, agencji rządowych oraz przedstawiciele mediów.

Galę relacjonowała TVP Warszawa – patron medialny wydarzenia.

Relacja na Facebooku

Fotorelacja

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Każdy zyskuje na płatnościach kartami!

Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego (FROB) rozpoczęła ogólnopolską akcję edukacyjną, skierowaną do przedsiębiorców z sektora MŚP, której celem jest budowanie świadomości korzyści z tytułu przyjmowania płatności kartowych.

Płatności bezgotówkowe stały się nieodłącznym elementem zakupów. Są znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze od tradycyjnych sposobów płacenia zarówno dla klientów jak i akceptantów kart. Handlowcy zyskują także wymierne korzyści w postaci większej liczby kupujących oraz wyższych wydatków realizowanych przez dotychczasowych klientów. Należy również pamiętać, że zainstalowane terminale mogą posłużyć nie tylko do przyjmowania płatności kartowych - dzięki nim przedsiębiorcy mogą realizować inne usługi na rzecz swoich klientów.

Fundacja reprezentuje zarówno akceptantów kart płatniczych, jak i firmy, które jeszcze nie wprowadziły do swoich punktów płatności bezgotówkowych. Wspomniany projekt jest dedykowany właśnie dla tych ostatnich. Jego zadaniem jest pomoc w sprawnym przeprowadzeniu potencjalnych akceptantów przez proces rozpoczęcia przyjmowania płatności kartowych.

Specjalnie na potrzeby akcji została utworzona dedykowana strona internetowa:

www.wygodnakarta.pl

z niezbędnymi informacjami dla firm szukających dla siebie dostawcy usług akceptacji płatności kartowych oraz aktualną ofertą agentów rozliczeniowych.  

 • -
 • -

Oferta Bemowskiego Centrum Przedsiębiorczości

BEMOWSKIE CENTRUM PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 

zaprasza na szkolenia i konsultacje które odbędą się w najbliższym czasie w siedzibie BCP przy ul. Powstańców Śląskich 44:

- „Excel – program który ułatwia zarabianie pieniędzy”, we wtorki i czwartki od 7:00 do 8:30. Więcej na stronie http://biznes.bemowo.waw.pl/oferta/szkolenia-klientow-bcp/

- 22 października w godz. 9:30-13:30 odbędą się konsultacje pt. ”Fundusze Europejskie na lata 2014-2020”

- 23 października w godz. 9:00 – 12:00 odbędzie się spotkanie „Kadry i Płace dla mikro i małych przedsiębiorców”

- 26 października w godz. 10:00 – 16:00 odbędą się konsultacje z przedstawicielem Urzędu Pracy, w ramach których przedsiębiorca może uzyskać profesjonalne doradztwo z zakresu: cięcia kosztów przy tworzeniu etatów, pomoc przy rekrutacji pracowników m.in. poprzez dystrybucję ogłoszeń, pośrednictwo online, finansowanie szkoleń, pomoc finansowa przy tworzeniu stanowiska pracy, refundacje kosztów poniesionych przez zatrudnienie osoby bezrobotnej etc. itp.

- 27 października w godz. 10:00-14:00 zaplanowaliśmy dla Państwa warsztaty pn. „GREMLINY ROZRABIAJĄ. Jak radzić sobie ze stresem” przygotowane przez „re Vision”, 

- 28 października w godz. 9:00-12:00 odbędzie się spotkanie „Zarządzanie projektami” realizowane przez PCPU

- 6 listopada w godz. 9:00-12:00 zapraszamy na spotkanie pn. „Dotacje unijne” również realizowane przez naszego partnera PCPU

- 20 listopada w godz. 9:00-12:00 odbędzie się spotkanie pn. „Zarządzanie zespołem”

- 27 listopada w godz. 9:30-13:30 odbędą się spotkanie dot. środków Europejskich na lata 2014-2020

Dodatkowo organizujemy dla Państwa warsztaty pn. ”JAK EFEKTYWNIE ZARZĄDZAĆ KAPITAŁEM LUDZKIM – SPOTKANIE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW” realizowane przy współpracy z PARP oraz SGH Warszawa oraz „Wyzwanie Outdoor dla Benefiocjentów BCP” – warsztat survivalowy. 

Więcej informacji uzyskają Państwo za pośrednictwem strony http://biznes.bemowo.waw.pl/oferta/szkolenia-warsztaty/

 

 • -
 • -

Dotacje na ochronę środowiska - konferencja

Zachęcamy do udziału w konferencji, której Fundacja MSP jest Partnerem Merytorycznym:

"Finansowanie inwestycji w ochronę środowiska – programy, konkursy, zasady finansowania"

Jak sfinansować inwestycje dotyczące ochrony środowiska – na to pytanie będę starali się odpowiedzieć doświadczeni eksperci unijni na konferencji przygotowanej przez redakcję czasopisma Fundusze Europejskie oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Konferencja odbędzie się 28 października br. w czasie targów Poleko w Poznaniu.

Omówione zostaną najbliższe (w 2015 i 2016 r.) dotacje dla administracji publicznej oraz przedsiębiorstw. Przykładowe tematy: Jak zapewnić płynność finansową w projektach związanych z ochroną środowiska, dotacje na transport niskoemisyjny – inwestycje w komunikację miejską, finansowanie inwestycji w energię odnawialną, wsparcie projektów poprawiających efektywność energetyczną, wykorzystanie ekoinnowacji w projektach inwestycyjnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawi źródła finansowania w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Konferencja jest bezpłatna, liczba miejsc ograniczona.

Strona konferencji i zapisy:

http://fundusze-europejskie.pl/finansowanie-inwestycji-w-ochrone-srodowiska-programy-konkursy-zasady-finansowania/

 • -

SKRZYDŁA BIZNESU 2015

Dziennik Gazeta Prawna zaprasza wszystkich przedsiębiorców i ludzi biznesu do udziału w szóstej edycji Skrzydeł Biznesu 2015

WROCŁAW, 28 października
Haston City Hotel, ul. Irysowa 1-3, Wrocław, godz. 13.00

Kalendarz spotkań:
4 listopada ● Katowice
18 listopada ● Lublin
9 grudnia ● Warszawa

W programie m.in.:

• Zarządzanie fakturą – od wyboru kontrahenta do otrzymania zapłaty
• Jak powinna wyglądać droga do przyszłości polskiego biznesu?
• Jeden Numer, rozwiązanie którym zaskoczysz niejednego klienta
• Istotne trendy w kontrolach skarbowych – jak się mierzyć z fiskusem?
• Jak zwiększyć sprzedaż produktów i usług wykorzystując internet?
• Outsourcing kluczem do finansowego i biznesowego sukcesu małej firmy, czy raczej kluczem do rozdmuchanych kosztów? – panel dyskusyjny
• Pasja czy biznes? Co powinno być na pierwszym miejscu – chęć tworzenia czy chęć zarabiania? – wystąpienie gościa specjalnego
• Gala wręczenia wyróżnień przedsiębiorcom w Rankingu Skrzydła Biznesu 2015

Zarejestruj się: www.gazetaprawna.pl/konferencje/skrzydla_biznesu_2015

WIĘCEJ INFORMACJI: Katarzyna Dyniec, tel. 22 530 44 86, e-mail: katarzyna.dyniec@infor.pl

ANKIETA o przyszłości Warszawy

23 września br. Miasto Stołeczne Warszawa rozpoczęło proces aktualizacji strategii rozwoju. Zaktualizowany dokument będzie wyznaczał kierunki rozwoju Warszawy do 2030 r. Będzie odnosił się do różnych wymiarów funkcjonowania miasta, w tym do wymiaru gospodarczego.

Zachęcamy do wypełnienia ANKIETY o przyszłości Warszawy dostępnej na stronie http://2030.um.warszawa.pl/ w zakładce po prawej stronie "Powiedz jakiej Warszawy chcesz w 2030 roku".

GALA KONKURSU „Lider Przedsiębiorczości  Roku 2015”

W dniu 28 października br. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbędzie się Gala Konkursu „Lider Przedsiębiorczości Roku 2015”.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Honorowy patronat nad konferencją objął Minister Gospodarki Pan Janusz Piechociński oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik. Patronat nad konferencją objęła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Partnerem Merytorycznym wydarzenia jest Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej, Partnerem Strategicznym Payback. Patronat medialny nad Galą objęli: TVP Warszawa, TOK FM,  czasopismo Fundusze Europejskie, Gazeta MSP, GPW Media oraz Klub Integracji Europejskiej i Magazyn Ludzi Biznesu Przedsiębiorcy@eu.

Gala „Lidera Przedsiębiorczości Roku 2015” stanowi finał tegorocznej edycji organizowanego od 1994r. przez Fundację Małych i Średnich Przedsiębiorstw Konkursu, którego celem jest nagradzanie mikro, małych i średnich firm za szczególne osiągnięcia w dziedzinie przedsiębiorczości, innowacyjności  i konkurencyjności na rynku krajowym i rynkach zagranicznych, a także za racjonalne korzystanie ze środków unijnych, przeznaczanych na rozwój firmy.

Tytuł „Lider Przedsiębiorczości Roku”, nadawany w ramach Konkursu, wyróżnia szczególnie aktywne, innowacyjne, kreatywne i dynamicznie rozwijające się firmy produkcyjne, rzemieślnicze, handlowe  i usługowe. O tytuł ten mogą ubiegać się również osoby i instytucje  otoczenia biznesu, działające na rzecz promocji i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

Gali Lidera Przedsiębiorczości Roku 2015 towarzyszyć będzie debata „W poszukiwaniu efektywnych instrumentów wsparcia MSP”, poświęcona tematyce rozwoju przedsiębiorczości oraz Funduszom Europejskim w perspektywie finansowej 2014-2020. Celem debaty jest przeprowadzenie szerszej dyskusji o szansach i możliwościach, jakie dają środki unijne oraz alternatywne instrumenty finansowania rozwoju przedsiębiorczości dostępne na lata 2014-2020.

W wydarzeniu udział weźmie około 100 osób, w tym przedstawiciele: Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Związku Banków Polskich, posłowie, przedsiębiorcy, przedstawiciele cechów i izb rzemieślniczych oraz przedstawiciele mediów. 

 • -

Każdy zyskuje na płatnościach kartami!

Niebawem Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego (FROB) rozpocznie ogólnopolską akcję edukacyjną, skierowaną do przedsiębiorców z sektora MŚP, której celem jest budowanie świadomości korzyści z tytułu przyjmowania płatności kartowych.

Płatności bezgotówkowe stały się nieodłącznym elementem zakupów. Są znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze od tradycyjnych sposobów płacenia zarówno dla klientów jak i akceptantów kart. Handlowcy zyskują także wymierne korzyści w postaci większej liczby kupujących oraz wyższych wydatków realizowanych przez dotychczasowych klientów. Należy również pamiętać, że zainstalowane terminale mogą posłużyć nie tylko do przyjmowania płatności kartowych - dzięki nim przedsiębiorcy mogą realizować inne usługi na rzecz swoich klientów.

Fundacja reprezentuje zarówno akceptantów kart płatniczych, jak i firmy, które jeszcze nie wprowadziły do swoich punktów płatności bezgotówkowych. Wspomniany projekt jest dedykowany właśnie dla tych ostatnich. Jego zadaniem jest pomoc w sprawnym przeprowadzeniu potencjalnych akceptantów przez proces rozpoczęcia przyjmowania płatności kartowych.

Specjalnie na potrzeby akcji zostanie utworzona dedykowana strona internetowa: www.wygodnakarta.pl z niezbędnymi informacjami dla firm szukających dla siebie dostawcy usług akceptacji płatności kartowych oraz aktualną ofertą agentów rozliczeniowych.  Dotychczasowa oferta prezentująca funkcjonalności i warunki współpracy agentów rozliczeniowych jest dostępna na stronie FROB pod linkiem: http://frob.pl/kazdy-zyskuje-na-platnosciach-kartami/

 • -
 • -

VII edycja konkursu INNOWATOR MAZOWSZA

Młody Naukowcu! Młody Przedsiębiorco!

Samorząd Województwa Mazowieckiego z wielką przyjemnością pragnie ogłosić dodatkowy termin naboru do VII edycji Konkursu Innowator Mazowsza z nagrodami dla ludzi nauki i firm o nowatorskim podejściu do gospodarki, którzy zmieniają oblicze mazowieckiej gospodarki.

Zapraszamy młodych naukowców i przedsiębiorców z województwa mazowieckiego, którzy mogą pochwalić się innowacyjnymi produktami bądź rozwiązaniami technologicznymi  i wezmą udział w rywalizacji o nagrody ufundowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Partnerów Konkursu.

O nagrody można ubiegać się w dwóch kategoriach: Młoda Innowacyjna Firma i Innowacyjny Młody Naukowiec.

Dla najlepiej ocenionych uczestników przewidziane są następujące nagrody:

- w kategorii Młoda Innowacyjna Firma

I miejsce: 25.000 zł brutto,

II miejsce: 15.000 zł brutto,

III miejsce: 10.000 zł. brutto;

- w kategorii Innowacyjny Młody Naukowiec

I miejsce: 15.000 zł brutto,

II miejsce: 12.500 zł brutto,

III miejsce: 10.000 zł. brutto

oraz dodatkowe nagrody ufundowane przez Partnerów Konkursu.

Nie zwlekaj i jak najszybciej złóż aplikację konkursową do 30 października br. !

Udział w konkursie Innowator Mazowsza może stać się milowym krokiem do Twojego sukcesu!

Konkurs Innowator Mazowsza objęty jest honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Szczegółowe informacje na stronie:

http://www.innowacyjni.mazovia.pl/innowator-mazowsza/vii-edycja-konkursu

„MAP-IT Planowanie Strategii Wzrostu Młodych Ambitnych Przedsiębiorstw” Od diagnozy po strategię wzrostu. Bezpłatne wsparcie dla przedsiębiorstw.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej mają przyjemność zaprosić do udziału w projekcie „MAP-IT Planowanie Strategii Wzrostu Młodych Ambitnych Przedsiębiorstw”.

Projekt jest realizowany na podstawie umowy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Nie wymaga wkładu własnego od uczestników a działania realizowane są w ramach pomocy de minimis.

MAP-iT jest to unikalny na rynku polskim program szkoleniowo-badawczy, w ramach którego przedsiębiorstwa z obszaru wysokich technologii poznają metody i narzędzia aby jeszcze efektywniej zarządzać swoim rozwojem i stać się „gazelami” biznesu.

MAP-iT skierowany jest do właścicieli, menagerów zarządzających (prezesów, dyrektorów generalnych, etc.) firm z obszaru wysokich technologii – osób mających realny wpływ na działalność firmy i trwałość wprowadzanej zmiany.
W czym pomagamy?

MAP-iT wspomaga ocenę obszarów problemowych dla mikro i małych przedsiębiorstw, tzw. 4M (Market - Management - Model – Money). Dzielimy się wiedzą dotyczącą:
 dostosowania oferty rynkowej;
 zarządzania;
 dostępu do nowych źródeł finansowania;
 utrzymywania przewagi konkurencyjnej.

Więcej o projekcie w załączonym ZAPROSZENIU.

„MŚP i fundusze Unii Europejskiej”. Przewodnik Beneficjenta po Programach Operacyjnych w perspektywie finansowej 2014-2020

Publikacja została przygotowana przez naszych ekspertów w ramach realizacji projektu "Fundusze Europejskie-jakie to proste."

Przewodnik  ma na celu wzmocnienie polityki informacyjnej Unii Europejskiej, Rządu i innych podmiotów zajmujących się funduszami strukturalnymi na lata 2014-20. Liczymy, że w tym opracowaniu będziecie mogli Państwo znaleźć wszystkie niezbędne informacje pomocne w skutecznym pozyskaniu, wydatkowaniu i rozliczeniu środków finansowych z funduszy europejskich.

Więcej o projekcie na www.funduszejakietoproste.pl

Przewodnik do pobrania poniżej:

 • -

EUROPEJSKI DZIEŃ MIKROFINANSOWANIA „A GDYBY SZUKAJĄCYCH PRACY ZAMIENIĆ W PRACODAWCÓW?”

European Microfinance Network (EMN) oraz Microfinance Centre (MFC) organizują w dniach 19-20 października br. Europejski Dzień Mikrofinansowania pn. „A gdyby szukających pracy zamienić w pracodawców?” Inicjatywa ma na celu podniesienie świadomości na temat mikrofinansowania jako narzędzia do walki z wykluczeniem społecznym oraz bezrobociem w Europie oraz zwrócenie uwagi władzom poszczególnych państw UE na korzyści płynące z mikrofinansowania. Centralne obchody będą miały miejsce w Brukseli 20 października br. W Polsce działania związane z Europejskim dniem Mikrofinansowania będzie prowadził Polski Związek Funduszy Pożyczkowych.

Głównym wydarzeniem jest konferencja, która odbędzie się w dniach 19-20 października w Brukseli. 19 października odbędzie się sesja otwarcia skierowana do europejskich decydentów gospodarczych i politycznych z Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) oraz Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES).

20 października uczestnicy konferencji będą dyskutować na temat wzmocnienia rozwoju sektora mikrofinansowego, który jest narzędziem do walki z wykluczeniem społecznym i bezrobociem w Europie. W sposób szczególny uwaga uczestników zostanie skupiona na zagadnieniach dotyczących unijnych programów mikrofinansowania, potrzeby zmian regulacji krajowych do rozwoju sektora mikrofinansowego, wzmocnienia usług niefinansowych oraz adekwatności definicji sektora mikrofinansowego do obecnych realiów.

Celem konferencji jest:

·podniesienie świadomości w Europie na temat sektora mikrofinansowego i czynników odróżniających go od głównego nurtu sektora finansowego,

·przekazanie decydentom informacji na temat korzyści z mikrofinansowania oraz przedstawienie im programu polityki dla rozwoju sektora,

·zwrócenie uwagi mediów na sposób w jaki mikrofinansowanie działa w Europie oraz jak wspiera osoby bezrobotne i wykluczone z tradycyjnego sektora finansowego,

·wymiana doświadczeń wśród przedstawicieli europejskiego sektora mikrofinansowania.

Ponadto, we wszystkich krajach członkowskich będą miały miejsce inicjatywy mające na celu szerzenie wiedzy o wpływie mikrofinansów na rynek pracy. W Polsce takie działania podjął Polski Związek Funduszy Pożyczkowych. Organizacja będzie prowadzić kampanię marketingowo-medialną skierowaną do właściwych organów administracji rządowej i samorządowej, sektora finansowego, przedsiębiorców oraz ogółu społeczeństwa. Za pomocą dostępnych sobie kanałów komunikacji Związek będzie przekazywał wiedzę na temat sposobu w jaki działalność funduszy pożyczkowych wpływa na rynek pracy (w Polsce) i rozwój przedsiębiorczości. Organizacja chce też pokazywać zasady działania funduszy w celu zwiększenia świadomości w sektorze MŚP na temat instrumentów wsparcia oferowanych przez fundusze pożyczkowe.

Pozytywny wkład działalności funduszy pożyczkowych w rozwój polskiego rynku pracy jest niepodważalny. Tylko w czasie perspektywy finansowej 2007 – 2013 dzięki pożyczkom utworzono 9988 miejsc pracy.

Trwały i dynamiczny wzrost gospodarczy potrzebuje poprawy produktywności gospodarki. Do tego potrzebna jest nie tylko szeroko promowana innowacyjność, lecz także stały wzrost liczby osób mających swój bezpośredni wkład w produkcję dóbr i usług, tj. przedsiębiorców i pracowników. Jednym z potrzebnych elementów jest zapewnienie dostępu przedsiębiorcom już działającym i potencjalnym dostępu do finansowania zewnętrznego.

Dzięki funduszom pożyczkowym w ciągu 7 lat powstało prawie 10 tys. miejsc pracy, a trzeba pamiętać o tym, że działają na rzecz rozwoju przedsiębiorczości już ponad 20 lat. W latach 2010 – 2014 fundusze pożyczkowe sfinansowały start ponad 11 tys. nowych firm, pomagając w ten sposób walczyć z wykluczeniem społecznym i bezrobociem.

Powyższe opiera się na dostarczaniu kapitału niskooprocentowanego, na jasnych zasadach oraz ze wsparciem szkoleniowym. Badania Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych pokazują, że z każdym rokiem fundusze pożyczkowe są coraz ważniejszym uczestnikiem rynku finansowego. Co ważne, uczestnikiem transparentnym i godnym zaufania, co wynika nie tylko z przejrzystych zasad działalności, lecz także z tego, że fundusze podlegają stałemu nadzorowi ze strony organów władzy rządowej i samorządowej.

*************

Polski Związek Funduszy Pożyczkowych reprezentuje na szczeblu ogólnokrajowym interesy funduszy pożyczkowych z całej Polski, wspierając ich działania w celu rozwoju regionów i sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jednym z podstawowych celów statutowych Funduszu jest także podejmowanie i wspieranie działań na rzecz rozwoju polskiej gospodarki. PZFP został zarejestrowany w 2010 r. w miejsce Polskiego Stowarzyszenia Funduszy Pożyczkowych, które w 2002 roku zostało powołane przez reprezentantów pięćdziesięciu Funduszy Pożyczkowych z całej Polski, działających jako organizacje pozarządowe o charakterze non-profit. Celem PZFP jest tworzenie i rozwój silnego i niezależnego systemu funduszy pożyczkowych w Polsce, umożliwiającego efektywne finansowanie startu i rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

European Microfinance Network to europejska organizacja zajmująca się promocją mikrofinansowania w Unii Europejskiej, wspieraniem walki z wykluczeniem społecznym i finansowym. ESM działa w zakresie wspierania mikroprzedsiębiorstw i samozatrudnienia, poprzez swoich członków, w lobbingu na poziomie UE oraz w podnoszeniu świadomości o potrzebie budowania europejskich ram legislacyjnych i regulacyjnych, które będą wspierać rynek mikrofinansowy.

Microfinance Centre jest regionalnym centrum mikrofinansowania. Łączy 104 organizacje w 32 krajach Europy Środkowej i Azji. Misją Organizacji jest przyczynianie się do zmniejszania ubóstwa i rozwoju potencjału ludzkiego poprzez promowanie zrównoważonego sektora mikrofinansowania, który zapewnia odpowiednie usługi dla  mikroprzedsiębiorców.

Nabory wniosków w ramach konkursów RPO WM

30 września br. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych rozpoczęła nabory wniosków w ramach 6 konkursów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego:

10.3 Doskonalenie zawodowe / 10.3.4 Kształcenie oraz doskonalenie zawodowe osób dorosłych

Planowany od 30.09.2015 do 28.10.2015

10.1 Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży / 10.1.4 Edukacja przedszkolna

Planowany od 30.09.2015 do 29.10.2015

9.3 Rozwój ekonomii społecznej

Planowany od 30.09.2015 do 16.10.2015

9.1 Aktywizacja społeczno-zawodowa osób wykluczonych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu

Planowany od 30.09.2015 do 26.10.2015

2.1 E-usługi / 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza - typ projektów e-administracja

Planowany od 30.09.2015 do 30.10.2015

2.1 E-usługi / 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza - typ projektów e-zdrowie

Planowany od 30.09.2015 do 27.10.2015

Zachęcamy do odwiedzania i aktywnego korzystania z portalu www.funduszedlamazowsza.eu

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalisty/Specjalistki ds. Informatyki w Wydziale ds. Monitoringu

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie

poszukuje kandydatów na stanowisko:

Specjalisty/Specjalistki ds. Informatyki w Wydziale ds. Monitoringu

Zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy:

 • Realizacja zadań mających na celu monitorowanie poprawności realizacji projektów i realizacji umów POIG.

1.Wymagania związane ze stanowiskiem pracy:

1.1. niezbędne:

 • wykształcenie: wyższe
 • podstawowa znajomość języka zapytań do baz danych SQL
 • podstawowa znajomość technologii web (PHP, JS, JAVA, Python lub inne)
 • podstawowa wiedza z zakresu technologii elektronicznej wymiany danych w systemach b2b (znajomość pojęć tj.: API, REST, SOAP lub analogicznych)
 • podstawowa wiedza z zakresu systemów grupy Microsoft lub Linux
 • ogólna wiedza dotycząca sprzętu komputerowego oraz serwerowego

1.2. pozostałe wymagania:

 • umiejętność analitycznego myślenia,
 • prawo jazdy kat. B,
 • gotowość do częstych wyjazdów,
 • umiejętność sporządzania tekstów analitycznych i raportów,
 • bardzo dobra organizacja pracy własnej,
 • samodzielność i inicjatywa,
 • komunikatywność,
 • umiejętność pracy w zespole
 • chęć samodoskonalenia

1.3. dodatkowymi atutami będą:

 • znajomość standardów i zasad prowadzenia audytów i kontroli,

2.Wymagane dokumenty i oświadczenia:

 • życiorys i list motywacyjny zawierające oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji,
 • oświadczenie kandydata o nie skazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Termin składania dokumentów: 09 -10-2015

3.Miejsce składania dokumentów:

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw

ul. Smocza 27, 01-048 Warszawa

lub

na adres e-mail: marta.talmont@fund.org.pl

Z dopiskiem na kopercie lub w temacie wiadomości. „Specjalista/Specjalistka  ds. Informatyki Wydziale ds. Monitoringu

4.Inne informacje:

Zastrzegamy sobie możliwość kontaktowania się z wybranymi kandydatami.

Kandydaci zakwalifikowani zostaną powiadomieni o terminie rozmowy wstępnej.

Biznes w Ruchu

Pierwszy odcinek programu "Biznes w ruchu", którego Partnerem jest Fundacja MSP: 

Wywiad z Panem Jakubem Malym - Prezesem Zarządu X-trade brokers

Nie czyta literatury motywującej, ale uważa, że niektórzy ludzie mają rodzaj aury, która sprawia, że sukces przychodzi im łatwiej. Nie widzi problemu w przeprowadzaniu się do kolejnych krajów z powodu pracy i uczeniu się nowych języków - zna ich już w sumie cztery i coraz lepiej mówi po polsku. Nie byłby dzisiaj prezesem firmy XTB, gdyby nie profil na LinkedIn… Co jeszcze zdradził Magdalenie Bober Jakub Maly i jakie ma rady dla początkujących biznesmenów?

Zapraszamy na pierwszy wywiad z serii „Biznes w Ruchu” http://bizneswruchu.pl/

 • -

Bemowskie Centrum Przedsiębiorczości zaprasza na warsztaty, szkolenia i konsultacje:

„Excel – program który ułatwia zarabianie pieniędzy”

W czasie trwania warsztatów uczestnicy nabędą wiedzę z zakresu:

 1. Sortowanie i filtrowanie zaawansowane.
 2. Odwołania względne i bezwzględne.
 3. Funkcje matematyczne i statystyczne.
 4. Funkcje tekstowe.
 5. Funkcje daty i czasu.
 6. Funkcje logiczne i informacyjne.
 7. Funkcje wyszukiwania i adresu.
 8. Tworzenie megaformuł.
 9. Tworzenie i wykorzystywanie tabel przestawnych.
 10. Tworzenie wykresów.

Więcej informacji na stronie http://biznes.bemowo.waw.pl/oferta/szkolenia-klientow-bcp/

 

„Praktyczne aspekty w prawie pracy dla mikro i małych przedsiębiorców”

 •          Rodzaje umów wraz z obowiązkami i przywilejami dla przedsiębiorców
 •          Kalkulatory wynagrodzeń w zależności od rodzaju umów
 •          Możliwości obniżenie kosztów umów a zwiększenie efektywności
 •          Możliwości prowizyjne i premiowania
 •          Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy w zależności od rodzaju umów
 •          Jak przygotować umowę aby zabezpieczyć przedsiębiorstwo ?
 •          jak przygotować się do wypowiedzenia umowy pracownikowi ?
 •          Wypowiedzenia różnych rodzajów umów wraz z przykładami: tryby i uzasadnienia

Termin: 25.09.2015r.

 

„GREMLINY ROZRABIAJĄ. Jak radzić sobie ze stresem”.  

Szkolenie w formie warsztatowej w ramach projektu „Coachingowe Inspiracje dla Biznesu”.
Termin: 29.09.2015

 

„Oszczędność i bezpieczeństwo w sieci”

* bezpłatne oprogramowanie Libre Office dla biznesu
* licencje programów – dlaczego darmowe nie zawsze jest darmowe
* możliwości zakupu taniego sprzętu poleasingowego wraz z darmowym systemem operacyjnym
* prezentacja tanich rozwiązań dla komunikacji wewnątrz firmy, dla startujących i trochę bardziej zaawansowanych.

Termin: 30.09.2015

 

Więcej informacji na stronie: http://biznes.bemowo.waw.pl/oferta/szkolenia-warsztaty/

 

Konferencja podsumowująca projekt "Fundusze Europejskie - jakie to proste"

Zapraszamy do udziału w bezpłatnej konferencji podsumowującej projekt pt."Fundusze Europejskie – jakie to proste", poświęconej możliwościom rozwoju przedsiębiorczości z Funduszy Europejskich w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. 

Konferencja organizowana jest przez Fundację Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Mazowiecką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Związek Rzemiosła Polskiego w ramach projektu"Fundusze Europejskie - jakie to proste. Działania edukacyjne dla przedsiębiorców sektora MSP z zakresu Funduszy Europejskich na lata 2014-2020". 

Data: Konferencja odbędzie się 24 września 2015 r.


Miejsce: Hotel Gromada Warszawa Lotnisko, ul. 17 Stycznia 32 02-148 Warszawa

Rejestracja: http://funduszejakietoproste.pl/szkolenia/item/313-konferencja-podsumowujaca.html

Chcesz dostać profesjonalną wiedzę marketingową i dowiedzieć się jak możesz wyróżnić się na rynku i zbudować silną markę osobistą w biznesie?

Fundacja MSP jako akredytowany przez PARP ośrodek Krajowego Systemu Usług dla MSP w zakresie świadczenia usług szkoleniowych

Zaprasza na wyjątkowe warsztaty 

„Jak być liderem w biznesie i budować markę osobistą swojej firmy”

Dowiesz się dlaczego dobrze zbudowana i prezentowana marka osobista:

 • wspiera wizerunek firmy i kreuje opinie na rynku
 • ułatwia pozyskanie nowych klientów
 • zwiększa zadowolenie współpracowników i inspiruje do działania
 • pozytywnie wpływa na procesy rekrutacyjne i pozyskiwanie najlepszych ludzi z rynku

Opowiemy więcej o kluczowych elementach w budowaniu marki osobistej lidera, jakimi są:

 1. Misja lidera – naturalnie łącząca się z misją  firmy oraz wartościami marki, inspiruje i motywuje innych. Jej odnalezienie to fundament budowy marki osobistej.
 2. Profil osobowości lidera – pozwalający na skuteczną komunikację i motywowanie współpracowników, umożliwia dotarcie i motywowanie różnych grup odbiorców.
 3. Marka lidera w Internecie – budowa wizerunku w sieci,  która jest pierwszym źródłem kontaktu, dobra marka osobista daje także solidne wsparcie komunikacji reklamowej marki.

Podzielimy się naszym doświadczeniem w budowaniu największych marek na rynku i damy wiedzę polskim przedsiębiorcom, poruszając tematy:

 • Do czego potrzebna jest marka. Czym wyróżnić się na konkurencyjnym rynku?
 • Budowanie trwałej przewagi konkurencyjnej – czyli 2 elementy, których nie może skopiować konkurencja.
 • Jak wybrać kanały i jak je wykorzystywać do komunikacji marek?
 • Czy media powinny informować o produkcie czy o właścicielu firmy?
 • Jaki wpływ na postrzeganie marki ma etap wyszukiwania informacji o Tobie i Twojej ofercie?

Zainspirujemy Cię do skutecznego działania i rozwoju firmy oraz budowania Twoich marek, prezentując najlepsze przykłady działań i marek z Polski i ze świata.

Pamiętaj! Doskonale zbudowane i komunikowane marki osobiste liderów dają jasny kierunek rozwoju i promocji dla całej firmy. Wpływają też pozytywnie na jej funkcjonowanie, kształtują wizerunek oraz budują jej przewagę konkurencyjną. Motywują też cały zespół do wspólnego działania i lepszej współpracy.

W obecnym świecie ludzie zanim spotkają potencjalnego kontrahenta lub sprzedawcę, wcześniej sprawdzają informacje w sieci. Treści i materiały jakie tam znajdziemy na temat danej osoby (lub ich brak) istotnie wpływają na dalszy proces budowania relacji w biznesie. Dlatego zadbaj o swój wizerunek i swoją obecność w sieci.

W trakcie szkoleń i warsztatów pracujemy na autorskich materiałach bazujących na najlepszych przykładach i modelach z całego świata.

 • Misja lidera – oparta na modelu Simona Sinek’a – Start With Why. Top 3 wszechczasów konferencji TED (ponad 20 milionów odsłon).
 • Profil osobowości lidera – na bazie metodologii persolog® stosowanej przez ponad 12’000  firm i organizacji na całym świecie.
 • Marka lidera w Internecie – plan działań wykorzystujący główne kanały komunikacji: Google, LinkedIn, YouTube, Facebook, Twitter i marketing treści.

Szkolenie i warsztaty prowadzone przez wieloletnich praktyków branży reklamowej w Polsce.

Więcej o wykładowcach: http://www.toppersonalbranding.com/o-nas/

Szkolenie trwa 5 h, a połowa poświęcona jest na pracę warsztatową. W trakcie szkolenia przedstawiane są przykłady z polskiego rynku i  inspiracje z rynków zagranicznych.

Cena za udział w warsztatach to 49 zł + VAT (pokrywa koszty cateringu i materiałów). Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń i dokonania wpłat.

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest przysłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego oraz dokonanie wpłaty do dnia 6 października br. na konto: Bank PEKAO S.A. V Oddz. W-wa Nr 89124010661111000000062079 w tytule podając "Szkolenie Jak być liderem w biznesie i budować markę swojej firmy"

Więcej informacji: Wydział Marketingu 22 838-01-72

 • -

KONFERENCJA: Jak pozyskać dotacje

Jak dobrze przygotować i sfinansować projekt innowacyjny? Jak korzystać z dotacji w programie Inteligentny Rozwój oraz innych? O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się na konferencji przygotowanej przez czasopismo Fundusze Europejskie oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie w czasie wrześniowych targów Polagra.  

Wstęp na konferencję jest bezpłatny, a kierujemy ją do tych wszystkich przedsiębiorców, którzy planują inwestycje albo chcą zwiększyć przewagę konkurencyjną. Przedsiębiorców różnych branż, z wyjątkiem firm stricte handlowych – dodaje Marek Szymański, redaktor naczelny Funduszy Europejskich. 

Uczestnicy konferencji dowiedzą się nie tylko, jak napisać dobry projekt, ale także jak go prawidłowo rozliczyć. Eksperci opowiedzą m.in., jak powinno się przygotować projekt innowacyjny krok po kroku.

Konferencja odbędzie się 23 września 2015 r. w Poznaniu. Liczba miejsc ograniczona. 

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest Partnerem wydarzenia.

Program i zapisy: 
http://fundusze-europejskie.pl/finansowanie-inwestycji-w-innowacje-programy-zasady-porady-praktyczne/       

 • -

Dla 70% polskich firm bezpieczeństwo informacji stanowi wysoki priorytet.

Opublikowany raport specjalny Hewlett Packard Enterprise Polska dotyczący bezpieczeństwa informacji: HP Polska dla Biznesu - Bezpieczeństwo. Ryzyko. Dostępność.

Małe i średnie przedsiębiorstwa działające w Polsce traktują kwestie bezpieczeństwa informacji priorytetowo. Są przygotowane na wypadek utraty danych i nie zamierzają zmniejszać budżetów na bezpieczeństwo. Większość firm nie powierza całościowego zarządzania obszarem bezpieczeństwa zewnętrznym podmiotom.

Niezależnie od wielkości i typu działalności firmy, bezpieczeństwo informacji należy do najważniejszych kwestii. Ten wniosek potwierdzają także wyniki poprzedniej edycji raportu z cyklu HP Polska dla Biznesu: Małe. Średnie. Innowacyjne. – zwiększenie bezpieczeństwa było najważniejszym wyzwaniem dla połowy uczestników wspomnianego badania. Kwestie bezpieczeństwa to przede wszystkim coraz bardziej zaawansowane zagrożenia, skomplikowane przepisy i rosnące potrzeby, w miarę rozwoju samego IT w firmie. 

„Zarządzanie bezpieczeństwem to obszar ważny nie tylko dla IT, ale także dla wszystkich działów biznesowych. Skutki utraty czy wycieków danych to problemy dla całej firmy: utrata reputacji, straty finansowe, przerwa w działaniu, utrata klientów, kary od regulatorów, wyciek tajemnicy handlowej. To tematy, które powinny być stale kontrolowane nie tylko przez CSO czy dział IT, ale przez cały zarząd.” – komentuje Adam Tomczak odpowiedzialny za sprzedaż rozwiązań klasy enterprise  do ryku MŚP.

Publikacja „HP Polska dla Biznesu - Bezpieczeństwo. Ryzyko, Dostępność” ma na celu umożliwić przedsiębiorcom zrozumienie roli bezpieczeństwa informacji i obszaru IT oraz pomóc wyciągnąć wnioski, które mogą okazać się fundamentem pod przyszłe działania dla rozwoju ich firm. Raport porusza m.in zagadnienia dotyczące: kosztów bezpieczeństwa, planu awaryjnego w przypadku naruszenia bezpieczeństwa, podnoszenie bezpieczeństwa informacji, technologie backupu czy backup w chmurze. Pełny raport jest dostępny na stronie http://hppolskadlabiznesu.pl/hphub/raporty

Wywiady na których oparto raport zostały przeprowadzone w grudniu 2014 roku przez firmę TNS z osobami odpowiedzialnymi w firmach za IT (dyrektor, kierownik, specjalista IT). Łącznie zrealizowano 500 wywiadów, pośród firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Zastosowano dwie metody przeprowadzania wywiadu:  CATI -  wywiady telefoniczne oraz CAWI, czyli samodzielne wypełnianie ankiety. Dobór firm do badania miał charakter reprezentatywny ze względu na branżę i wielkość zatrudnienia. 

Raport powstał z inicjatywy firmy Hewlett-Packard Polska, przy współpracy merytorycznej  z firmą Infotarget. Za koordynację projektu i działania media relations odpowiada agencja content marketingowa FFW Communication.

Więcej informacji:

FFW Communication                   
Ela Dulewicz                    
0048 501 165 966                            
e.dulewicz@ffwcommunication.pl            

Hewlett-Packard Polska Sp. Z o.o.
Anna Kosmala
anna.kosmala@hp.com

 • -

STUDIA – INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ

Ruszył nabór wniosków w Ogólnopolskim Konkursie i Programie Akredytacyjnym „Studia z Przyszłością”, nad którym patronat objęła Fundacja MSP i który służy wyróżnianiu najbardziej innowacyjnych i nowoczesnych kierunków i programów studiów na polskich uczelniach. Do akredytacji środowiskowej mogą być zgłaszane kierunki studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich (o profilu ogólnoakademickim lub praktycznym), a także kierunki studiów podyplomowych, prowadzone w polskich szkołach wyższych wszystkich typów. Certyfikatem „Studia z Przyszłością” wyróżnione zostaną kierunki realizowane według oryginalnych i wartościowych programów kształcenia, dobrze odpowiadające na potrzeby rynku pracy. Organizatorem merytorycznym Programu jest Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.studiazprzyszloscia.pl

Celem Programu „Studia z Przyszłością” jest promocja kierunków studiów, które wyróżniają się na rynku koncepcją kształcenia uwzględniającą oczekiwania pracodawców. O przyznaniu certyfikatów zdecyduje Komisja złożona z wybitnych naukowców specjalizujących się w problematyce jakości kształcenia i zarządzania szkolnictwem wyższym, reprezentujących m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Śląski i Katolicki Uniwersytet Lubelski. W Komisji zasiądą również przedstawiciele środowiska pracodawców. Gala Finałowa Programu „Studia z Przyszłością” odbędzie się w lutym 2016 roku na Uniwersytecie Warszawskim, w zabytkowych murach Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich.

-Znak Jakości „Studia z Przyszłością” otrzymają kierunki, które swoje programy opierają na trzech filarach: dążeniu do przekazywania aktualnej, nowoczesnej wiedzy, kreowaniu umiejętności i kompetencji społecznych poszukiwanych przez pracodawców oraz inwestowaniu w najwyższą jakość edukacji mówi Grażyna Kaczmarczyk, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.  -Nasi eksperci zbadają m.in. czy akredytowany program jest innowacyjny i czy pozytywnie wyróżnia się na tle innych uczelni. Sprawdzą, czy studia umożliwiają absolwentom nabycie efektów kształcenia cenionych przez pracodawców, wzmacniających ich pozycję na polskim i europejskim rynku pracy. Ocenią, czy w toku kształcenia położono odpowiedni nacisk na rozwijanie umiejętności zawodowych studentów i jak oferta w tym zakresie jest realizowana w praktyce – tłumaczy Grażyna Kaczmarczyk.

Kierunek studiów (I, II stopnia lub jednolitych magisterskich, a także studiów podyplomowych) może zostać zgłoszony do Konkursu przez rektora uczelni, jak również kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej (np. dziekana wydziału) lub kierownika jednostki nadzorującej merytorycznie kształcenie na danym kierunku (np. dyrektora instytutu, kierownika katedry). Każda uczelnia (wydział lub inna jednostka) może zgłosić do Programu nieograniczoną liczbę kierunków studiów. 

Zgłoszenia przyjmowane będą w terminie do 20 listopada 2015  roku.

 

Wrześniowe szkolenia w Centrum Przedsiębiorczości Smolna

 • -

Pożyczka „MIKRO START-UP”

Pożyczki unijne dla przedsiębiorstw w woj. mazowieckim

Pożyczka „MIKRO START-UP”

Pożyczki unijne w ramach inicjatywy JEREMIE mogą być znakomitą alternatywą dla kredytu bankowego lub leasingu. Wyróżnia je szybsza procedura ich pozyskania, stałe oprocentowanie, długi okres spłaty oraz szeroki wachlarz zabezpieczeń. Pożyczki unijne to mechanizm bardziej elastyczny, tańszy i mniej skomplikowany.

W województwie mazowieckim z inicjatywy JEREMIE mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które:

 1. zatrudniają do 10 pracowników,
 2. posiadają siedzibę / miejsce prowadzenia działalności na terenie województwa mazowieckiego,
 3. prowadzą działalność krócej niż 24 miesiące.

Finansować można zarówno start jak i rozwój działalności:

 1. zakup, budowę lub modernizację obiektów produkcyjno-usługowo-handlowych,
 2. wyposażenie w maszyny, urządzenia, aparaty,
 3. zakup środków transportu (wykluczona działalność związana z transportem drogowym towarów),
 4. inne cele gospodarcze (w tym cele obrotowe).

Oprocentowanie stałe 2% w skali roku!*

Szczegóły oferty:

Kwota pożyczki

min. 20 tys. zł         max. 100 tys. zł

Karencja

max. 6 m-cy

Wkład własny

min. 10%

Okres spłaty pożyczki

max. 60 m-cy

Prowizja

0 %

Opłata za rozpatrzenie wniosku

0 zł

Opłata za wcześniejszą spłatę pożyczki

0 zł

Szczegółowe informacje dotyczące produktu: http://www.ecdf.pl/podmiot/pozyczki

 • -

III edycja IT Future Expo 2015!

Największa impreza targowa B2B branży informatycznej w Polsce, ponownie w tym roku 26 listopada na Stadionie Wrocław!

Zapraszamy na największe targi informatyczne w Polsce, gdzie będzie można zapoznać się z najnowszymi technologiami, trendami oraz innowacjami informatycznymi na rynku Polskim, jak również zaczerpnąć informacji i opinii o prezentowanych produktach przez ponad 100 firm. IT Future Expo koncentruje przedstawicieli i wystawców z szeroko pojętej branży informatyczno-technologicznej, dzięki czemu na targach można spotkać kontrahentów nie tylko z naszego kraju, lecz również z za granicy.

Impreza ma charakter branżowy. Targi kierowane są do wszystkich reprezentantów firm oraz instytucji. ​Fundacja MSP jest patronem wydarzenia.

Targom towarzyszyć będą równolegle:

 • IT FUTURE CONGRESS – konferencja mająca za zadanie w jak najszerszym zakresie umożliwić zainteresowanym słuchaczom –  zapoznanie się z potrzebami rynku IT , najnowszymi technologiami sektora ICT oraz kierunkami rozwoju branży.
 • IT CAREER SUMMIT – strefa kariery IT, będzie doskonałą możliwością dla specjalistów branży informatycznej, którzy poszukują nowych wyzwań na ścieżce swojej kariery zawodowej. Jest to również doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów biznesowych i poznania wpływowych osób z branży IT.
 • STREFA 3D – zupełna nowość! Podczas edycji wrocławskiej, uruchamiamy dodatkową strefę, a w niej: roboty i drukarki 3D, rozszerzona rzeczywistość, rzeczywistość wirtualna.

Zakres tematyczny targów:

 • Oprogramowanie ( ECM, CRM, ERP, BI, BPM, rozwiązania dedykowane)
 • Infrastruktura i Data Center
 • Wirtualizacja
 • Bezpieczeństwo IT
 • Cloud Computing
 • Big Data
 • Technologie mobilne
 • E-commerce
 • Strefy specjalne (IT startup, strefa 3D, strefa kariery)
 • Usługi IT (outsourcing, szkolenia, consulting)
 • Technologie sprzętowe
 • Teleinformatyka
 • Rozwiązania branżowe (dla logistyki, dla edukacji, dla bankowości, dla medycyny)

Strona internetowa wydarzenia: http://itfuture.pl/wroclaw

Udział w targach jest bezpłatny, wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny!

Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzenia i oczywiście zachęcamy do rejestracji!

 • -
 • -

Targi BIZNES EXPO

W dniach 12-14 października Katowice staną się Europejską Stolicą MŚP, stanowiąc platformę dyskusji przedstawicieli najważniejszego sektora polskiej gospodarki, instytucji otoczenia biznesu, samorządów gospodarczych i terytorialnych, przedstawicieli polskiego rządu, gości zagranicznych oraz najważniejszych postaci świata biznesu, nauki i polityki. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbędzie się już po raz piąty; tym razem miejscem spotkań będzie Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Kongresowi towarzyszyć będą Targi BIZNES EXPO.

V Targi Usług i Produktów dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw BIZNES EXPO to wydarzenie towarzyszące Europejskiemu Kongresowi MŚP. Targi to dynamiczna platforma spotkań wielu branż i zarazem jedyne w Polsce spotkanie środowisk kluczowych dla rozwoju współczesnego biznesu na tak dużą skalę. W ciągu trzech dni targowych uczestnicy otrzymają ogromną dawkę inspirujących debat, prezentacji, praktycznej wiedzy, zabawy i konkretnych korzyści biznesowych. W tym samym czasie i pod jednym dachem biznes w teorii i praktyce odsłoni swe tajemnice tworząc jednocześnie atmosferę  sprzyjającą powstawaniu nowoczesnych, inteligentnych rozwiązań dla gospodarki. Każdego dnia targowego czeka na gości:

–ciekawa oferta usług i produktów, w tym gości z zagranicy,

–otwarta prezentacja produktowa specjalistów wielu branż,

–różnorodne warsztaty tematyczne,

–turniej strategicznej gry biznesowej połączony z nauką przedsiębiorczości,

–spotkania ze sztandarowymi postaciami świata biznesu.

Poraz kolejny otworzy swe podwoje Targowa Wyspa Wiedzy, gdzie zasiądą specjaliści i praktycy z istotnych dla przedsiębiorcy dziedzin, aby udzielać bezpłatnych porad wszystkim zainteresowanym. Z myślą o wchodzących na rynek pracy organizujemy Wyspę dla Studenta, stworzoną wraz z organizacjami studenckimi i światem biznesu, jako strefa:

–wzajemnej wymiany ofert,

–prezentacji ofert pracy, stażu i praktyk,

–otwartych, certyfikowanych szkoleń,

–doradcza,

–speed interview.

Co roku zarówno Kongres jak i Targi odwiedza kilka tysięcy profesjonalnych odbiorców, na których czeka oferta kilkudziesięciu wystawców. 

Reasumując, Targi BIZNES EXPO to w połączeniu z EKMŚP  trzy dni niezwykle ciekawych, dynamicznych  wydarzeń, wartych zainteresowania.

Data wydarzenia: 12 – 14 października 2015

Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Organizator : Proarte Media Florentyna Siedlarek i Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

 

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie zatrudni młodszych specjalistów/specjalistów ds. archiwizacji (Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka).

FundacjaMałych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie poszukuje kandydatów na stanowisko: młodszego specjalisty/specjalisty ds. archiwizacji

Rodzaj umowy: umowa o pracę

Do głównych zadań należeć będzie:

- archiwizowanie dokumentacji;

- prowadzenie obsługi techniczno-organizacyjnej programów;

- prowadzenie właściwych rejestrów;

- obsługa baz danych.

1.Wymagania związane ze stanowiskiem pracy:

1.1. konieczne:

- wykształcenie wyższe;

- umiejętności analityczne i organizacji pracy;

- umiejętność obsługi komputera – znajomość pakietu MS Office;

- dokładność, komunikatywność, skrupulatność, rzetelność, staranność;

- umiejętność pracy w zespole;

- umiejętności obsługi urządzeń biurowych (faks, kserokopiarka, skaner).

1.2. pożądane:

- doświadczenie w zakresie archiwizacji;

- znajomość ustawy archiwalnej;

- znajomość zagadnień związanych z funduszami UE;

- mile widziane ukończone studia archiwistyczne.

2.Wymagane dokumenty i oświadczenia:

- życiorys i list motywacyjny zawierające oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji,

- oświadczenie kandydata o nieskazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

4. Termin składania dokumentów: 18-09-2015 r.

5. Miejsce składania dokumentów:

Dokumenty prosimy przesyłać na adres e-mail: ryszard.orlinski@fund.org.pl z dopiskiem w temacie wiadomości: „praca –  archiwizacja.

6. Inne informacje:

Fundacja zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych jedynie z wybranymi kandydatami. Zakwalifikowani kandydaci zostaną powiadomieni o terminie rozmowy wstępnej.

Ministerstwo Gospodarki wznowiło przyjmowanie wniosków o refundację projektów proeksportowych w ramach Branżowych Projektów Promocyjnych, które umożliwiają refundację kosztów udziału we wszystkich misjach SCC (Silesia Chamber of Commerce) organizowanych w drugiej połowie 2015 roku do wysokości 50% kosztów kwalifikowanych uczestnictwa (przelot, zakwaterowanie, etc.).

Odnośnie zasad uzyskiwania refundacji prosimy o kontakt na adres: wnioski@scc.org.pl

Lista misji gospodarczych organizowanych w drugiej połowie 2015 (kolejność według kalendarza) dostępna jest pod adresem www.scc.org.pl

 • -

INNOWATOR MAZOWSZA

PEŁNE INNOWACJI MAZOWSZE – KOLEJNI MOGĄ SIĘGAĆ PO TYTUŁ INNOWATORA

Przedsiębiorcy i młodzi naukowcy znów mają możliwość pochwalenia się swoją pomysłowością. Ruszyła VII edycja konkursu Innowator Mazowsza. Poza nagrodami pieniężnymi laureaci mogą liczyć na nagrody ufundowane przez partnerów konkursu. Dotychczasowe edycje pozwoliły wyłonić w sumie 32 wybitnych naukowców i 21 firm odważnie inwestujących w innowacyjne rozwiązania. Termin składania wniosków w tym roku upływa 30 września.

Według ostatnich danych GUS* w 2013 r. mazowieckie przedsiębiorstwa chętniej niż w poprzednich latach wdrażały innowacje organizacyjne i marketingowe. O 2 proc. wzrosło stosowanie takich nowych rozwiązań w przedsiębiorstwach przemysłowych, a o 3,4 proc. – w usługowych. Wciąż jednak na tego typu działania decyduje się mniej niż 10 proc. firm. Unia Europejska chętnie dofinansowuje zarówno badania, które pozwalają rozwijać gospodarkę, jak i projekty, dzięki którym firmy stają się jeszcze bardziej konkurencyjne. Również samorząd Mazowsza od siedmiu lat propaguje ideę przełamywania sztampowego myślenia. Stworzony przez samorząd województwa mazowieckiego w 2008 r. konkurs to inicjatywa, dzięki której prezentowane są i nagradzane badania oraz innowacyjne sposoby na podniesienie jakości firm.

W ubiegłym roku docenione zostały m.in. nowatorski, ekonomiczny i ekologiczny system bezspoinowej konstrukcji budynków opracowany przez firmę HCH Sp. z o.o. (system oparty jest na unikalnym, ekonomicznym w produkcji zestawie prefabrykatów budowlanych z perlitu, które łączy się ze sobą w sposób precyzyjny bez użycia żadnych dodatkowych spoiw); nowoczesny program komputerowy służący do usprawniania funkcji ruchowych i poznawczych – Neuroforma stworzona przez Titanis Sp. z o.o. oraz innowacyjny, modułowy system piecy piekarskich FORNEXT firmy ESMG Sp. z o.o. .

Naukowcy otrzymali nagrody za swoje prace naukowe – np. dotyczące systemów sensorycznych i metod przetwarzania sygnałów w wykrywaniu uszkodzeń (Szymon Gontarz), dotyczące procesu zgazowania i spalania otrzymanego gazu (Kamil Kwiatkowski) czy na temat oceny ukrwienia mózgu z wykorzystaniem czasowo-rozdzielczego pomiaru fluorescencji podczas napływu i klirensu optycznego środka kontrastującego.

Dobry przykład jest zawsze inspiracją, a nagrodzony dobry przykład to dodatkowa motywacja do sięgania po innowacyjne rozwiązania – mówi o idei konkursu marszałek Adam Struzik. – Od początku konkursu mamy dwie kategorie – przedsiębiorców i naukowców, ale tak naprawdę te dwa obszary muszą się przenikać, żeby proponowana innowacyjność miała sens. Nagradzamy takie prace doktorskie, które nie są jedynie ideami, a zawierają pomysły i wyniki badań, które mogą być wdrażane, które da się zastosować, unowocześniając to, co dotychczas. Również nagradzane firmy to takie, które do codziennej działalności nie podchodzą z rutyną, które szukają nowych rozwiązań, a przez to rozwijają się i inspirują innych.

W konkursie mogą brać udział młodzi naukowcy i przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego. W kategorii Młoda Innowacyjna Firma mogą startować przedsiębiorcy, którzy prowadzą na Mazowszu firmę z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ale ich firma istnieje nie dłużej niż 10 lat. Prezentowane innowacje mogą być nowymi produktami lub usługami, nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, organizacyjnymi i marketingowymi usprawniającymi bieżącą działalność biznesową. Co ważne – oceniane będą tylko takie, które stosowane są nie dłużej niż 5 lat. W tej kategorii przewidziane nagrody to: za I miejsce – 25 tys. zł, za II miejsce – 15 tys. zł, za III miejsce – 10 tys. zł (wszystkie kwoty to kwoty brutto).

Kategoria Innowacyjny Młody Naukowiec przeznaczona jest dla młodych, kreatywnych naukowców z Mazowsza w wieku do 39 lat, którzy zakończyli przewód doktorski lub mają stopień doktora (uzyskany w ciągu ostatnich 3 lat). Oceniane będą prace zawierające innowacyjne, a jednocześnie praktyczne rozwiązania. W tej kategorii nagrody główne to 15 tys. zł za I miejsce, 12,5 tys. zł za II miejsce, 10 tys. zł za III miejsce (również wszystkie kwoty to kwoty brutto).

Poza tym laureaci obu kategorii będą mogli liczyć na nagrody dodatkowe od partnerów konkursu, którymi są Agencja Promocyjna INVENTOR Sp. z o.o., Atfin Sp. z o.o., Business Centre Club, 4 CF Sp. z o.o., Instytut Kreowania Przedsiębiorczości Sp. z o.o., Instytut Mechaniki Precyzyjnej, Mazowiecki Inkubator Technologiczny Sp. z o.o., Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP.

Termin składania wniosków upływa 30 września. Wzorce formularzy odpowiednich dla poszczególnych kategorii dostępne są na stronie konkursu:

http://www.innowacyjni.mazovia.pl/innowator-mazowsza/vii-edycja-konkursu

Wypełnione i podpisane wnioski aplikacyjne z dopiskiem „Innowator Mazowsza” – kategoria Młoda Innowacyjna Firma lub Innowacyjny Młody Naukowiec można składać osobiście lub wysyłając pocztą na adres:

Departament Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich

Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Al. Solidarności 61

03-402 Warszawa

W sprawach informacyjnych proszę o kontakt z pracownikami Wydziału Innowacyjności  Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie odpowiedzialnymi za realizację projektu, w szczególności z Panią Edytą Dul-Pałaszewską (tel.: (22) 59-79-950, edyta.dul@mazovia.pl) oraz z Panią Kamilą Milewską (tel.: (22) 59-79-793, kamila.milewska@mazovia.pl).

Honorowy patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.

* Działalność innowacyjna przedsiębiorstw w latach 2011-2013, GUS, Informacje i opracowania statystyczne, Warszawa 2014.

 

 

 • -

Niezapracowani, czyli jak zbudować biznes marzeń i jeździć na wakacje 7 razy w roku

O KSIĄŻCE

Czy prowadzenie firmy zabiera Ci kilkanaście godzin na dobę i nie daje oczekiwanych rezultatów? Czy jako przedsiębiorca, właściciel firmy, główny zarządzający, a bywa, że główny wykonawca usługi lub dostawca produktu, masz tak wiele obowiązków, że nie masz czasu dla siebie, rodziny, przyjaciół? Masz poczucie, że życie Ci ucieka? Jeśli tak, to jest to książka dla Ciebie. Jeśli chcesz pracować krótko ale efektywnie, odnosić sukcesy i jeździć na wakacje kilka razy w roku, znajdziesz w niej wskazówki, jak możesz to zrobić. Autor przedstawia łatwy do wdrożenia model zarządzania biznesem, zespołem i sobą, który pomaga stworzyć biznes o ponadprzeciętnych wynikach i jednocześnie pozwala cieszyć się wolnym czasem i prowadzić życie, o jakim każdy z nas marzy.

 

 

 

 • -

Na początku każdego biznesu kochamy firmę tak bardzo, że przestajemy myśleć o sympatii do siebie samych. W ten sposób nigdy nie będziemy dobrze zarządzać. Mądry Zespół wykonujący naszą strategię powinien dać nam czas na oddech. Wyprawa, która zacznie się za chwile na stronach książki Filipa Nowickiego zmusi Was do myślenia o bilecie w jedną stronę, bez strachu o Zespół. Trzeba tylko mieć plan i mądrą mapę na przyszłość. Ostrzegam, ta lektura bardzo szybko ułatwi Wam pakowanie się wake’a na Hawajach albo sanie na Grenlandii.  

Jarosław Kuźniar

 

 

 

 • -

O AUTORZE

Filip Nowicki jest autorem popularnego bloga www.niezapracowani.pl. Na jego doświadczenie zawodowe składa się kilkanaście lat pracy w branży wydawniczej. Były prezes Wydawnictwa Wiedza i Praktyka funkcjonowanie biznesu zorganizował tak, że choć pracował tylko 2 godziny dziennie, firma co roku generowała zyski, była na liście 10 największych wydawnictw w Polsce, a roczna sprzedaż wzrostła prawie dwukrotnie. Dziś pomaga zapracowanym przedsiębiorcom odzyskać wolny czas i zbudować biznes marzeń. Prowadzi szkolenia i warsztaty dla właścicieli firm oraz kadry zarządzającej i menedżerskiej.

 

Niezapracowani, czyli jak zbudować biznes marzeń i jeździć na wakacje 7 razy w roku

Filip Nowicki

Wydawnictwo Naukowe PWN, 2015

Wydanie: pierwsze

Liczba stron: 200

http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/282008/niezapracowani.html

14.08.2015 jest dniem wolnym od pracy w RIF

W związku z dniem  15 sierpnia ustawowo wolnym od pracy przypadającym w sobotę, uprzejmie informuję, że 14.08.2015r. jest dniem wolnym od pracy w Regionalnej Instytucji Finansującej.

W związku z koniecznością przyjmowania korespondencji informuję, iż dyżur w tym zakresie będzie pełnić sekretariat RIF.

19-20.08.2015 r. w Krakowie zapraszamy na szkolenie „Fundusze Europejskie – jakie to proste”

SZKOLENIE

„Fundusze Europejskie – jakie to proste”

W dniach 19-20 sierpnia 2015 roku w siedzibie Hotelu City SM Business & SPA , ul. Gajowa 16 w Krakowie   odbędzie się szkolenie z cyklu „Fundusze Europejskie – jakie to proste”.

Szkolenie jest jednym z 16 dwudniowych szkoleń, odbywających się w największych miastach Polski, w ramach realizowanego przez Związek Rzemiosła Polskiego, Mazowiecką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Fundację Małych i Średnich Przedsiębiorstw projektu „Fundusze Europejskie - jakie to proste. Działania edukacyjne dla przedsiębiorców sektora MSP z zakresu Funduszy Europejskich na lata 2014-2020”.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Uczestnikami szkolenia mogą być przedsiębiorcy sektora MŚP oraz ich pracownicy.

Podsumowaniem cyklu szkoleń będzie konferencja w Warszawie, w dniu 24 września br.

Uczestnicy szkoleń zdobędą wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat Funduszy Europejskich na lata 2014-2020 w zakresie Programów Operacyjnych na szczeblu krajowym i regionalnym oraz nabędą umiejętności w zakresie planowania i realizacji projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich, dostępnych w ramach obecnej perspektywy finansowej.

Więcej informacji na stronie www.funduszejakietoproste.pl

Zapraszamy do udziału.

19-20.08.2015 r. w Łodzi zapraszamy na szkolenie „Fundusze Europejskie – jakie to proste”

SZKOLENIE

„Fundusze Europejskie – jakie to proste”

W dniach 19-20 sierpnia 2015 roku w siedzibie Hotelu Reymonta, ul. Legionów 81
w Łodzi 
 odbędzie się szkolenie z cyklu „Fundusze Europejskie – jakie to proste”.

Szkolenie jest jednym z 16 dwudniowych szkoleń, odbywających się w największych miastach Polski, w ramach realizowanego przez Związek Rzemiosła Polskiego, Mazowiecką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Fundację Małych i Średnich Przedsiębiorstw projektu „Fundusze Europejskie - jakie to proste. Działania edukacyjne dla przedsiębiorców sektora MSP z zakresu Funduszy Europejskich na lata 2014-2020”.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Uczestnikami szkolenia mogą być przedsiębiorcy sektora MŚP oraz ich pracownicy.

Podsumowaniem cyklu szkoleń będzie konferencja w Warszawie, w dniu 24 września br.

Uczestnicy szkoleń zdobędą wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat Funduszy Europejskich na lata 2014-2020 w zakresie Programów Operacyjnych na szczeblu krajowym i regionalnym oraz nabędą umiejętności w zakresie planowania i realizacji projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich, dostępnych w ramach obecnej perspektywy finansowej.

Więcej informacji na stronie www.funduszejakietoproste.pl

Zapraszamy do udziału.

18-19.08.2015 r. w Gdańsku zapraszamy na szkolenie „Fundusze Europejskie – jakie to proste”

SZKOLENIE

„Fundusze Europejskie – jakie to proste”

W dniach 18-19 sierpnia 2015 roku w siedzibie Hotelu Szydłowskim, ul. Grunwaldzka 114 w Gdańsku odbędzie się szkolenie z cyklu „Fundusze Europejskie – jakie to proste”.

Szkolenie jest jednym z 16 dwudniowych szkoleń, odbywających się w największych miastach Polski, w ramach realizowanego przez Związek Rzemiosła Polskiego, Mazowiecką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Fundację Małych i Średnich Przedsiębiorstw projektu „Fundusze Europejskie - jakie to proste. Działania edukacyjne dla przedsiębiorców sektora MSP z zakresu Funduszy Europejskich na lata 2014-2020”.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Uczestnikami szkolenia mogą być przedsiębiorcy sektora MŚP oraz ich pracownicy.

Podsumowaniem cyklu szkoleń będzie konferencja w Warszawie, w dniu 24 września br.

Uczestnicy szkoleń zdobędą wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat Funduszy Europejskich na lata 2014-2020 w zakresie Programów Operacyjnych na szczeblu krajowym i regionalnym oraz nabędą umiejętności w zakresie planowania i realizacji projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich, dostępnych w ramach obecnej perspektywy finansowej.

Więcej informacji na stronie www.funduszejakietoproste.pl

Zapraszamy do udziału.

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie

poszukuje kandydatów na stanowisko:

Młodszego Specjalisty/Specjalistki w Wydziale ds. Monitoringu

         Specjalisty/Specjalistki w Wydziale ds. Monitoringu

BEZPŁATNE SZKOLENIA „Fundusze Europejskie – jakie to proste”

W okresie od 18 sierpnia do końca września br. w 16 największych miastach Polski odbędą się bezpłatne, dwudniowe szkolenia z zakresu Funduszy Europejskich na lata 2014-2020.

Szkolenia organizowane są w ramach realizowanego przez Związek Rzemiosła Polskiego, Mazowiecką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Fundację Małych i Średnich Przedsiębiorstw projektu „Fundusze Europejskie - jakie to proste. Działania edukacyjne dla przedsiębiorców sektora MSP z zakresu Funduszy Europejskich na lata 2014-2020”. 

Uczestnicy szkoleń zdobędą wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat Funduszy Europejskich na lata 2014-2020 w zakresie Programów Operacyjnych na szczeblu krajowym i regionalnym oraz nabędą umiejętności w zakresie planowania i realizacji projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich, dostępnych w ramach obecnej perspektywy finansowej.

Uczestnikami szkolenia mogą być przedsiębiorcy sektora MŚP oraz ich pracownicy.

Udział w szkoleniach jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają nocleg, wyżywienie oraz zwrot kosztów dojazdu zgodnie z regulaminem.

W ramach podsumowania cyklu szkoleń, w dniu 24 września br. w Warszawie odbędzie się konferencja podsumowująca projekt.

Więcej informacji oraz rejestracja na stronie www.funduszejakietoproste.pl

Zapraszamy do udziału.

 

 • -

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. 

 • -

Bemowskie Centrum Przedsiębiorczości

Bemowskie Centrum Przedsiębiorczości to innowacyjny projekt Dzielnicy Bemowo, zmierzający do rozwoju inicjatyw biznesowych wśród Mieszkańców. Głównym zadaniem Centrum jest wspieranie i promowanie przedsiębiorczości, w tym aktywizacja i integracja sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a jego oferta skierowana jest do Mieszkańców wykazujących inicjatywę i chęć działania na własny rachunek oraz do przedsiębiorców rozwijających własną działalność gospodarczą.

W nowocześnie urządzonym lokalu przy ul. Powstańców Śląskich 44 zapewniają przedsiębiorcom szerokie bezpłatne wparcie poprzez dostęp do wiedzy specjalistów, doradztwo m.in. z zakresu prawa, księgowości, marketingu, doradztwa finansowego, coachingu  a także możliwość korzystania z zaadaptowanego lokalu, w którym zostały udostępnione komfortowe powierzchnie biurowe.

Drugim, także istotnym elementem działalności Centrum, jest aspekt edukacyjny. Współczesny świat wymaga od każdego człowieka znajomości podstawowych uwarunkowań ekonomiczno-prawnych, gdyż bez tego poruszanie się w realiach gospodarki wolnorynkowej jest wręcz niemożliwe. Dlatego też Bemowskie Centrum Przedsiębiorczości zajmuje się edukowaniem Mieszkańców Bemowa w dziedzinie ekonomii i podstaw przedsiębiorczości.

Poszerzanie oferty szkoleń i warsztatów, a także rozwój dalszych działań na rzecz budowania sprzyjającego klimatu dla rozwoju przedsiębiorczości, są priorytetami realizowanymi przez Centrum.

W najbliższym czasie odbędą się :

- 16 / 23 i 30  lipca br. spotkania pt.: „Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020″,podczas których zostaną omówione ogólne zagadnienia związane z:

*   podstawowymi założeniami funduszy europejskich 2014-2020

*   zasadami wsparcia przedsiębiorców

*   możliwościami otrzymania dofinansowania w ramach programów na lata 2014-2020

*   źródłami informacji o funduszach europejskich

 

W związku z ograniczoną liczbą miejsc zapisy prowadzone są w recepcji BCP.

Więcej informacji na http://biznes.bemowo.waw.pl/

Środki z Urzędu Pracy m.st. Warszawy na organizację stażu u pracodawcy.

Urząd Pracy m.st. Warszawy pozyskał środki unijne na aktywizację bezrobotnej młodzieży do 30 roku życia.

Zapraszamy firmy do organizacji staży przy współpracy z Urzędem. Zasady są bardzo proste.

Staż u pracodawcy może maksymalnie trwać do 30 listopada 2015 r.

Przyjmując osobę bezrobotną, która nie ukończyła 30 roku życia na staż firma nie ponosi żadnych kosztów, gdyż te pokrywa Urząd Pracy (tj. koszty badań lekarskich i lekarza medycyny pracy oraz comiesięczne stypendium dla osoby bezrobotnej, czyli ok. 850 pln netto).

W czasie stażu bezrobotna młodzież wdraża się w powierzony przez pracodawcę zakres obowiązków, uczy się nowej roli zawodowej. 

Po zakończeniu stażu, pracodawca zatrudnia osobę bezrobotną na okres 3 miesięcy.

Pracodawco! Zyskaj kandydata na stażu i zmień go w pracownika!

Takie są założenia organizacji stażu przez pracodawcę, z wykorzystaniem środków Urzędu Pracy m.st. Warszawy.Zapraszamy do składania do Urzędu Pracy m.st. Warszawy wniosków o zorganizowanie stażu.

Linki do zasad i wniosku:

http://www.up.warszawa.pl/index.php/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/formy-aktywizacji-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/staze

http://www.up.warszawa.pl/druki/wniosek_staz220515.doc

Szczegółowe informacje o projekcie w ramach programu unijnego PO WER: http://www.up.warszawa.pl/index.php/aktualnosci-komunikaty-i-ogloszenia/staze-po-wer

Nowy program "Biznes w ruchu"

Program "Biznes w ruchu" to ambitny projekt organizowanym przez PZ Capital, w którym znani polscy oraz zagraniczni przedsiębiorcy opowiedzą o swoim doświadczeniu tworzenia własnego biznesu. Program nie posiada jeszcze odpowiedników na polskim rynku.

Rozmowa będzie toczyła się jadąc samochodem ulicami Warszawy oraz innych miast Europy. Celem projektu jest popularyzowanie idei prowadzenia własnego biznesu wśród młodych ludzi.

Prowadzącą programu jest znana polska dziennikarka Magdalena Bober. Biznesmeni opowiedzą o początkach ich drogi zawodowej, problemach, z którymi muszą się zmagać na co dzień oraz udzielą wskazówek przedsiębiorcom, którzy zechcą pójść w ich ślady.

Więcej na http://bizneswruchu.pl/

Zainwestuj w siebie! Ostatnie wolne miejsca!!!

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie zaprasza do skorzystania z naszej oferty szkoleniowej, która znajduje się na stronie www.szkolenia-mirip.pl

Wyspecjalizowana kadra to praktycy, którzy uczą jak wykorzystywać wiedzę zdobytą na szkoleniach w pracy zawodowej i czerpać z niej zyski. Stawiamy na praktykę, ponieważ to klucz do sukcesu. Szkolimy już od 86 lat!

 

 • -

V Europejski Kongres MŚP

Niejedno imię przedsiębiorczości – V Europejski Kongres MŚP już w październiku!

V Europejski Kongres dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw – to wydarzenie na którym nie może zabraknąć żadnego przedsiębiorcy szukającego ciekawych rozwiązań dla swojej firmy, ale także tych, którzy dopiero planują założyć swoją działalność gospodarczą. Każdy znajdzie coś dla siebie; organizatorzy tegorocznego kongresu przygotowali ponad 50 paneli dyskusyjnych podzielonych na 6 obszarów tematycznych, a do udziału zaprosili m.in. przedstawicieli władz rządowych, instytucji naukowo‑badawczych oraz instytucji otoczenia biznesu.

Kongres odbędzie się w dniach 12-14 października, po raz pierwszy w nowym Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Jak co roku wydarzeniu towarzyszyć będą Targi Usług i Produktów dla MŚP BIZNES EXPO oraz Program „Samorząd, który wspiera MŚP”. Z kolei panele dyskusyjne będą odbywać się w ramach 6 ścieżek tematycznych.

Na zainteresowanych tym, jak prowadzić swoją firmę w sposób innowacyjny, czekają wydarzenia dotyczące m.in. inteligentnego rozwoju, współpracy z nauką i klastrami czy rozwoju nowych technologii. Uczestnicy poszukujący optymalizacji kosztów czy wsparcia w biznesie będą mogli wziąć udział w panelach, które pozwolą im dowiedzieć się jak zarządzać wiedzą w swojej firmie, poznać lepiej temat leasingu czy zdobyć cenne informacje dotyczącego sposobu zabezpieczenia firmy przed niewypłacalnością kontrahenta.

Na uczestników czekać będzie szereg paneli dotyczących przywództwa i dialogu, które pozwolą zapoznać się z rolą lidera i jego kompetencjami, wgłębić się w tajniki doskonalenia przywództwa, odkryć sekrety liderów biznesu czy poznać najlepszą metodę na rozwiązywanie konfliktów pracowniczych. Przedsiębiorczość niejedno ma imię, dlatego też uczestnicy wezmą udział w panelach dyskusyjnych poświęconych prężnie rozwijającym się firmom, które łączą biznes, kulturę i samorząd na rzecz rozwoju gospodarki kreatywnej, firmom rodzinnym czy osobom niepełnosprawnym na rynku pracy.

Na zainteresowanych międzynarodową współpracą gospodarczą przedsiębiorstw czekać będą zagadnienia dotyczące m.in. rynku amerykańskiego, miejskich technologii i inteligentnych domów w Austrii, czołowych partnerów biznesowych Polski – Czech i Słowacji, czy prowadzenia interesów z Rosją, a także wieloma innymi krajami.

Organizatorzy nie zapomnieli także o młodych przedsiębiorcach i tych, którzy dopiero planują założyć swoją firmę - będą oni mogli skorzystać z paneli dotyczących start-upów, czy z 3-częściowej Akademii Marketingu i Sprzedaży. Spotkanie młodych przedsiębiorców z Europy w Polsce odbędzie się pod nazwą EU-US Young Entrepreneurs Summit Katowice 2015, a motywem przewodnim spotkania będzie dyskusja o porozumieniu o wolnym handlu pomiędzy UE-USA (TTIP, który jest obecnie negocjowany). Uczestnicy dyskusji wspólnie zastanowią się, jak TTIP wpłynie na młodych przedsiębiorców. Podczas spotkania utworzone mają być postulaty do późniejszego zaprezentowania Komisji Europejskiej.

Podczas V EKMŚP mocno podkreślamy rolę, jaką mają do odegrania studenci w rozwoju sektora MŚP. W ramach specjalnej ścieżki planujemy wyjątkowe spotkania z liderami świata polityki i gospodarki, którzy będą gośćmi Kongresu. Formuła tych spotkań to 25/25 (25 minut prelekcji i 25 minut na dyskusję z publicznością); pozwoli ona na wymianę poglądów pomiędzy zaproszonymi gośćmi i uczestnikami. Spotkania będą odbywały się przez cały 2 i 3 dzień Kongresu. Studenci mają oczywiście możliwość uczestniczenia we wszystkich pozostałych panelach Kongresu, jak również pozostali goście mogą zarejestrować się do udziału w ścieżce Future Entrepreneurs 2015.

To tylko niewielka część z bogatej oferty wydarzenia organizowanego od lat przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. V Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw potrwa 3 dni i odbędzie się pod hasłem „Nauka – Biznes – Samorząd. RAZEM DLA GOSPODARKI”. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Komisja Europejska, a Wysoki Patronat – Parlament Europejski. Warto podkreślić, że udział w Kongresie jest bezpłatny – rejestracja uczestników oraz ramowy program dostępne są stronie www.ekmsp.eu.

Badanie potrzeb szkoleniowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Co wspiera rozwój pracowników i przedsiębiorstwa? Co może pomóc w osiągnięciu jeszcze większego sukcesu?


Firma szkoleniowa Machina Rozwoju przeprowadza obecnie badanie potrzeb szkoleniowych małych i średnich przedsiębiorstw. Jako trenerzy działający z pasją i nastawieniem na ludzi, sprawdzają, jakie czynniki wpływają w największym stopniu na sukces i satysfakcję pracowników i pracodawców. Badają, z czym zazwyczaj stykają się przedsiębiorcy i w jaki sposób działania rozwojowe mogą przedsiębiorców w tym wesprzeć.


Uzyskane rezultaty opublikowane zostaną w formie zbiorczej, co pozwoli wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rozwojowym przedsiębiorstw.

Po uzupełnieniu ankiety otrzymają Państwo specjalną zniżkę na ofertę szkoleniową dla swojej firmy, jeśli tylko wyrażą Państwo taką chęć.

Link do ankiety:

http://www.machinarozwoju.pl/male-srednie-przedsiebiorstwa/

 

MŁODY PRZEDSIĘBIORCO PRZEKROCZ SWOJĄ NORMĘ! Rozwój biznesu metodami coachingowymi

Stowarzyszenie Coachów PRIZM organizuje cykl trzech bezpłatnych spotkań „Rozwój biznesu metodami coachingowymi” w Centrum Przedsiębiorczości  Smolna (ul. Smolna 4). Będą to 3 spotkania w terminach: 8 lipca, 29 lipca i 12 sierpnia (środy) w godzinach 18-20.

Projekt skierowany jest do „młodych” przedsiębiorców, czyli osób, które prowadzą małą firmę, bądź przygotowują się do jej założenia. 

Harmonogram spotkań:

8 lipca Jak wykorzystać coaching w początkowych fazach rozwoju firmy?

Twoja firma wciąż rozwija się i ewoluuje? Brakuje Ci jednak doprecyzowania jaka ma być na kolejnych etapach rozwoju? Podejmowanie decyzji dotyczących ewolucji firmy zajmuje niekiedy sporo czasu. Jak usprawnić ten proces? Na pierwszym spotkaniu dowiesz się jakie korzyści przyniesie Ci odpowiedź na pytania: Dokąd moja firma zmierza? Na jakim etapie jest teraz? Poznasz etapy rozwoju organizacji wg koncepcji psychologii organizacji i pracy oraz ich przełożenie na praktykę. Sama świadomość etapów rozwoju firmy ma przełożenie na jej efektywność. Coaching może być narzędziem wsparcia na każdym etapie rozwoju Twojej firmy, dzięki czemu sprawniej przejdziesz na kolejny poziom. Mała organizacja = wielki potencjał!

29 lipca Coaching indywidualny przełożonego i pracownika

Zacząłeś prowadzić firmę i nagle okazało się, że musisz odnaleźć się w nowej roli szefa/ współwłaściciela/ partnera biznesowego? Zastanawiasz się jakim przełożonym powinieneś być? A może Twoi pracownicy tracą początkowy zapał do pracy? Coaching indywidualny jest dla tych ludzi, którzy chcą więcej. Chcą być bardziej świadomi siebie, swoich mocnych stron, swoich marzeń i celów. Zależy im na większej efektywności, a jednocześnie pragną dbać o równowagę między ważnymi dla nich sferami życia. Podczas drugiego spotkania będziesz mieć okazję spróbować coachingu indywidualnego podczas próbnej sesji z coachem. To Ty wybierzesz temat coachingu a coach pomoże Ci w sformułowaniu celu i szukaniu drogi do jego osiągnięcia.

12 sierpnia Coaching zespołu. Najważniejszy jest wspólny cel!

Twoja firma się rozrasta i zatrudniasz kilka osób? Zastanawiasz się jak scalić zespół projektowy, sprzedażowy lub zwiększyć efektywność wszystkich pracowników? Zastanów się czy wszyscy wiedzą jaka jest misja i wizja Twojego biznesu. Czy wszyscy w zespole znają wspólny cel i wiedzą jakie są cele szczegółowe? Czy potrafią sprawnie komunikować się i wyjaśniać pojawiające się tarcia i konflikty? Czy Twoi pracownicy są zespołem czy tylko grupą ludzi pracujących w jednym miejscu? Podczas spotkania będziesz mieć okazję doświadczyć coachingu zespołu i poczuć siłę grupy. Przekonasz się w jaki sposób coaching wspiera i przyśpiesza rozwój zespołu oraz jak wpływa na osiągane przez firmę cele.

Więcej http://prizmcoaching.pl/mlody_przedsiebiorco_przekrocz_swoja_norme_rozwoj_biznesu_metodami_coachingowymi.html

 • -

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Radio Zet i Telewizja Polska Program 1 organizują akcję informacyjną "Europa to my", poświęconą wykorzystaniu funduszy europejskich z perspektywy finansowej 2007-2013.

Chcesz wygrać europejską podróż marzeń, fantastyczny koncert i promocję telewizyjną dla Twojej miejscowości?

Weź udział w konkursie "Europa to My" i pokaż, jak zmienia się Twoja okolica! 

Atrakcyjne nagrody czekają

Na zwycięzcę konkursu czeka m.in. europejska podróż marzeń, a w miejscowości, której dotyczy zgłoszenie konkursowe, zorganizujemy

Ogólnopolski Dzień Funduszy Europejskich z atrakcjami  i wystawcami z całej Polski, a na koniec wielki koncert z udziałem m.in Edyty Górniak, Afromental, Margaret, Moniki Kuszyńskiej, Donatana i Cleo oraz Formacjii Nieżywych Schabuff. Dodatkowo Twoja miejscowość otrzyma 5 hot-spotów z darmowym rocznym wi-fi dla mieszkańców.

Nawet jeśli nie zwyciężysz, a znajdziesz się w finałowej dwudziestce najlepszych zgłoszeń, to wygrasz laptopa, a do Twojej miejscowości w lipcu przyjedzie ekipa Telewizji Polskiej i Radia Zet, i przygotuje programy na Wasz temat.

Weź udział w konkursie i zaproś gwiazdy, telewizję i radio do Twojej miejscowości!

Zasady konkursu:

Aby wziąć udział w konkursie "Europa to My", wystarczy rozejrzeć się po swojej najbliższej okolicy i wybrać projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich, jakie otrzymaliśmy na lata 2007-2013. Następnie zrobić mu kilka zdjęć (można również uzupełnić je o zdjęcie pokazujące, jak miejsce wyglądało zanim zrealizowano projekt), dodać opis i wysłać przez stronę www.europatomy.eu.

Chodzi o taki projekt, który zmienił na lepsze Twoje życie lub Twoją okolicę czy miejscowość. Jest z czego wybierać ? do tej pory przeprowadzono tysiące przedsięwzięć unijnych w całej Polsce. Pewnie korzystasz z nich każdego dnia. Jeździsz do pracy wygodnym autobusem, korzystasz z nowego laboratorium na uczelni, prowadzisz biznes, byłeś na dofinasowanym szkoleniu, albo w Twojej okolicy zrealizowano inną unijną inwestycję?

Pamiętaj, oprócz zdjęć oceniana będzie historia i opis tego, jak Ty lub mieszkańcy Twojej miejscowości skorzystaliście dzięki takiemu projektowi, jak zmieniła się Twoja okolica.

Jak i kiedy przesłać zgłoszenie

Zgłoszenia zbieramy w dwóch etapach. Na pierwsze zgłoszenia czekamy do 22 czerwca. Spośród nich Kapituła konkursu wybierze pierwszych 10 finalistów.

Drugi etap nadsyłania zgłoszeń zakończy się 3 lipca. W tym drugim etapie wybierzemy kolejne 10 najlepszych prac. Cała finałowa dwudziestka będzie brała udział w głosowaniu internautów od 6 do 24 lipca. Wyniki zostaną ogłoszone 27 lipca.

Zgłoszenia należy wysyłać drogą elektroniczną za pomocą formularza zamieszczonego na stronie internetowej akcji w zakładce "Weź udział w konkursie".

Prześlij nam swoje zgłoszenie i pokaż, co zmieniło się w Twojej okolicy w ostatnich latach!  

Szczegóły na www.europatomy.eu i na Facebooku EuropaToMy.

Organizatorem akcji jest Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Radio Zet oraz Program Pierwszy Telewizji Polskiej. 

 • -

Znamy laureatów II edycji konkursu Biznes w Niemczech, którego Fundacja MSP jest Partnerem.

Interaktywne lustra z inteligentną powierzchnią reklamową, technologia filmowania 360 stopni do tworzenia wirtualnej rzeczywistości, najlżejszy portfel świata z włókna węglowego zabezpieczający przed kradzieżami zbliżeniowymi, urządzenie monitorujące parametry mikroklimatu w pomieszczeniach oraz usługa internetowa do komunikacji sklepów z użytkownikami w czasie rzeczywistym. Te projekty najbardziej zachwyciły jurorów II edycji konkursu Biznes w Niemczech.

Projekty zaprezentowane w ramach konkursu utwierdziły mnie tylko w przekonaniu, że Polska coraz bardziej stoi startupami – podkreśla Wojciech Trusz, specjalista w Departamencie Gospodarki Elektronicznej Ministerstwa Gospodarki. Poziom merytoryczny, nieszablonowość oraz ilość ciekawych pomysłów rodzących się w głowach młodych Polaków wskazuje, że jesteśmy w stanie wyróżniać się na międzynarodowych rynkach.

Wszyscy działacze gospodarczy, politycy, przedsiębiorcy, dysponenci środków unijnych, media, od pewnego czasu odmieniają we wszystkich przypadkach modne słowo-klucz „innowacje”. – Chciałbym zabrzmieć oryginalnie, choć na chwilę wyłączyć się z tego chóru i nie używać tego hasła.  Nie potrafię, bo właśnie konkurs Biznes w Niemczech, w którym miałem zaszczyt wystąpić w roli jurora, pokazał, jak wielki potencjał twórczej, innowacyjnej w pełnym tego słowa znaczeniu myśli, tkwi w młodym polskim biznesie.- mówi Edward Tomasz Połaski, prezes  Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Sebastiana Wiesiołka, przedsiębiorcę z Monachium zaskoczył poziom merytoryczny, jak również ich forma gdzie w krótkiej, zwięzłej prezentacji uczestnicy pokazali swój potencjał, cele i potrzeby dla osiągnięcia sukcesu.

Natomiast dr Grażyna Strzelecka zwróciła uwagę na brak kobiet w gronie finalistów. - Nie ukrywam, że jestem trochę rozczarowana, że do Monachium pojada tym razem sami mężczyźni. Odnotowuję także fakt, iż większość zwycięskich produktów jest wirtualna, jeśli można użyć tego słowa. Cieszę się ogromnie obecnością w tym towarzystwie carbonowego portfela-w końcu to produkt z krwi i kości, a więc tradycyjny, a jednak niezwykle nowoczesny i - tak jak wszystkie inne, które wybraliśmy- wychodzący naprzeciw potrzebom chwili – podsumowuje dr Strzelecka.

Spośród wielu nadesłanych pomysłów jurorzy wybrali kilka projektów, które uznali za najbardziej interesujące i rozwojowe. – Myślę jednak, że nie tylko laureaci, ale wszyscy ambitni uczestnicy konkursu zasługują na uważne, troskliwe wsparcie instytucjonalne. Nie możemy sobie pozwolić na utratę entuzjazmu młodych przedsiębiorców, od których zależeć będzie przyszła siła gospodarcza Polski w Europie i świecie – dodaje prezes Połaski.

Co dalej z laureatami?

Laureaci konkursu Biznes w Niemczech wezmą udział w szkoleniach z modelowania biznesu przygotowane przez Black Pearls, następnie otrzymają wsparcie prawne od Kancelarii prawnej Anny Marii Miller, wsparcie consultingowe od getsix® Consulting natomiast we wrześniu wyjadą na misję gospodarczą do Monachium i Lipska.

- Podczas 4 dniowej wizyty studyjnej zorganizujemy dla laureatów spotkania biznesowe z inwestorami, przedsiębiorcami i instytucjami wspierającymi start-upy na rynku niemieckim. Laureaci będą mieli szanse nawiązać istotne kontakty biznesowe, poznać system wspierania start-upów na Bawarii oraz zdobyć wiedzę potrzebną do ekspansji zagranicznej – opowiada Justyna Gaj Skowronek, organizatorka projektu Biznes w Niemczech. 

Laureaci II edycji projektu Biznes w Niemczech

 

Abyss Glass http://abyssglass.pl/

Abyss Glass – lustrzana interaktywna powierzchnia reklamowa. Lustro posiada spersonalizowany interfejs umożliwiający dopasowanie wyświetlanych treści do potrzeb odbiorcy. Zapisane ustawienia będą widoczne od razu na lustrze. Lustra Abyss Glass są oparte na systemie box'ów. Każda funkcja znajduje się w konkretnym box'ie. Reklamodawca sam wybiera funkcjie, które mają się pojawić na lustrze. Można emitować reklamy produktów, wizualizacje muzyki, informacje o promocjach, bieżących i nadchodzących eventach lub wydarzenia ze świata.

 

Bivrost http://www.bivrost360.com/

BIVROST to marka unikalnych rozwiązań dla twórców wideo 360stopni.

Dzięki nim możliwe jest rejestrowanie, zarządzanie i dystrybucja materiału przeznaczonego dla wirtualnej rzeczywistości i nowego formatu YouTube.

Technologia nagrywania BIVROST to prawdopodobnie najłatwiejszy sposób rejestrowania sferycznego i stereoskopowego obrazu.

Ten wyjątkowy format wnosi nową jakość do świata kinematografii i reklamy przenosząc widza w centrum prezentowanego świata i pochłaniając jego uwagę poprzez doświadczenie absolutnej immersji.

 

Carbon Workshop http://www.carbonworkshop.pl/

zCARBONka to jeden z najmniejszych portfeli na świecie, wykonana jest z włókna węglowego, które jest 3-krotnie mocniejsze od stali i o 30% lżejsze od aluminium. Na portfelu umieszczone jest imię właściciela, naniesione przy wykorzystaniu technologii druku 3D. Wbudowana ochrona Pay-pass blokuje dostęp do danych z kart zbliżeniowych. Produkt został wprowadzony na rynek w marcu 2015 r. Prace nad prototypem rozpoczęły się w listopadzie 2014 r. Finansowanie na uruchomienie produkcji zostało pozyskane dzięki internetowej kampanii finansowania społecznościowego (crowdfunding), na Polskim portalu odpalprojekt.pl. Projekt uzyskał 11 tys. zł finansowania, co pozwoliło startup-owi Carbon Workshop na wyprodukowanie pierwszej serii 150-ciu zCARBONek.

 

Emerald http://emeraldair.co

Emerald to inteligentne urządzenie, które w prosty sposób monitoruje wszystkie istotne parametry pomieszczeń: temperaturę, wilgotność, ciśnienie i co najważniejsze – zawartość szkodliwych substancji chemicznych w powietrzu. Urządzenie połączone jest z aplikacją na urządzenia mobilne, typu smartfon i tablet, która pokazuje wszystkie parametry mikroklimatu w czasie rzeczywistym. Dedykowana aplikacja informuje o przekroczeniu norm, podając związane z tym zagrożenia oraz gotowe rozwiązania, co można zrobić, aby ich uniknąć. Komunikacja może odbywać się na odległość, więc parametry domu czy biura będziemy mogli sprawdzać z każdego miejsca na Ziemi.

 

LiveCall http://livecall.io

LiveCall to usługa, dzieki której rozmawiasz głosowo z osobami, które odwiedzą Twoją stronę internetową. Dokładnie tak jak przez telefon, ale nie wymaga wybierania numeru lub instalowania dodatkowego oprogramowania. Wszystko wbudowane jest w przeglądarkę internetową. LiveCall zachęca do rozmowy, zwiększając konwersje i liczbę nowych klientów. Nadajemy ludzkie oblicze biznesowi internetowemu, pokazując, że za stroną internetową pracują prawdziwi ludzie.

Zapraszamy do odwiedzenia projektu Biznes w Niemczech w internecie:

www.bizneswniemczech.pl

www.facebook.com/BizneswNiemczech

Kontakt:

Justyna Gaj Skowronek - koordynatorka projektu Biznes w Niemczech

e-mail: j.gaj@justapr.pl tel. 0048 – 509 - 216 - 076

 

WPHI Kolonia serdecznie zaprasza na kolejne Forum Polskich Przedsiębiorców, które odbędzie się w dniu 25 czerwca br. o godz. 16.30 w naszej siedzibie

WPHI Kolonia serdecznie zaprasza na kolejne Forum Polskich Przedsiębiorców, które odbędzie się w dniu 25 czerwca br. o godz. 16.30 w naszej siedzibie.

Tematem przewodnim Forum są uwarunkowania, aspekty prawne i finansowo-podatkowe związane z przejęciami firm na rynku niemieckim. Jest to jedna z form ekspansji dla firm polskich. Swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami w tym zakresie podzielą się polscy przedsiębiorcy (program w załączeniu).

Zapraszamy i zachęcamy do dyskusji na Forum. Zainteresowanym prosimy o potwierdzenie udziału.

Seminarium pt. „Zastosowanie rozporządzeń REACH i CLP w działalności MŚP”

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza do udziału w seminarium z cyklu "Europejskie Przedsiębiorstwo" pt. „Zastosowanie rozporządzeń REACH i CLP w działalności MŚP”, organizowanym przez ośrodek sieci Enterprise Europe Network (EEN), afiliowany przy PARP.

Seminarium odbędzie się 24 czerwca 2015 r. w Warszawie, w sali „Srebrnej” w Hotelu JM, ul. Grzybowska 45, w godz. 10:30-14:30.

Zgłoszenia na seminarium można dokonać poprzez wypełnienie i przesłanie (mailem na adres seminaria_een@parp.gov.pl lub faksem na nr 22 432 70 46) do dnia 22 czerwca br. załączonego formularza zgłoszeniowego.

Uczestnictwo przedsiębiorców z sektora MŚP w seminarium jest bezpłatne.

Pierwszeństwo w udziale w seminarium mają firmy z terenu woj. mazowieckiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. PARP zastrzega sobie prawo wyboru uczestników seminarium w przypadku dużej liczby zgłoszeń.

Program i formularz zgłoszeniowy dostępne również bezpośrednio na stronie ośrodka EEN przy PARP.

Konferencja "ZAPLANUJ swój sukces" w ramach międzynarodowego projektu "PRO-STRATEGY Guide"

 

Zapraszamy na kolejną edycję konferencji "ZAPLANUJ swój sukces" realizowaną w ramach międzynarodowego projektu "PRO-STRATEGY Guide" (więcej tutaj: http://pro-strategy.eu/).

Konferencja realizowana będzie w formule on-line. Prelekcja prowadzącego powiązana będzie z dyskusją uczestników. Konferencja odbędzie się 24-tego czerwca 2015 i poruszy aspekty tworzenia i wdrażania planowania strategicznego w sektorze MŚP. Wystąpienie eksperta będzie oparte o ciekawe studium przypadku.

 

Zapraszamy do wzięcia udziału przedstawicieli sektora MŚP, trenerów i konsultantów zajmujących się obszarem zarządzania strategicznego oraz wszystkich zainteresowanych!

 

Dlaczego warto wdrażać Planowanie Strategiczne?

Strategiczne planowanie zapewnia przewagę konkurencyjną i pozwala nie tylko na adekwatne reagowanie na zmiany rynkowe, ale także na przygotowywanie średnio i długookresowych koncepcji wejścia na nowe rynki i rozwijania nowych modeli biznesowych. Jest również niezbędne do zachowania wysokiego poziomu innowacyjności w organizacji i utrzymania stanowisk pracy

RAMOWY PROGRAM

 • Przypomnienie podstawowych strategii rynkowych (wg Portera)
 • Case study „Biuro rachunkowe” – przykład wyczerpania się strategii
 • Bariery rozwoju przedsiębiorstwa – dlaczego tak trudno utrzymać tempo wzrostu
 • Metody doskonalenia procesów
 • Kiedy przychodzi czas na myślenie strategiczne?

DLACZEGO WARTO ?

Sektor MŚP:

 • Zrozumienie znaczenia planowania strategicznego dla rozwoju firmy
 • Zapoznanie się z innowacyjnym narzędziem umożliwiającym pozyskanie wiedzy na temat strategicznego zarządzania (platformą e-learningową PRO-STRATEGY Guide: MailScanner has detected a possible fraud attempt from "www.pro-learning.pl" claiming to be www.pro-learning.pl)
 • Pozyskanie inspiracji do wdrożenia rozwiązań na podstawie rozwiązań sprawdzonych przez międzynarodowe firmy 
 • Skorzystanie z wiedzy eksperta prowadzącego prelekcję 
 • Okazja do wzięcia udziału w dyskusji z innymi uczestnikami, wymiana opinii i doświadczeń
 • Poznanie realnego przykładu obrazującego konsekwencję braku planowania strategicznego 

Trenerzy i konsultanci:

 • Przybliżenie założeń programu PRO-STRATEGY Guide opartego o treści wypracowane w ramach europejskiego projektu Strategy-Train oraz sposobu korzystania z innowacyjnej platformy PRO-STRATEGY Guide: www.pro-learning.pl
 • Poznanie case study dotyczących planowania strategicznego
 • Okazja do wymiany poglądów na temat strategicznego zarządzania z przedstawicielami sektora MŚP i zidentyfikowania potrzeb w tym zakresie

Uczelnie wyższe:

 • Zapoznanie z programem planowania strategicznego niezbędnego do tworzenia skutecznych biznesów przez przyszłych absolwentów
 • Możliwość zapoznania się z międzynarodowym projektem dot. planowania strategicznego PRO-STRATEGY Guide
 • Zapoznanie się z nowoczesnym narzędziem kształcenia - platformą e-learningową PRO-STRATEGY Guide: www.pro-learning.pl
 • Przedstawienie sposobu korzystania z innowacyjnej metody kształcenia dorosłych opartej o wykorzystanie idei tworzenia Flashcard

KWESTIE ORGANIZACYJNE

 • Termin Konferencji ON-LINE: 24 czerwca 2015
 • Godziny logowania się Uczestników: 10:00 – 10:30, (instrukcja logowania zostanie przesłana zapisanym uczestnikom)
 • Czas trwania Konferencji: 10:30 – 12:00
 • Konferencja odbędzie się ON-LINE – bez konieczności wychodzenia z domu, z biura, wyjazdu służbowego, brania urlopu
 • Aby wziąć udział w Konferencji, należy dokonać zgłoszenia telefonicznie pod numerem 663 493 537 lub pod adresem e-mail jeziorski@profes.com.pl, podając: imię i nazwisko, stanowisko, nazwę firmy, adres e-mail oraz nr telefonu.

NIE ZOSTAWIAJ DECYZJI NA OSTATNIĄ CHWILĘ, ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ!

 

Weź udział w Ogólnopolskim Konkursie Poprawy Warunków Pracy!

Weź udział w Ogólnopolskim Konkursie Poprawy Warunków Pracy

W Twoim miejscu pracy poprawiono bezpieczeństwo pracy i ergonomię? Weź udział w 43. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy.

Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Naczelną Organizacją Techniczną, innymi ministerstwami, urzędami kontrolnymi, instytucjami ubezpieczeniowymi oraz partnerami społecznymi.

- Upowszechnianie innowacyjnych projektów jest niezwykle ważne. Konkurs ma wieloletnią tradycję, a zaprezentowane w nim rozwiązania poprawiły bezpieczeństwo pracy. Udział w nim mogą brać nie tylko pracodawcy, ale także pracownicy, którzy dążą do zmian w swoim miejscu pracy  - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Celem konkursu jest wyróżnianie tych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, a także opracowań naukowych, których zastosowanie przyczyniło się do poprawy warunków pracy.
Konkurs promuje także projekty edukacyjne i popularyzujące tematykę bezpieczeństwa oraz ochrony człowieka w środowisku pracy.

W jakich kategoriach przyznawane będą nagrody?

 • kategoria A – rozwiązania techniczne i technologiczne
 • kategoria B – prace naukowo-badawcze
 • kategoria C – przedsięwzięcia organizacyjne i edukacyjne

Poprawa bezpieczeństwa i funkcjonalności urządzeń lub technologii, osiągnięta poprawa warunków pracy oraz zakres zastosowania i możliwość upowszechnienia - to podstwawowe kryteria oceny wniosków konkursowych. Pod uwagę brane są także efekty ekonomiczne oraz wpływ na tworzenie kultury bezpieczeństwa.  

Oceny zgłoszonych wniosków konkursowych dokona Komisja konkursowa składająca się z ekspertów wyłonionych spośród organizatorów i współorganizatorów konkursu.  Nagrody I, II lub III stopnia oraz wyróżnienia wręczy minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystej gali we wrześniu.

Wnioski konkursowe znajdują się na: www.ciop.pl/konkurs-bhp. Należy je przesłać do Sekretariatu Konkursu  do 31 lipca 2015 r. Sekretariat prowadzi Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa, tel. 22/623-36-83, e-mail: ciop@ciop.pl

Patronami medialnymi konkursu są: Infor.pl, Praca i Zdrowie, Przyjaciel przy PracyKulturabezpieczeństwa.plTVP InfoDziennik Gazeta Prawna, portalbhp.pl oraz Bezpieczenstwo Pracy - nauka i praktyka.

| Biuro Promocji i Mediów

| Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

| Tel. (+48 22) 661 11 13, 661 11 22

| Fax (+48 22) 661 11 24

| E-mail: prasa@mpips.gov.pl

| www.mpips.gov.pl

Europa zmienia Warszawę 2015

Wspólne tworzenie wielkoformatowej sylwetki warszawskiej syrenki, eksperymenty naukowe, wirtualne zwiedzanie stołecznych dzielnic. Te oraz ponad sto innych atrakcji czekać będzie na wszystkich, którzy w dniach 20-26 czerwca wezmą udział w wydarzeniu „Europa zmienia Warszawę”.

Już po raz szósty, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa wraz z partnerami zaprasza wszystkich mieszkańców oraz odwiedzających stolicę na Krakowskie Przedmieście. To tu odbędzie się  największa impreza prezentująca sposób, w jaki Unia Europejska wpływa na współczesny obraz stolicy.

„Warszawa od początku przystąpienia Polski do Unii Europejskiej aktywnie uczestniczy w pozyskiwaniu środków europejskich na rozwój miasta. Dzięki temu mogliśmy tak wiele zrobić w tak krótkim czasie - mamy II linię metra, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Warszawskiej Pragi i dużo więcej. Łącznie pozyskaliśmy już ok. 8,5 mld zł z funduszy europejskich.” – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st Warszawy.

Tradycyjnie centralnym punktem wydarzenia stanie się namiot warszawskiego Punktu Informacji Europejskiej, wewnątrz którego prezentowane będą projekty dofinansowane z funduszy europejskich, realizowanych przez stolicę. Będzie to także okazja do prezentacji oferty kulturalnej i edukacyjnej instytucji publicznych, które korzystają ze wsparcia środków wspólnotowych. Siedmiodniowe wydarzenie podzielone zostanie na następujące bloki tematyczne:

 • 20-21 czerwca  – „Kultura i sztuka”
 • 22 czerwca  – „Nauka, edukacja, sport”
 • 23 czerwca – „Infrastruktura, transport, środowisko”
 • 24 czerwca – „Obywatele i wolontariat”
 • 25 czerwca – „Zdrowie”
 • 26 czerwca – „Fundusze europejskie, rynek pracy, przedsiębiorczość”

W tym roku swoją obecność zapowiedziało blisko 40 różnych instytucji m.in. Centrum Nauki Kopernik, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Stowarzyszenie Promocji Wolontariatu oraz Miejski Ogród Zoologiczny. Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości również wezmą udział w wydarzeniu w Dniu Funduszy Europejskich 26 czerwca br.

Gry, konkursy i warsztaty, zaplanowane na tegoroczną edycję wydarzenia „Europa zmienia Warszawę”, mają na celu stworzenie okazji do bezpośredniego kontaktu mieszkańców z instytucjami, jak również zapewnienie  kulturalno-edukacyjnej formy rozrywki dla uczestników w każdym wieku.

Atrakcjom w namiocie towarzyszyć będzie nowa odsłona wystawy fotograficznej, prezentującej najciekawsze projekty zrealizowane w Warszawie ze środków Unii Europejskiej. Ponadto, przez cały okres trwania wydarzenia będzie można również skorzystać z bezpłatnych usług informacyjnych oraz konsultacji świadczonych przez pracowników Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct  – Warszawa.

Szczegółowy program imprezy: http://www.europedirect.um.warszawa.pl/

Zachęcamy do udziału !

 

Uczestnicy konferencji Polish Business Meeting poznali kierunki rozwoju dla własnych firm!

15 maja 2015 był znaczącym dniem dla Polish Business Club. Zgodzi się z tym każdy, kto uczestniczył w konferencji pt. Polish Business Meeting, Kierunki rozwoju dla małych i średnich przedsiębiorstw. Hotel Windsor w Jachrance wypełnił się ponad setką osób. Zebrani przedstawiciele MŚP mieli okazję zdobyć narzędzia sprawnego działania, również na rynkach międzynarodowych.

Pierwszy głos zabrał Sławomir Stańczuk, Prezes Polish Business Club. Przedstawił on ideę, misję i cele  klubu, którego hasłem przewodnim jest „Współpraca fundamentem sukcesu” a główną misją: łączyć ludzi poprzez i w biznesie. Następnie profesor Andrzeja Blikle, praktyk i teoretyk w jednej osobie zaprezentował kilka złotych zasad zarządzania firmą XXI wieku. Dla niektórych uczestników okazały się one wręcz rewolucyjne. Dalej po sobie miały miejsce wystąpienia gości z Luxemburga – Artura Sosny, Prezesa Luxembourg-Poland Business Club oraz Wielkiej Brytanii - Agaty Dmoch, Prezesa Midlands Polish Business Club. Starali się oni odpowiedzieć na pytanie czy inne kraje Europy to piekło czy raj do prowadzenia businessu.

To samo pytanie stanowiło podstawę dyskusji podczas panelu. Do rozmowy zasiedli Agata Dmoch, Artur Sosna, Sławomir Stańczuk i Anna Kalata, wiceprzewodnicząca Indyjsko-Polskiej Izby Gospodarczej. O Europe Enterprise Network, sieci wspierającej przedsięwzięcia o europejskim zasięgu, opowiedziała Małgorzata Pałysa, ekspert PARP. Zostały także poruszone aspekty docierania do nowych odbiorców pod hasłem Multigeneracyjny klient = multigeneracyjny pracownik. Była to prelekcja firmy  HRP Group, Justyna Kliombka-Jarzyna, Witold Buraczyński i Patrycja Woszczyk.

Przerwy pomiędzy prelekcjami, oprócz wytchnienia, były świetną okazją nawiązania nowych kontaktów, zapoznania się z ofertą wystawców i partnerów. Z rąk do rąk krążyć wizytówki.  Wsparciem w networkingu służył Witold Antosiewicz, specjalista w budowaniu relacji.

Kolejna część konferencji rozpoczęła się wystąpieniem Wiktora Dmochowskiego, który zapoznał słuchaczy z metodami obniżania opodatkowania i wagą zabezpieczenia własnego majątku przy prowadzaniu biznesu. Dobrą odskocznią od ciężkich tematów podatkowych była prezentacja Joanny Sajko-Stańczyk, coacha i właścicielki SayCoach, która zgrabnie nakreśliła podstawowe różnice płci mózgu kobiet i mężczyzn a tym samym przyczynę nieporozumień pomiędzy płciami Następny na scenie pojawił się Piotr Seges, przedstawiciel kancelarii brandingowej Good Name. Pytając „Czy Twoja marka jest naprawdę Twoja?” uzmysłowił słuchaczom, że nie zawsze i chyba nie do końca tak jest. Radosław Wyszyński, Dyrektor Zarządzający Instytutu Certyfikacji Podmiotów Społecznie Zaangażowanych, przypomniał wszystkim jak ważny jest klient i co oznacza społeczna odpowiedzialność firm.

Część merytoryczną konferencji zakończyła historię drogi na szczyt Roberta Korzeniowskiego.. Udowodnił on, że silna wola i determinacja to podstawy sukcesu tak w sporcie ja biznesie.

Jak na świadomą organizację przystało, Polish Business Club jest zaangażowany w działalność dobroczynną. Miniona konferencja do kamień węgielny współpracy PLBC z Fundacją Pomocy Rodzinie „Człowiek w potrzebie”, w której Prezesem jest Pani Aanna Bocheńska – człowiek wielkiego serca, autorka projektu aktywizującego ludzi niewidomych.

Bogatą część konferencyjną zwieńczył bankiet. Była to świetna okazja nie tylko na dokończenie podjętych rozmów, ale również odpoczynek. Chwile te ubarwił pokaz mody marki Mia Stilo – Agnieszki Bonisławskiej oraz oprawa muzyczna grupy Dj&Sax Błażej Biurkowski i Lena Zuchniak.  

Zarówno konferencję jak i bankiet, niezwykle profesjonalnie, w pięknym stylu poprowadziła Adela Warać – konferansjer i prezenterka Telewizyjna.

Warto zaznaczyć, że producentem konferencji była Grupa Kreatywna bdb+: Iwona E. Gałecka i Izabella Ogorzałek a patronem operacyjnym Hotel Windsor Place& Conference Center.

Spotkanie było wsparte przez wielu patronów i sponsorów m.in. PARP, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Konfederację Lewiatan, Klub Integracji Europejskiej, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Fundację Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, Fundację Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Mazowiecką Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza, Enterprise Europe Network, Platformę Produktów i Usług, Kompass Poland, HRP Exellence, Giełdę Eventów, Organic Series, Tax Care, Floro Design, Mary Kay, Jabłka z napisami.pl. Evenea

Patronami medialnymi przedsięwzięcia byli: KALATA. TV, Magazyn Businessman Today, Magazyn Businesswoman&life, Link to Poland, Trendz.pl, przedsiębiorcy@eu, biznesowy.net, Biznes z klasą, Świat Elit, Biuro-kreacja.info.

Zapraszamy do współpracy i udziału w kolejnych wydarzeniach opisywanych na www.plbclub.pl

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Ostatnia szansa na udział w projekcie Biznes w Niemczech

Polska jest ważniejszym partnerem dla Niemiec niż Rosja czy Japonia. 5 laureatów konkursu Biznes w Niemczech otrzyma niezwykłą szansę na współpracę właśnie z Niemcami. Do końca konkursu Biznes w Niemczech pozostał jeszcze niecały tydzień.

Po międzyrządowych konsultacjach gospodarczych między Polską a Niemcami, które miały miejsce w Warszawie pod koniec kwietnia, wicekanclerz i minister gospodarki Sigmar Gabriel udzielił wywiadu PAP, w którym podkreślił przede wszystkim znaczenie wymiany handlowej między obydwoma krajami - rocznie obroty sięgają obecnie 87 mld EUR, dzięki czemu Polska jest ważniejszym partnerem dla Niemiec niż Rosja czy Japonia. Przez dwadzieścia lat handel z Niemcami zwiększył się ponad sześciokrotnie i minister zapewnił, że udało się stworzyć silne partnerstwo gospodarcze, dzięki czemu ten pozytywny trend powinien utrzymać się w kolejnych latach. Niemcy są odbiorcą jednej czwartej polskiego eksportu i dostawcą ponad jednej piątej towarów importowanych – wśród nich najważniejsze są pojazdy mechaniczne, maszyny i chemia.

Jeszcze tylko do końca maja trwa konkurs Biznes w Niemczech, gdzie polskie firmy mogą wygrać udział w wizycie studyjnej do Niemiec. Wystarczy nakręcić 3 minutowy filmik o produkcie lub usłudze, którą autor chciałby wprowadzić na rynek niemiecki. Filmik należy wysłać korzystając z formularza zamieszczonego na stronie www.bizneswniemczech.pl

Aby wziąć udział w projekcie należy nagrać krótki filmik z prezentacją swojego pomysłu lub usługi, który autor chciałby wprowadzić na rynek niemiecki. Filmik należy wysłać korzystając z formularza zamieszczonego na stronie www.bizneswniemczech.pl

Filmik nie powinien być dłuższy niż 3 minuty. Powinien natomiast odpowiadać na poniższe kwestie:

1.      co to za projekt/produkt/usługa

2.      jakie potrzeby zaspakaja

3.      w czym jest innowacyjny

4.      jaka jest konkurencja

5.      czym się wyróżnia na tle konkurencji

6.      do kogo kierujesz projekt/produkt/usługę

7.      stopień zaawansowania prac

8.      kanały dystrybucji i sprzedaży

9.      polityka cenowa

10.  dlaczego właśnie Ty powinieneś pojechać z nami do Monachium

W czerwcu jury konkursu wyłoni autorów 5 najlepszych pomysłów, których zaprosimy na wyjazd studyjny do Monachium – opowiada Justyna Gaj, koordynator projektu. Nagrodą główną jest zaproszenie do udziału w trzydniowej wizycie studyjnej w Monachium i Lipsku.  

Jurorzy oceniający konkurs będą oceniać filmiki według tych samych kryteriów formalnych, natomiast każdy z nich będzie zwracał dodatkowo uwagę na elementy bliskie ich doświadczeniom. Dariusz Żuk szczególnie będzie zwracał uwagę na skalowalność projektu i jego potencjał globalnej ekspansji. Jego zdaniem bardzo ważne są dotychczasowe doświadczenia i osiągnięcia teamu tworzącego dany startup.

 

 W procesie oceny projektów konkursowych szczególną uwagę zwrócę na ich innowacyjność i nowatorstwo. Ważne, aby pomysły uczestników były przemyślane i możliwe do realizacji z biznesowego punktu widzenia. Nieodzownym składnikiem powodzenia są również pasja i zaangażowanie w realizowany projekt – podkreśla Edward Tomasz Połaski, Prezes Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości

Anna Chojnacka, dyrektor  Doradztwa Rynkowego w Polsko – Niemieckiej Izbie Przemysłowo Handlowej (AHK Polska)  będzie sprawdzać poziom merytoryczny pomysłodawców. - Zwrócę uwagę na zaangażowanie członków zespołu, kompleksować rozwiązań oraz wartości jakie niesie użytkownikom produkt czy usługa – podkreśla. 

Natomiast dr Grażyna Strzelecka zwróci szczególną uwagę na to, czy oferowany produkt/usługa ma szansę zaistnieć i przebić się na rynku niemieckim. - Ważne dla mnie będzie, czy to propozycja mogąca konkurować z ofertą niemiecką i ofertą międzynarodową na rynku niemieckim. A może wśród nadesłanych filmów znajdzie się coś na tyle innowacyjnego, że okaże się w Niemczech nieznane? Zobaczymy! – opowiada jurorka konkursu.

Dla Polski Niemcy są od ponad 20 lat największym partnerem handlowym. Z punktu widzenia Niemiec Polska znajduje się na 9. miejscu jako odbiorca niemieckich towarów i na 11. pozycji jako eksporter do Niemiec.

Zapraszamy do odwiedzenia projektu Biznes w Niemczech w internecie:

www.bizneswniemczech.pl

www.facebook.com/BizneswNiemczech

Kontakt:

Justyna Gaj - koordynatorka projektu Biznes w Niemczech

e-mail: j.gaj@justapr.pl tel. 0048 – 509 - 216 - 076 

 • -
 • -

II edycja IT Future Expo 2015!

Największa impreza targowa branży informatycznej w Polsce, już 11 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie!

Po raz kolejny mamy zaszczyt zaprosić Państwa na największe targi informatyczne w Polsce. Wydarzenie, na które czeka każdy pracownik działu IT. Będą Państwo mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami, trendami oraz innowacjami informatycznymi na rynku Polskim, jak również zaczerpnąć informacji i opinii o prezentowanych produktach przez ponad 100 firm. IT Future Expo koncentruje przedstawicieli i wystawców z szeroko pojętej branży informatycznej, dzięki czemu na targach można spotkać kontrahentów nie tylko z naszego kraju, lecz również z za granicy.

Impreza ma charakter branżowy. Targi kierujemy zatem do wszystkich reprezentantów firm oraz instytucji.

Targom towarzyszyć będzie wielka Gala - IT FUTURE AWARDS, podczas której wyłonimy Laureatów Konkursu - LIDERZY IT 2015. W czasie trwania targów odbędzie się również konferencja - IT FUTURE CONGRESS, podzielona na dwie sesje tematyczne.

 W tym roku po raz pierwszy i równolegle do IT Future Expo, zostaną zorganizowane targi - IT CAREER SUMMIT, w specjalnie wydzielonej strefie, na promenadzie Stadionu Narodowego. Strefa Kariery IT będzie doskonałą możliwością dla specjalistów branży informatycznej, którzy poszukują nowych wyzwań na ścieżce swojej kariery zawodowej.

To jednak nie koniec niespodzianek na ten rok :) W listopadzie zapraszamy do Wrocławia, gdzie na Stadionie wrocławskim zorganizujemy dla Państwa jesienną edycję IT Future Expo. Szczegóły już wkrótce!

Zakres tematyczny targów:

 • Systemy i oprogramowanie dla firm
 • Infrastruktura i Data Center
 • Bezpieczeństwo / IT Security
 • Usługi IT / IT Services
 • Informatyczne rozwiązania branżowe
 • Rozwiązania w chmurze / Cloud Computing Solutions
 • Technologie mobilne / Mobile Technologies
 • IT Startup
 • Technologie sprzętowe
 • Teleinformatyka

Strona internetowa wydarzenia: http://itfuture.pl/warszawa/

Udział w targach jest bezpłatny, wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny!

Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzenia i zachęcamy do rejestracji.

Kontakt z organizatorem:

Pure Expo

www.pureexpo.pl

e-mail: kontakt@pureexpo.pl

tel: +48 22 39 09 109

III Małopolskie Forum Finansowe

III Małopolskie Forum Finansowe to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z najnowszą ofertą firm i instytucji finansowych oraz konsultingowych w zakresie możliwości rozwoju własnej firmy oraz pozyskania źródeł finansowania.

Do udziału w III Małopolskim Forum Finansowym zapraszamy wszystkich zainteresowanych finansowaniem i rozwojem biznesu.

W programie m.in.:

 • targi finansowe – szeroki wachlarz ofert instytucji finansowych i wsparcia biznesu
 • konferencja „Finanse są ważne - skąd i jak pozyskać środki na rozwój firmy”
 • usługi doradcze w zakresie rozwoju działalności gospodarczej i pozyskiwania dotacji
 • seminaria i warsztaty

Wśród wystawców znajdą się m. in.:

 • instytucje sektora finansowego
 • firmy konsultingowe i szkoleniowe
 • portale crowdfundingowe
 • instytucje otoczenia biznesu

Udział we wszystkich wydarzeniach bezpłatny!

Organizator:

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

ul. Kordylewskiego 11, 31 – 542 Kraków

rejestracja: http://www.marr.pl/mff, forum@marr.pl

tel. 12 617 99 69,  12 617 66 72

Rusza Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Mazowieckiego (RPO WM)

W maju br. nastąpiła oficjalna inauguracja RPO WM 2014-2020 http://bit.ly/1L1Ry9P

Skrótowa informacja o działaniach jakie będą podejmowane na Mazowszu w obecnej perspektywie dostępna jest w ulotce dostępnej tu: http://bit.ly/1A9uzsy

Powstał też nowy oficjalny portal, dedykowany RPO WM 2014-2020 www.funduszedlamazowsza.eu, na którym zamieszczane są wszystkie informacje i materiały dotyczące realizacji programu regionalnego na Mazowszu.

 

 • -

Konkurs Laur Innowacyjności 2015

Celem Konkursu im. Stanisława Staszica na najlepsze produkty innowacyjne „Laur Innowacyjności 2015” organizowanego corocznie przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelną Organizację Techniczną jest promocja innowacyjnych produktów, technologii i usług, a także innych innowacyjnych rozwiązań mogących mieć wpływ na przyspieszenie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Konkurs ten odbywa się pod wysokimi patronatami rządowymi, parlamentarnymi, instytucjonalnymi, międzynarodowymi i medialnymi.

Tegoroczna, V edycja Konkursu stanowi element obchodów przypadających w 2015 r. jubileuszy polskich inżynierów i techników. Honorowy Patronat nad tymi obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

W Konkursie mogą uczestniczyć polskie i zagraniczne firmy zarejestrowane w Polsce oraz podmioty gospodarcze i osoby fizyczne z Polski i z krajów, w których działają polonijne stowarzyszenia naukowo – techniczne. Mogą w nim także uczestniczyć podmioty zagraniczne z innych krajów, których innowacyjnymi produktami może być zainteresowana polska gospodarka.

Uroczysta Gala, na której zostaną ogłoszone wyniki Konkursu, odbędzie się 25 listopada 2015 r. w Sali Balowej Warszawskiego Domu Technika NOT w Warszawie. Będzie ona poprzedzona III Konferencją „INNOWACJE WARUNKIEM ROZWOJU GOSPODARCZEGO POLSKI – usunąć bariery, stworzyć ułatwienia”. Obu tym wydarzeniom będzie towarzyszyła wystawa produktów innowacyjnych.

W ramach Konkursu w dniu 10 czerwca br. na Targach ITM w Poznaniu odbędzie się Platforma współpracy i transferu innowacji „POLSKIE INNOWACJE DLA ŚWIATA, ŚWIATOWE INNOWACJE DLA POLSKI”, połączona z spotkaniami brokerskimi.

Szczegółowe informacje są dostępne w zakładkach niniejszej strony internetowej lub pod adresem e-mailowym biuro1@zutnot.com.pl

Ustawa o podpisie elektronicznym - konsultacje z przedsiębiorcami

Szanowny Przedsiębiorco!

Ustawa o podpisie elektronicznym funkcjonuje w Polsce od ponad dekady. Od tego momentu rośnie znaczenie podpisu elektronicznego w firmach, a jego wykorzystanie podlega zmieniającym się regulacjom i wymaganiom technologicznym.

Chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w teście MSP na temat stosowania podpisu elektronicznego w firmach. Wiedza pozyskana od Państwa pozwoli ocenić istniejące regulacje i zaproponować rozwiązania w zakresie e-podpisu ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej. Dzięki temu mogą mieć Państwo realny wpływ na jakość prawa, które dotyczy przedsiębiorców.

Test MSP jest realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości na zlecenie Ministerstwa Gospodarki. Wypełnienie ankiety zajmie jedynie ok. 10 min.

Pana/Pani głos ma znaczenie!

Więcej na http://badania.parp.gov.pl/index/more/47699

 • -

Konferencja „Innowacje dla Mazowsza – perspektywa finansowa 2014-2020”, 27 maja 2015 r. hotel Golden Tulip, ul. Towarowa 2, Warszawa

27 maja 2015 r. w Warszawie odbędzie się trzecia konferencja z cyklu „Innowacje dla Mazowsza”. Majowe wydarzenie będzie poświęcone bardzo aktualnemu i kluczowemu dla wszystkich kreujących innowacje zagadnieniu, czyli finansowaniu innowacji w perspektywie finansowej 2014-2020.

Na początku II półrocza rozpocznie się nabór wniosków do głównych programów operacyjnych UE w zakresie innowacyjności i działalności naukowo-badawczej. W całej perspektywie na innowacyjność przeznaczone zostanie 25 mld złotych. Wśród organizowanych konkursów są zarówno kontynuacje cieszących się dużą popularnością w poprzednim rozdaniu programów, jak i całkowicie nowe propozycje, które mają pobudzać innowacyjność.

To niepowtarzalna szansa m.in. dla przedsiębiorców, ludzi nauki, przedstawicieli organizacji pozarządowych, think-tanków, start-upowców, czy przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu na pozyskanie środków na swoją działalność.

Finanse na innowacje – krok po kroku

Potrzebny jest pomysł, konsekwencja, ale przede wszystkim dobre przygotowanie, czyli praktyczna wiedza na temat tego gdzie, na co i w jaki sposób można ubiegać się o dofinansowanie.

 • Który rodzaj wsparcia może szczególnie zainteresować przedsiębiorców?
 • Jak przygotować dobry wniosek o dofinansowanie?
 • Czego unikać, a na co zwracać szczególną uwagę, czyli jakie są kryteria oceny wniosków?
 • Na co będzie można dostać dotację w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, a na co w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego?

O aktualnych założeniach programów dotacyjnych na lata 2014-2020 oraz o praktyce ubiegania się o dofinansowanie na innowacje opowiedzą eksperci z instytucji, które odgrywają główną rolę w nowym rozdaniu Funduszy Europejskich.

Bezpłatne konsultacje

Podczas wydarzenia będą działały również punkty konsultacyjno-informacyjne. Każdy zainteresowany otrzymaniem dofinansowania na realizację własnych pomysłów będzie mógł dowiedzieć się więcej na temat funduszy na lata 2014-2020 bezpośrednio od ekspertów z jednostek odpowiedzialnych za organizację konkursów i dystrybucję środków. W punktach będzie także można otrzymać materiały informacyjne.

Po konferencji wszystkich uczestników zapraszamy na uroczystą kolację, która odbędzie się o godz. 18:00 w restauracji hotelu Golden Tulip.

Dla kogo

Konferencja adresowana jest do osób, które tworzą innowacje, szukają źródeł finansowania czy pomysłu na biznes, prowadzą badania naukowe, bądź mają już własną firmę, ale chcą ją rozwijać poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Zapraszamy przedsiębiorców, twórców start-upów, studentów, pracowników naukowych szkół wyższych, przedstawicieli jednostek badawczo-rozwojowych, instytucji otoczenia biznesu.

Zasady uczestnictwa

Udział w konferencji i konsultacjach jest bezpłatny.

Aby wziąć udział w konferencji należy wypełnić formularz rejestracyjny dostępny na stronie: www.innowacyjni.mazovia.pl

Rejestracja potrwa do 26 maja br. Liczba miejsc jest ograniczona.

Kontakt w sprawach organizacyjnych:

Agnieszka Maślanka

tel.: (22) 828 87 27

e-mail: Agnieszka.Maslanka@profile.com.pl

Zapraszamy serdecznie!

Konferencja „Innowacje dla Mazowsza – jak wdrażać innowacje w naszym regionie?” organizowana w ramach projektu systemowego pn. „Budowa systemu monitoringu i podstaw ewaluacji wdrażania Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza”. Konferencja jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.

Wszystko o coachingu - Targi wstęp wolny

Zapraszamy przedsiębiorców na VII Cochowisko - Ogólnopolskie Targi i Konferencję Coachingu - 15-16. maja 2015 w Warszawie, ul. Kopernika 30 (róg Świętokrzyskiej - blisko Nowego Światu).

WSTĘP WOLNY, bezpłatny i bez rejestracji.

PROGRAM 
Coachowisko to otwarte wykłady i warsztaty polskich oraz zagranicznych prelegentów o coachingu, zarządzaniu i rozwoju osobistym, które będą się odbywały równocześnie na 5 salach przez 2 dni. Jeśli ktoś szuka coacha, chce go sprawdzić lub doświadczyć coachingu, może skorzystać ze stoisk coachów, z którymi będzie mógł porozmawiać i odbyć próbną sesję coachingową, a pierwszego dnia wziąć udział w panelu pt. "Jak znaleźć i zatrudnić coacha", na którym będą 1 minutowe prezentacje coachów. Jeśli ktoś szuka kursu lub szkoły coachingu, to na Coachowisku będzie okazja by zapoznać się z ofertą niemal wszystkich szkół coachingu, a dodatkowo w ramach konkursu dla wszystkich odwiedzających do wygrania jest pełny kurs coachingu.  Na Coachowisku wystąpią: Dr. John J. Scherer i Amy Barnes (MBA), Marek Śliboda, Maciej Bennewicz, Kåre Landfald oraz znani coachowie, praktycy i szefowie największych szkół coachingu w Polsce.

 

ZOBACZ PEŁNY PROGRAM: http://Coachowisko.org/PROGRAM.PDF

VII COACHOWISKO - OGÓLNOPOLSKIE TARGI I KONFERENCJA COACHINGU
Centrum Konferencyjne przy ulicy Kopernika 30 (róg Świętokrzyskie) w Warszawie 
15-16 maja 2015 (piątek-sobota) od 9:30 do 17:30, WSTĘP WOLNY, BEZ REJESTRACJI

SZCZEGÓŁY NA: http://www.coachowisko.org

FACEBOOK: https://www.facebook.com/coachowisko

PARTNERZY:
Izba Coachingu, International Coach Federation, European Mentoring and Coaching Council, International Institute of Coaching and Mentoring, Project Management Institute, Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami, Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Hr Leaders' Magazine, Praca.pl, Treco, Business Woman & Life, Dojrzewalnia Róż, HRK, DlaStudenta.pl, Wydawnictwo Gall - Leksykon Coachów, Trenerów i Mówców Polskich.

ORGANIZATOR:
Stowarzyszenie Coachów Polskich.
http://www.scp.org.pl
info@scp.org.pl

 

 

Polish Business Meeting, już za niecały tydzień!

Już 15.05.2015 w Hotelu Windsor w Jachrance pod Warszawą odbędzie się konferencja bussinesowa dla przedsiębiorców. Zarejestruj się już dziś i skorzystaj z promocyjnej cen biletów z 15% rabatem po wpisaniu kodu: PROMO15PBM podczas rejestracji. Na konferencji poznasz osobistości świata biznesu z Polski i zagranicy, którzy podpowiedzą kierunki, którymi możesz dalej podążać. Zobacz również, o czym będzie mówił Robert Korzeniowski podczas swojego wystąpienia https://www.youtube.com/watch?v=qeiopNgXCk4 Wysłuchaj ekspertów podczas paneli dyskusyjnych. Przyjdź i poznaj innych przedsiębiorców – może spotkasz przyszłego swojego klienta, a może firmę współpracującą. http://meeting.polishbusinessclub.pl

 • -

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie zatrudni młodszego specjalistę/specjalistę ds. rozliczania

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie zatrudni

młodszego specjalistę/specjalistę ds. rozliczania

(Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka) w zakresie kontroli merytorycznej umów o dofinansowanie.

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie

poszukuje kandydatów na stanowisko:

młodszego specjalisty/specjalisty ds. rozliczania

Rodzaj umowy: umowa o pracę

Do głównych zadań należeć będzie:

- przyjmowanie i kontrola merytoryczna wniosków o płatność Beneficjentów;

- sprawdzanie zgodności wniosków z zawartymi umowami o dofinansowanie;

- przygotowywanie merytorycznej rekomendacji wypłat;

- prowadzenie właściwych rejestrów;

- obsługa baz danych;

- archiwizowanie dokumentów w zakresie prac wydziału.

1.Wymagania związane ze stanowiskiem pracy:

1.1. konieczne:

- ukończone studia wyższe (preferowane ekonomiczne lub  prawnicze);

- chęć do ciągłego poszerzania wiedzy w zakresie funduszy UE;

- bardzo dobra organizacja pracy;

- umiejętność analitycznego myślenia;

- umiejętność logicznego redagowania tekstów;

- umiejętność obsługi komputera – znajomość pakietu MS Office;

- dokładność, komunikatywność, skrupulatność, rzetelność, staranność;

- umiejętność pracy w zespole.

1.2. pożądane:

- znajomość zagadnień związanych z funduszami UE;

- doświadczenie zawodowe w zakresie obsługi programów wsparcia UE;

- studia podyplomowe lub inne formy udokumentowanej wiedzy w zakresie rachunkowości
i finansów.

2.Wymagane dokumenty i oświadczenia:

- życiorys i list motywacyjny zawierające oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji,

- oświadczenie kandydata o nieskazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

4. Termin składania dokumentów: 10-06-2015 r.

5. Miejsce składania dokumentów:

Dokumenty prosimy przesyłać na adres e-mail: marta.warecka@fund.org.pl z dopiskiem w temacie wiadomości: „praca –  rozliczanie.

6. Inne informacje:

Fundacja zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych jedynie z wybranymi kandydatami. Zakwalifikowani kandydaci zostaną powiadomieni o terminie rozmowy wstępnej.

Zapraszamy na konferencję ACTIV 50+ - pakiet rozwiązań wspierających osoby 50+ na rynku pracy

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Akademia Leona Koźmińskiego i Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce

Zapraszają do udziału w bezpłatnej konferencji

 

ACTIV 50+ - pakiet rozwiązań wspierających osoby 50+ na rynku pracy

 

13 maja 2015 r.

Warszawa, hotel Sheraton ul. Bolesława Prusa 2, godz. 12:00-14:30

 

Podczas konferencji zaprezentowany zostanie pakiet rozwiązań wspierających ACTIV 50+, stworzony w partnerstwie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy z Akademią Leona Koźmińskiego i Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce. W skład pakietu ACTIV 50+ wchodzą Test kompetencji 50+, Nawigator przedsiębiorczości oraz Poradnik polityki zarządzania wiekiem.

 

Chcemy również, aby konferencja  była głosem w dyskusji społecznej dotyczącej niewielkiej aktywności zawodowej osób powyżej 50. roku życia w Polsce. Okazją do tego będą dyskusje panelowe w drugiej części konferencji z udziałem Partnerów projektu oraz przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz przedstawicieli pracodawców.

 

Wydarzenie będzie także okazją do pokazania dobrych przykładów na rynku pracy osób w wieku 50+, zarówno wśród pracodawców, jak i przedsiębiorców, którzy w dojrzałym wieku zdecydowali się na założenie własnej firmy.

 

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tematyką sytuacji na rynku pracy osób po 50. roku życia i chcące uzyskać konkretną wiedzę i pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z aktywnością zawodową - pracodawców, pracowników, doradców zawodowych, przedstawicieli działów HR, osoby pozostające bez pracy, psychologów.

Prowadzącym konferencję oraz moderatorem dyskusji będzie Justyna Golonko, dziennikarka redakcji gospodarczej Polskiego Radia.

 

W celu potwierdzenia uczestnictwa prosimy o wypełnienie formularza , zamieszczonego na stronie internetowejwww.activ50plus.pl , mailowo, bądź telefonicznie u koordynatora konferencji:

 

Marta Zielińska

Tel. 22 40 66 100 wew. 29

Mail:zielinska@mcconsultants.pl

 

 • -

Fundusz Pożyczkowy dla Kobiet

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła nowy instrument finansowy pn. Fundusz Pożyczkowy dla Kobiet, w ramach którego środki będą przeznaczane na udzielanie preferencyjnych pożyczek na sfinansowanie rozwoju lub uruchamiania działalności gospodarczej przez kobiety wykonujące lub zamierzające podjąć działalność gospodarczą. Szczegóły dotyczące tego programu znajdują się na stronie internetowej PARP pod adresem: http://www.parp.gov.pl/index/more/44198.

Obecnie Fundusz ma charakter pilotażowy tj. pożyczki mogą być udzielane na realizację przedsięwzięć zlokalizowanych tylko na obszarze wybranych powiatów. Fundusz został uruchomiony jedynie w 8 województwach w każdym po 6 powiatów charakteryzujących się stosunkowo wysoką stopą bezrobocia ogółem lub stosunkowo wysokim udziałem bezrobotnych kobiet wśród bezrobotnych ogółem.

Głównym celem Funduszu jest wspieranie aktywizacji zawodowej kobiet oraz poprawa sytuacji kobiet na rynku pracy poprzez zachęcenie kobiet do zakładania własnej działalności gospodarczej, dlatego też w rezultacie jego wdrożenie powinno się w jakimś stopniu przyczynić do redukcji problemu bezrobocia wśród kobiet.

Więcej informacji w Centrum Pomocy PARP oraz u konsultantów Informatorium PARP, którzy udzielą zainteresowanym odpowiedzi na temat ubiegania się o pożyczkę.

 • -

Ruszyła druga edycja projektu BIZNES W NIEMCZECH

Zrób biznes w Niemczech. Wygraj wyjazd do Bawarii

Już po raz drugi 5 autorów najlepszych pomysłów biznesowych wyłonionych w konkursie weźmie udział w trzydniowej wizycie studyjnej do Bawarii. Tym razem laureaci odwiedzą Monachium, Norymbergę oraz Lipsk. Laureaci spotkają się z wpływowymi organizacjami i instytucjami by nawiązać kontakty, które w przyszłości zaowocują kontraktami. Dzięki tej wizycie młode polskie firmy będą mogły rozszerzyć swoje biznesy na rynek niemiecki.

Właśnie wystartowała II edycja projektu Biznes w Niemczech, dzięki któremu przedsiębiorcy i naukowcy będą mogli zdobyć unikatawą wiedzę prosto z niemieckiego rynku. – Celem projektu jest zbliżenie stosunków gospodarczych między Polską a Niemcami, szczególnie rynkiem bawarskim – mówi Justyna Gaj z Agencji JUSTA PR, koordynatorka projektu Biznes w Niemczech. – Dzięki wizycie studyjnej w Bawarii, merytorycznym spotkaniom z praktykami biznesu w Bawarii oraz nawiązaniu relacji międzynarodowych, polskie firmy mają realną szansę na ekspansje – dodaje Justyna Gaj.

Aby wziąć udział w projekcie należy nagrać krótki filmik z prezentacją swojego pomysłu lub usługi, który autor chciałby wprowadzić na rynek niemiecki. Filmik należy wysłać korzystając z formularza zamieszczonego na stronie www.bizneswniemczech.pl Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 maja 2015r.

W czerwcu kapituła konkursu wyłoni 5 lauretów, którzy otrzymają zaproszenie do udziału w wizycie studyjnej w Bawarii. Wyjazd zostanie poprzedzony pakietem profesjonalnych szkoleń przygotowujących do misji gospodarczej. Rynkowa wartość pakietu nagród to 10.000 zł.

Organizatorzy projektu Biznes w Niemczech zapewniają laureatom transport i pobyt oraz aranżują wartościowe spotkania biznesowe w Monachium, Norymberdze oraz Lipsku. Ponadto laureaci wezmą udział w corocznym święcie piwa Oktoberfest.

Nie tylko wizyta studyjna ale bogaty pakiet szkoleń i doradztwa

Zanim laureaci przyjadą do Bawarii wezmą udział w szkoleniach z modelowania biznesu. - Podczas intensywnych warsztatów będziemy chcieli przekazać młodym przedsiębiorcom wiedzę na temat modelowania biznesowego i budowania rozwiązań, które można w krótkim czasie dostarczyć na rynek. Wiemy, że startupy potrzebują nie tylko finansów, ale przede wszystkim wsparcia
i doświadczenia innych przedsiębiorców oraz pomocy w pozyskaniu kontaktów biznesowych. Właśnie to chcemy im zaoferować. Nasza pomoc pozwoli uniknąć częstych błędów popełnianych na ścieżce rozwoju swojego pomysłu, pomoże w lepszym wykorzystaniu potencjału drzemiącego w zespołach
 i ułatwi dotarcie do naszych partnerów z Niemiec.
– opowiada Wojciech Drewczyński - R&D Director - Black Pearls VC

Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem tworzenia innowacyjnych biznesów jest entuzjazm i kreatywność ich założycieli. Optymalne warunki do wizjonerskiej pracy start-upowców są zapewnione wtedy, gdy mogą oni skupić się na rozwijaniu swojego pomysłu, nie musząc inwestować swojego czasu na analizę ram administracyjno-prawnych. Niemniej, niezwykle istotne jest sprostanie wszelkim formalnym wymaganiom i skonstruowanie biznesowego stelażu swojej wizji w taki sposób, aby regulacyjne otoczenie nie stanowiło przeszkody w rynkowej ekspansji.

W ramach partnerstwa w projekcie Biznes w Niemczech, Marek Iwo Kilian – Associate Partner w getsix® Consulting – będzie dzielił się z uczestnikami swoim doświadczeniem we wprowadzaniu polskich firm na rynek niemiecki i doradzał, jaka forma prowadzenia biznesu w Niemczech będzie optymalna dla każdego z laureatów. Poza kwestią internacjonalizacji, Marek Iwo Kilian będzie również analizował ich bieżącą działalność pod kątem możliwości zoptymalizowania procesów biznesowych, m.in. poprzez zastosowanie nowych technologii.

W Monachium laureaci mogę liczyć także na profesjonalną pomoc kancelarii prawnej Anny Marii Miller. - Jesteśmy zachwyceni innowacyjnymi pomysłami potencjalnych przedsiębiorczyń
i przedsiębiorców i z wielkim zaangażowaniem wspomagamy startupy w ich pierwszych poczynaniach w kierunku udanej przyszłości w Niemczech – opowiada Anna Maria Miller, właścicielka kanclerii. Pomagamy start upom począwszy od ustalenia właściwej formy prawnej ich działalności przez przejęcie wszelkich formalności jak np. zgłoszenie do Rejestru Handlowego aż po indywidualnie sformułowane ogólnych warunków handlowych. Dzięki szerokiej sieci kontaktów ze specjalistami
w różnych dziedzinach zapewniamy, że tak pierwsze jak i dalsze kroki w Niemczech zostaną uwieńczone sukcesem.

Laureaci I edycji projektu Biznes w Niemczech

SiDLY jest autorem multisensorycznego aparatu do telematyki medycznej, który umożliwia zdalną opiekę medyczną szczególnie nad osobami starszymi.

Smart mirrors jest to system, do samodzielnego montażu na motocyklu, który dopasowuje pochylenie lusterek wstecznych (prawego i lewego) do aktualnej pozycji motocyklisty.

Hashi-Tashi to internetowa galeria sztuki współczesnej.

MyGreenSpace to pierwsza na świecie platforma online, która umożliwia zaprojektowanie ogrodu, kupno użytych roślin i elementów oraz znalezienie firmy wykonawczej, która zrealizuje inwestycję.

Autoplug.in to aplikacja mobilna dla kierowców, współpracująca z urządzeniem diagnostycznym OBD II, które podpina się do komputera auta. Urządzenie poprzez Bluetooth łączy się z aplikacją, dzięki czemu użytkownik – kierowca ma pełny obraz „zdrowia” swego samochodu.

Zapraszamy do odwiedzenia projektu Biznes w Niemczech w internecie:

www.bizneswniemczech.pl

www.facebook.com/BizneswNiemczech

Kontakt:

Justyna Gaj - koordynatorka projektu Biznes w Niemczech

e-mail: j.gaj@justapr.pl tel. 0048 – 509 - 216 - 076

 

 • -

MPiPS wybiera najlepszych pracodawców: konkurs „Kreator miejsc pracy“

Konkurs „Kreator miejsc pracy“

Zatrudniłaś/eś nowych pracowników? Weź udział w konkursie Ministra Pracy i Polityki Społecznej "Kreator miejsc pracy".  Na zgłoszenia czekamy do 29 maja.  

- Po raz drugi MPiPS chce nagrodzić pracodawców, którzy udowadniają, że inwestycja w ludzi to rozwój firmy. W konkursie nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa ani branża - kierowany jest do wszystkich. "Kreatorzy miejsc pracy" to firmy, które na pierwszym miejscu stawiają pracowników i dbają o jak najlepsze warunki pracy - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
     
Celem konkursu jest wyróżnienie tych pracodawców, którzy tworzą nowe miejsca pracy oraz którzy zatrudnili najwięcej pracowników w 2014 r. Nagrody, m.in. tytuł „Kreatora miejsc pracy 2015“,  przyznane będą w pięciu kategoriach: mała, średnia, duża firma oraz duża firma przemysłowo-produkcyjna, a także duża firma handlowo-usługowa. 

Jakie będą kryteria oceny? Kluczowy jest wzrost zatrudnienia w firmie. Dodatkowe punkty można zdobyć za przyjęcie do pracy młodych pracowników do 30. roku życia, z grupy 50+ oraz osób niepełnosprawnych. Oceniana będzie także rzetelność  pracodawców - m.in. to, czy zatrudniają pracowników na umowach o pracę. 

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać drogą elektroniczną (konkurs@mpips.gov.pl), pocztą lub składać osobiście w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (ul. Nowogrodzka 1/3/5, 00-513 Warszawa z dopiskiem KONKURS KREATOR) w okresie od 2 marca do 29 maja. Formularz konkursowy można pobrać ze strony ministerstwa (www.mpips.gov.pl/konkurs).

Nagrody pracodawcom wręczy minister pracy i polityki społecznej Władysław 
Kosiniak-Kamysz podczas uroczystej gali w czerwcu. Zwycięzcy konkursu otrzymają 
m.in. prawo posługiwania się tytułem „Kreator miejsc pracy” i logiem konkursu przez rok. 

W skład Kapituły konkursowej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych 
i organizacji pracodawców. 

Patronami medialnymi konkursu są: Gazetapraca.pl, Pracuj.pl, TVP INFO, Dziennik Gazeta Prawna, Radio TOK FM, BRIEF, Markapracodawcy.pl, Infor.pl, Personel i Zarządzanie oraz hrpolska.pl.

W razie pytań prosimy o kontakt:

Magdalena Górska 
+48 22 661 11 17 
magdalena.gorska@mpips.gov.pl

| Biuro Promocji i Mediów
| Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej 
| Tel. (+48 22) 661 11 13, 661 11 22
| Fax (+48 22) 661 11 24
| E-mail: prasa@mpips.gov.pl
| www.mpips.gov.pl

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie poszukuje kandydatów na stanowisko: Młodszego Specjalisty/Specjalistki w Wydziale ds. Monitoringu Specjalisty/Specjalistki w Wydziale ds. Monitoringu

Zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy:

 • Realizacja zadań mających na celu monitorowanie poprawności realizacji projektów i realizacji umów POIG.

Wymagania związane ze stanowiskiem pracy:

niezbędne :

 • wykształcenie: wyższe

pozostałe wymagania:

 • doświadczenie zawodowe w zakresie kontroli na miejscu realizacji projektów i w siedzibie beneficjentów w zakresie programów pomocowych,
 • umiejętność analitycznego myślenia,
 • prawo jazdy kat. B,
 • gotowość do wyjazdów,
 • umiejętność sporządzania tekstów analitycznych i raportów,
 • bardzo dobra organizacja pracy własnej,
 • samodzielność i inicjatywa,
 • komunikatywność,
 • umiejętność pracy w zespole.

dodatkowymi atutami będą:

 • znajomość standardów i zasad prowadzenia audytów i kontroli,
 • szkolenia lub inne formy udokumentowania wiedzy w zakresie funduszy UE,
 • studia podyplomowe lub inne formy udokumentowanej wiedzy w zakresie rachunkowości i finansów, audytu i kontroli,
 •  znajomość języka obcego.

Wymagane dokumenty i oświadczenia:

 • życiorys i list motywacyjny zawierające oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji,
 • oświadczenie kandydata o nie skazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Termin składania dokumentów: 17-04-2015 r.

Miejsce składania dokumentów:

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw

ul. Smocza 27, 01-048 Warszawa

lub

na adres e-mail: marta.talmont@fund.org.pl

Z dopiskiem na kopercie lub w temacie wiadomości „rekrutacja Wydział ds. Monitoringu”

Inne informacje:

Zastrzegamy sobie możliwość kontaktowania się z wybranymi kandydatami.
Kandydaci zakwalifikowani zostaną powiadomieni o terminie rozmowy wstępnej

Spotkania informacyjne nt. Funduszu Pożyczkowego dla Kobiet

PARP ogłosiła nabór wniosków o udzielenie pożyczki w ramach Funduszu Pożyczkowego dla Kobiet (szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej PARP pod adresem: http://www.parp.gov.pl/index/more/44198 ). 
Fundusz Pożyczkowy dla Kobiet ma charakter pilotażowy i ograniczony zakres terytorialny, gdyż pożyczki  mogą być udzielane jedynie na realizację przedsięwzięć zlokalizowanych na obszarze wybranych powiatów. Fundusz zostanie uruchomiony w 8 województwach w każdym po 6 powiatów charakteryzujących się stosunkowo wysoką stopą bezrobocia ogółem lub stosunkowo wysokim udziałem bezrobotnych kobiet wśród bezrobotnych ogółem. 
 
Zachęcamy do udziału w spotkaniach informacyjnych dotyczących zasad udzielania pożyczek ze środków tego Funduszu http://www.parp.gov.pl/index/index/2968

 

 

Komunikat z dnia 1 kwietnia 2015 r.

Dodatkowa lista wniosków zatwierdzonych do dofinansowania w ramach Działania 6.1 PO IG dla konkursu ogłoszonego w 2013 r.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prezentuje dodatkową listę wniosków zatwierdzonych do dofinansowania (Suplement nr 5) w ramach rundy aplikacyjnej w 2013 roku Działania 6.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Lista wniosków zatwierdzonych do dofinansowania (link)

Więcej: http://poig.parp.gov.pl/index/more/46830

Kampania Pracodawców RP „Wyrwij fiskusowi bat!”

Fundacja MSP przyłącza się do kampanii Pracodawców RP „Wyrwij fiskusowi bat!”.

Celem  inicjatywy jest zmobilizowanie Rządu do wprowadzenia do ordynacji podatkowej poprawki, dzięki której wątpliwości podczas kontroli skarbowych będą rozstrzygane na korzyść podatnika.

Zbyt wielu jest przedsiębiorców, którzy w wyniki błędów Urzędu Skarbowego tracą swoje firmy, a idąc dalej – muszą likwidować miejsca pracy. Wprowadzenie tej poprawki leży w interesie wszystkich obywateli – zarówno biznesmenów, jak i przeciętnych podatników. Tylko zorganizowana akcja społeczeństwa może zatrzymać ten proceder. 

Więcej informacji o kampanii na stronie: http://panstwodlaobywateli.pl/

Komunikat w sprawie zamknięcia Phare

Komunikat w sprawie zamknięcia Phare

Szanowni Państwo,

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości pełniąca funkcję Pełnomocnika ds. Realizacji Programu (PAO) Phare informuje, że decyzją Komisji Europejskiej z dnia 29 września 2014 r. został oficjalnie zamknięty i rozliczony Polski Program Phare.

Dodatkowo, zgodnie z poniższą listą prezentujemy informacje w zakresie części Programu Phare, które zostały zamknięte indywidualnymi decyzjami Komisji Europejskiej we wcześniejszych terminach:

-Program Krajowy Phare 1999 (PL1999) – oficjalna data zamknięcia 23.10.2013 r.,

-Program Krajowy Phare 2002 część II (PL2002/000-580) – oficjalna data zamknięcia 06.11.2013 r.,

-Program Krajowy Phare 2003 część I (PL2003/004-379) – oficjalna data zamknięcia 05.12.2013 r.,

-Program Krajowy Phare 2002 część III (PL2002/000-605) – oficjalna data zamknięcia 06.12.2013 r.,

-Polski Program Narodowy Phare 2001(PL0101-PL0107) – oficjalna data zamknięcia 08.05.2014 r.

Informujemy, że zgodnie wymogami Komisji Europejskiej Beneficjenci działań realizowanych w ramach Polskiego Programu Phare, są zobowiązani do przechowywania dokumentacji projektowej przez okres 5 lat, od daty oficjalnego zamknięcia programu przez Komisję Europejską. W tym czasie Beneficjent jest zobligowany do zapewnienia fizycznych i finansowych warunków służących przechowywaniu dokumentacji we właściwym stanie. Przez dokumentację projektową rozumie się wszelkie dokumenty dotyczące kwestii finansowych, przetargowych, kontraktacji środków oraz wdrażania projektu. Po upływie wskazanego okresu obowiązek archiwizacji dokumentacji wygasa.

 

Konferencja „Sprintem czy Marszem – czyli o rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Polsce”

W dniach 24-25.03.2015 na Kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbyła się Konferencja „Sprintem czy Marszem – czyli o rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Polsce” organizowana przez Koło Naukowe Gospodarki i Administracji Publicznej wraz z Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej. Studenci UEK mieli wyjątkową okazję, aby zdobyć wiedzę o realiach MŚP z pierwszej ręki: zarówno od przedstawicieli sektora publicznego jak i prywatnego, od doświadczonych przedsiębiorców jak i młodych start-up’owców. 


Wydarzenie otworzył Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa. W swoim przemówieniu podkreślił, że siła gospodarki Małopolski nie jest największa; zauważył jednak, że w nowoczesnej gospodarce należy skupić się na obszarach, w których jest największa szansa na sukces. Profesor Stanisław Mazur, kierownik Katedry GAP, podkreślał z kolei znaczenie ludzi młodych w gospodarce – są to ludzie wyzwoleni z kompleksów, kreatywni, znający języki. 


Podczas pierwszego panelu dotyczącego realiów rozwoju MŚP w Polsce spotkali się dr Łukasz Gibała oraz Stefan Schwarz. Poseł na Sejm RP zwracał uwagę, że wielkość sektora MŚP to duża szansa, a pieniądze w niego zainwestowane nie są zmarnowanymi, gdyż sektor ten charakteryzuje większa elastyczność i kreatywność. Krytykował jednak liczne bariery utrudniające tworzenie własnego biznesu, takie jak podatki czy obciążenia biurokratyczne. Wg jego obserwacji, mimo znacznych środków otrzymywanych od UE, wzrost gospodarczy Polski jest znacznie wolniejszy niż w pozostałych państwach europejskich. Prezes Inicjatywy Mobilności Pracy natomiast stwierdził, że m.in. podatki i składki ZUS kształtują stabilny system, w którym wszystkie przedsiębiorstwa funkcjonują. Zauważył jednak, że polskie przedsiębiorstwa nie są innowacyjne, gdyż zatrzymują się na podstawowej potrzebie przetrwania.
Młodzi przedsiębiorcy związani z WATIFY  podczas panelu „Pokonali wątpliwości a dzisiaj prowadzą swój biznes”, mówili o początkach swojej działalności, motywacjach i trudnościach. Maciej Chart-Olasiński, Daniel Kostrzewa oraz Michał Śmiałko zgodnie twierdzili, że wątpliwości w biznesie są zjawiskiem porządanym, które powoduje, że przedsiębiorca zaczyna kalkulować oraz oceniać, co może się stać w przyszłości. Ponadto ich zdaniem należy skupić się na budowaniu sieci znajomości, a studia same w sobie nigdy nie wystarczają na drodze do sukcesu.
Pierwszy dzień konferencji zakończyły wartsztaty „Negocjacje w Biznesie” prowadzone przez Krzysztofa Sarneckiego. 
Pierwszy panel drugiego dnia konferencji „Zanim urośnie trzeba zasiać” poruszał ważne dla studenckiego audytorium zagadnienie pozykiwania kapitału na start działalności. Podsekretarz Stanu Małgorzata Marcińska zaznaczyła, że na pierwszym miejscu zawsze powinien znajdować się czas poświęcony badaniu potrzeb rynku (wiedza „co, gdzie i kiedy” jest potrzebne), w drugiej kolejności dopiero poszukiwanie źródeł pieniędzy na otwarcie przedsiębiorstwa, gdyż te w obecnych warunkach są powszechnie dostępne. Rafał Sułkowski, prezes Małopolskiego Funduszu Ekonomii Społecznej, podkreślał ważną rolę biznesplanu, jednakże zauważył, że nie „zarobi” on na nas pieniędzy. To kreatywność i pewność siebie wpływają na sukces tego planu. 
Jednym z punktów dwudniowego wydarzenia był także Finał Ligi Debat Oksfordzkich. Niezwykle zaciętą debatę miała przyjemność oglądać publiczność, która wypełniła wszystkie wolne miejsca w Nowej Auli. Studenckie drużyny Wydziałowej Indywidualnej Ścieżki Edukacyjnej (UEK) oraz Klubu Debat Parlamentarnych UJ rywalizowały wymieniając argumenty dotyczące tezy autorstwa Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka – Kamysza „Pokolenie Y to pokolenie przedsiębiorców, nie pracowników najemnych”. Zwolennicy podkreślali, że pokolenie Y dorastało w warunkach wolnego rynku i jest świadome ryzyka w biznesie. Przeciwnicy natomiast dostrzegli, że coraz więcej młodych opuszcza Polskę w celu podjęcia pracy „najemnej”. Audytorium bardziej przekonała argumentacja drużyny Klubu Debat Parlamentarnych i to oni zostali zwycięzcami II edycji Ligi Debat Oksfordzkich.
Prelegenci podczas ostatniego panelu konferencji „Nasze podwórko” skupili się na krakowskim rynku MŚP. Zdaniem Stanisława Bisztygi, Prezesa Zarządu MARR S.A., przy podejmowaniu działań dotyczących przedsiębiorczości lokalnej, należy jasno rozdzielić kompetencje poszczególnych szczebli samorządu. Ponadto, nowa perspektywa rozwoju lokalnego powinna sprzyjać przedsiębiorcom. Wsparcie lokalnych instytucji i organizacji w żaden sposób nie zdoła jednak stymulować tego rozwoju, jeżeli to przedsiębiorcy jako pierwsi nie wykażą chęci wejścia na rynek z innowacyjnymi, nieszablonowymi pomysłami. Prezes All In UJ Tomasz Pytko mówił o tym, że praca młodego człowieka w korporacji może stanowić dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia własnej działalności. Według niego drenaż mózgów w Krakowie nie występuje w takim stopniu jak w innych miastach akademickich w Polsce, dlatego niezbędna wydaje się współpraca Urzędu Miasta Krakowa z uczelniami.
O potrzebie zmiany sposobów pomocy gospodarczej miasta oraz konieczności wspierania przede wszystkim pomysłów innowacyjnych mówił Wojciech Przybylski, Dyrektor Działu Rozwoju Technologicznego KPT. Wszyscy prelegenci zgodnie twierdzili, że miasto zdecydowanie musi umacniać współpracę między nauką i biznesem.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zachęcamy do udziału w I Ogólnopolskim Forum Inwestycji Przemysłowych już w kwietniu

15 kwietnia 2015 roku serwis Tereny Inwestycyjne Info zaprasza na I Ogólnopolskie Forum Inwestycji Przemysłowych. W trakcie spotkania odbędzie się rozstrzygnięcie Konkursu „Przemysłowa Inwestycja Roku”.

Podczas Forum poruszone zostaną najważniejsze aspekty związane z realizacją nowoczesnej inwestycji przemysłowej. Panel „Najlepszy czas na inwestycje w Polsce Wschodniej” poświęcony będzie zaletom i przewagom inwestycyjnym regionu. Natomiast podczas dyskusji o terenach inwestycyjnych pod inwestycje przemysłowe analizie poddane zostaną czynniki decydujące o lokalizacji obiektów produkcyjnych i logistycznych.

Współczesny przemysł opiera się na zielonych technologiach i innowacyjności. W trakcie panelu pt.: „Zielony przemysł nowym standardem” zastanowimy się wspólnie, dlaczego warto dokonywać zielonych inwestycji. Z kolei podczas dyskusji o inwestycjach w innowacyjność, postaramy się odpowiedzieć na pytanie kiedy należy inwestować w badania i rozwój oraz jak je finansować.

Forum zwieńczone będzie ceremonią wręczenia nagród w Konkursie „Przemysłowa Inwestycja Roku”. Wyróżnione zostaną najlepsze projekty w siedmiu kategoriach, zaś uczestnicy Forum będą mieli okazję do spotkania liderów przemysłu.

- Zainteresowanie Konkursem było bardzo duże, a do udziału zostały zgłoszone najciekawsze inwestycje 2014 roku. Ceremonia wręczenia nagród będzie idealnym zakończeniem bardzo interesującego merytorycznie Forum - podkreśla Marta Śniegocka, redaktor naczelna serwisu Tereny Inwestycyjne Info.

Zapraszamy do uczestnictwa przedstawicieli środowiska przemysłowego i naukowego, władze samorządowe, Urzędy Marszałkowskie, właścicieli terenów pod inwestycje przemysłowe oraz szefów największych agencji doradczych oraz przedstawicieli instytucjonalnego otoczenia branży.

Rejestracja online na Forum możliwa na stronie: http://www.terenyinwestycyjne.info/index.php/konferencje-i-targi/konferencje-terenow-inwestycyjnych-info/item/8421-i-ogolnopolskie-forum-inwestycji-przemyslowych#rejestracja
 

Więcej informacji: www.TerenyInwestycyjne.info

 • -

MIĘDZYNARODOWI EKSPERCI VI KONFERENCJI COACHINGU

Na Naukowej Konferencji Coachingu, która po raz szósty organizowana jest przez Centrum Coachingu Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie prelekcje i warsztaty poprowadzą polscy i zagraniczni eksperci, naukowcy i praktycy w zakresie Business-Coachingu i Metoringu.

Wśród gości specjalnych w tym roku Adèle McLay, BCA FCA, Carol Kauffman, PhD PCC oraz William Pennington, PCC FHEA MA.

Zapraszamy do zapoznaniem się z ich krótką notatką biograficzną oraz tematyką ich wystąpień i warsztatów.

Adèle McLay, BCA FCA
SESJA „DREAM Marz! Wierz! Osiągaj! – Sekrety wielkich mistrzów”
Warsztat „Zwielokrotnij swoje biznesowe dochody – Taktyki jak zarobić więcej w 2015 roku”

Adèle McLay, tworzy rewelacyjnie prosperujące biznesy i wspiera przedsiębiorców, korzystając ze swojego modelu coachingu biznesowego nastawionego na wysoką wydajność. Jej model coachingowy służy firmom, które są w światowej lidze, skupiają się na rozwoju oraz cieszą się zaufaniem i sukcesem finansowym; Coaching nastawiony na wysoką wydajność rozwija również przedsiębiorców, którzy mają jasny cel, wielką pasję i korzystają z osobistego potencjału. Adèle od ponad 20 lat pracuje jako konsultant, coach i mentor dla dużych i małych przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. Sama będąc przedsiębiorcą świetnie rozumie wyzwania, z jakimi mierzą się  właściciele firm każdego dnia. Adèle jest inspirującą prelegentką i zabiera głos na Dużych konferencjach związanych z biznesem, wybitną wydajnością i życiowym sukcesem. Adèle jest autorką niezwykle cenionej książki: BIG Profits – 12 Strategies to Substantially Grow Your Business Profits. Kolejna jej książka o osiąganiu sukcesu w biznesie i w życiu ukarze się w 2015...plus trzy nowe książki jej autorstwa, których wydanie jest zaplanowane na 2015. Adèle interesuje się tańcem towarzyskim i latynoskim, lubi kuchnię wegetariańską, wypieki, podróże, sztukę i... dużo, dużo więcej.

Carol Kauffman, PhD PCC
Warsztat „Moc Twoich silnych stron”

Dr Carol Kauffman, PCC jest założycielem i  dyrektorem the Institute of Coaching przy Harvard Medical School, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta na wydziale klinicznym. Dr Kauffman jest absolwentką i egzaminatorką Amerykańskiej Komisji Zawodowej Psychologii (the American Board of Professional Psychology). Odbyła ponad 38 000 godzin sesji psychoterapii i coachingu. Carol prowadzi praktykę coachingu dla zarządów firm oraz superwizje coachów w USA, Wielkiej Brytanii i w Europie. Specjalizuje się w udzielaniu konsultacji coachingowych dla coachów doświadczających trudności w pracy z zarządami firm. Jest współredaktorką „Coaching: An International Journal of Theory, Research and Practice” i regularnie pisze tam felietony. Jest autorką wielu rozdziałów w książkach akademickich i artykułów w czasopismach na temat coachingu i psychologii pozytywnej. Carol jest zapraszana i często cytowana w mediach, m.in. w the New York Times, Wall Street Journal, LA Times, USA Today, Business Week, Forbes i New York Magazine.

William Pennington, PCC FHEA MA
SESJA „Psychologia bycia przedsiębiorcą”

William Pennington, PCC FHEA MA łączy talenty biznesowe i twórcze prowadząc dwa udane przedsięwzięcia biznesowe (tworząc dwie firmy, które weszły na giełdę). Stosuje najnowsze odkrycia psychologii do coachingu nakierowanego na wysokie wyniki. William Pennington rozwinął ścieżkę kariery jako executive-coach i trener przywództwa dla korporacji i rządu. Jest też starszym wykładowcą na wydziale Psychologii Coachingu oraz mentorem ds. biznesu dla przedsiębiorców a także autorem specjalistycznych publikacji. Obecnie rozwija metody wykorzystywania coachingu w dbaniu o zdrowie i wspieranie procesu odchudzania. Pasją Williama jest wielopoziomowe wykorzystanie języka pod kątem zrozumienia tego jak myśli klient i jak coach może wpływać na zmianę. W swojej pierwszej książce napisał: „Pomyśl o słowach, których używasz; zmień je, a zmienisz swój umysł; zmień swój umysł, a zmienisz swoje działania; zmień swoje działania, a zmienisz swoje życie”.  William gra na saksofonie tenorowym, zajmuje się fotografią artystyczną, napisał dwie książki: Release the Star Within You i Executive Coaching World.

Zapraszamy do zapisów!

Więcej informacji na stronie

http://www.kozminski.edu.pl/pl/jednostki/centrum-coachingu/konferencje/vi-miedzynarodowa-naukowa-konferencja-coachingu/

 

Konkurs Mikroprzedsiębiorca Roku

Mikroprzedsiębiorca Roku to konkurs organizowany przez Fundację Kronenberga przy merytorycznym wsparciu Microfinance Centre for Central and Eastern Europe oraz Koalicji na rzecz mikroprzedsiębiorczości.

Patronat nad konkursem objął Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński.

Celem konkursu jest wspieranie przedsiębiorczości, zachęcanie do zakładania własnych firm oraz wyróżnianie i promowanie najlepszych z nich jako przykładów efektywnych działań gospodarczych.

Do konkursu mogą przystąpić przedsiębiorcy, którzy zatrudniają mniej niż 10 pracowników, a roczny obrót lub całkowity bilans roczny ich przedsiębiorstw nie przekracza 2 milionów euro.

Firmy zgłaszające się do konkursu wybierają jedną spośród trzech kategorii:

 • START - dla mikroprzedsiębiorców, którzy zarejestrowali działalność po 1 stycznia 2012 roku,
 • PROGRES - dla mikroprzedsiębiorców, którzy zarejestrowali działalność między 1 stycznia 2008, a 31 grudnia 2011 roku,
 • SENIOR - dla mikroprzedsiębiorców, którzy zarejestrowali działalność przed 1 stycznia 2008 roku.

Spośród nadesłanych zgłoszeń Kapituła Konkursu przyzna również nagrodę w kategorii specjalnej - MŁODY BIZNES, skierowanej do mikroprzedsiębiorców urodzonych po 1 stycznia 1986 roku.

Zgłoszenia do XI edycji konkursu można nadsyłać do 20 kwietnia 2015 r.

Spośród wszystkich zgłoszeń zostanie wybrany zwycięzca, który otrzyma nagrodę główną w wysokości 40 000 zł oraz wyłączność na używanie tytułu Mikroprzedsiębiorca Roku 2015.

Nagrody zostaną wręczone zwycięzcom podczas uroczystej gali w Sali Notowań Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych 23 czerwca 2015 roku.

Więcej na stronie www.kronenberg.org.pl

 • -

Konferencja „Sprintem czy marszem – czyli o rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Polsce”

Konferencja „Sprintem czy marszem – czyli o rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Polsce” 

Koło Naukowe Gospodarki i Administracji Publicznej, działające przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, oraz Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej zapraszają na Konferencję „Sprintem czy marszem – czyli o rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Polsce”, która odbędzie się w dniach 24-25 marca 2015.
 

Ta dwudniowa konferencja stanowi niepowtarzalną okazję do wysłuchania wystąpień panelistów bezpośrednio związanych z sektorem MŚP w Polsce.  

Wśród zaproszonych gości znajdują się m.in. Minister Pracy i Poltyki Społecznej oraz poseł na Sejm RP Łukasz Gibała.

Wydarzenie będzie składać się z czterech bloków tematycznych dotyczących m.in. obecnych realiów funkcjonowania sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw w ujęciu ogólnopolskim i lokalnym, rozwoju przedsiębiorczości po 1989 r. oraz kwestii pozyskiwania funduszy na start działalności.

Częścią tego wydarzenia są również warsztaty z zakresu negocjacji, pomnażania kapitału oraz elevator pitch. Zwieńczeniem konferencji będzie natomiast Finał Ligi Debat Oksfordzkich, podczas którego studenci będą rywalizować na argumenty, debatując o bieżacych problemach sektora MŚP.

Plan konferencji:

24.03.
9:30 – Panel: Z górki czy pod górkę? – o realiach rozwoju MŚP w Polsce

11:30 – Panel: Pokonali wątpliwości a dziś prowadzą własny biznes – panel dyskusyjny Watify

13:00 – Warsztaty: Negocjacje w Biznesie – Akados

25.03.
9:30 – Panel: Zanim urośnie trzeba zasiać – jak pozyskać kapitał na start

11:30 – Finał Ligi Debat Oksfordzkich

13:00 – Panel: Nasze podwórko – MŚP w Krakowie

14:30 – Warsztaty: 1. Pomnażanie kapitału – gra Eurocash 2. Elevator Pitch

Konferencja ma miejsce na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie przy ul. Rakowickiej 27, w Pawilonie C, Nowa Aula. Więcej informacji na stronie wydarzenia https://www.facebook.com/events/619953951471694/.

Zapraszamy!

 • -

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza do udziału w XVIII edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości

Celem Konkursu, objętego honorowym patronatem przez Ministra Gospodarki, jest promocja i upowszechnianie osiągnięć twórców innowacyjnych produktów (wyrobów i technologii), które mają szansę zaistnieć na rynku polskim.

Do Konkursu mogą przystąpić jednostki naukowe, przedsiębiorcy i konsorcja: jednostka naukowa-przedsiębiorca, z krajów Unii Europejskiej.

Udział w Konkursie jest bezpłatny.

Konkurs jest przeprowadzany w trzech kategoriach:

1. produkt przyszłości jednostki naukowej,
2. produkt przyszłości przedsiębiorcy,
3. produkt przyszłości konsorcjum: jednostka naukowa-przedsiębiorca.

Nagroda i wyróżnienia „Polski Produkt Przyszłości” przyznawane są za propozycję nowego, innowacyjnego produktu, którego projekt: jest doprowadzony najdalej do etapu prac wdrożeniowych (projekt niewdrożony),

albo

został wdrożony do praktyki produkcyjnej - w okresie od 12 miesięcy do 21 miesięcy przed datą zgłoszenia projektu do Konkursu – (projekt wdrożony).


Zwycięzcy w Konkursie „Polski Produkt Przyszłości” otrzymują statuetkę, dyplom, prawo posługiwania się w korespondencji i promocji znakiem i hasłem „Polski Produkt Przyszłości” oraz wsparcie w promocji produktu.

Oprócz w/w nagród, Organizator Konkursu przewiduje również przyznanie nagród specjalnych:

 • za projekt zgłoszony przez firmę typu spin-off,
 • za projekt z branży ICT,
 • za projekt w obszarze ekoinnowacji lub w innych obszarach, które zostaną zidentyfikowane w procesie oceny zgłoszonych rozwiązań.

Wnioski konkursowe można składać osobiście, kurierem lub pocztą w terminie:

do dnia 5 maja 2015 roku, do godz. 16.30

na adres:

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

ul. Pańska 81/83, 00-834 Warszawa,

z dopiskiem na kopercie Konkurs Polski Produkt Przyszłości

Wszelkie informacje dotyczące Konkursu udzielane są pod nr telefonu (22) 432 83 12 lub za pośrednictwem poczty e-mail: konkursppp@parp.gov.pl

Więcej informacji oraz dokumenty dla uczestników XVIII edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości znajdują się pod adresem http://www.pi.gov.pl/PPP/chapter_95417.asp

 • -

Ankieta NCBR

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wraz z partnerem merytorycznym firmą doradczą PwC zamierza opracować raport  „Czy warto inwestować w badania i rozwój” poruszający kwestie tego, jak przedsiębiorstwa inwestują w badania i rozwój oraz jakie korzyści osiągają z tego tytułu.

NCBR jako instytucja dystrybuująca największe środki na badania i rozwój skupia się na analizie beneficjentów w ramach zarządzanych przez siebie programów. Niemniej jednak, oprócz danych statystycznych, takich jak na przykład liczba beneficjentów, czy aktywność danych branż w naszych programach, chcielibyśmy również przedstawić jakie korzyści widzicie Państwo w związku z prowadzeniem działalności badawczo – rozwojowej.

Z tego też powodu zwracamy się do Państwa z prośbą o wypełnienie załączonej ankiety. Staraliśmy się przygotować ją w możliwie krótkiej i przejrzystej formie.

Mamy nadzieję, że będziecie Państwo w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania, ale jeżeli jakieś sprawi szczególną trudność prosimy je pominąć.

Informacje przedstawione przez Państwa w ankiecie będą znane wyłącznie ekspertom pracującym nad Raportem. W samym Raporcie zostaną przedstawione dane zagregowane bez podawania nazw przedsiębiorców. 

W ankiecie pytamy o całą działalność badawczo – rozwojową przedsiębiorstwa, nie zawężamy pytań do projektów dofinansowanych przez NCBR. Prosimy więc rozumieć projekt badawczo – rozwojowy jako na przedsięwzięcie, w ramach którego prowadzicie Państwo badania podstawowe, przemysłowe lub prace rozwojowe bez znaczenia z jakich źródeł (własnych, czy zewnętrznych) je finansujecie, jak również bez znaczenia w jakiej formie je prowadzicie np. poprzez pracę własną specjalistów, zlecanie do jednostek zewnętrznych, czy też udział w konsorcjach.

Więcej https://survey.ncbr.gov.pl/index.php/survey/index/sid/816547/newtest/Y/lang/pl


Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Powołane zostało latem 2007 roku jako jednostka realizująca zadania z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. Dodatkowo 1 września 2011 roku NCBR poszerzyło zakres swojej działalności o nowe inicjatywy i możliwości. Przejmując od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego funkcję Instytucji Pośredniczącej w trzech programach operacyjnych: Kapitał Ludzki, Innowacyjna Gospodarka oraz Infrastruktura i Środowisko współfinansowanych w latach 2007-2013 stało się jednym z największych centrów wspierania innowacyjności w Polsce. W nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 NCBR będzie pełnić rolę Instytucji Pośredniczącej dla programów operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza, Edukacja i Rozwój.

PwC sp z o.o. od lat doradza firmom i ośrodkom naukowym w obszarze innowacyjności. Doradzamy jak komercjalizować wyniki badań naukowych i pozyskiwać wsparcie na projekty badawcze czy to w formie dotacji czy ulg na nowe technologie, wspieramy Państwa w opracowywaniu strategii innowacji, czy przygotowania operacyjnego do działalności badawczo - rozwojowej. Wspieramy obszar innowacji, bo wierzymy, że dzięki temu biznes naszych klientów lepiej się rozwija. Zależy nam by w Polsce współpraca nauki i przemysłu rozwijała się coraz lepiej.

 • -

Konferencja “Kierunki rozwoju dla MŚP. Przyjdź - wybierz - działaj” organizowana przez Polish Business Club

Pierwsza taka konferencja w Polsce!

Już w maju br odbędzie się wyczekiwana przez wielu konferencja, pt. “Kierunki rozwoju dla MŚP. Przyjdź - wybierz - działaj” organizowana przez Polish Business Club

Celem spotkania będzie wskazanie właścicielom małych i średnich firm kierunków rozwoju, na najbliższej lata.

Dla tych przedsiębiorców, którzy myślą o ekspansji usług i produktów poza rodzimy kraj, goście z zagranicy opowiedzą, jakie możliwości rozwoju oferują rynki zagraniczne. Z kolei przedsiębiorcy, których oferta jest kierowana do lokalnego klienta poznają najnowsze sposoby na promocję swoich usług, które w prosty sposób mogą wdrożyć w Polsce.

Eksperci od spraw takich jak prawo, własność marki, podatki, finanse, księgowość, podpowiedzą, jak zabezpieczyć firmę przed zagrożeniami administracyjnymi i jak usprawnić jej funkcjonowanie, dbając przy tym o ekonomię portfela.

Udział w konferencji zapowiedziało szereg ciekawych osób ze świata businessu.

Konferencja odbędzie się w Hotelu Windsor w Jachrance.

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną wydarzenia http://meeting.polishbusinessclub.pl

„Potęga rozwoju - rozwój do potęgi. Drogi MSP po kapitał” w Gdańsku już za nami.

W dniu 26 lutego br. w siedzibie Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbyła się kolejna konferencja z cyklu „Potęga rozwoju - rozwój do potęgi. Drogi MSP po kapitał.”, w której udział wzięło ok. 80 przedsiębiorców oraz m.in. przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu  i organizacji wspierających przedsiębiorczość w regionie pomorskim.

Organizatorami wydarzenia były Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Honorowy patronat nad konferencją objął Marszałek Województwa Pomorskiego, Pan Mieczysław Struk. Cały cykl konferencji został objęty patronatem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. 
 

Tematyka konferencji obejmowała przedstawienie różnych form pozyskiwania kapitału, w tym możliwości finansowania rozwoju przedsiębiorstw w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Jej celem była również dyskusja oraz wymiana poglądów i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, a przedstawicielami władz samorządowych i instytucji otoczenia biznesu. Integralną częścią konferencji była debata pod hasłem „W poszukiwaniu efektywnych instrumentów wsparcia innowacyjnych MSP”, w której udział wzięli przedstawiciele m.in. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencji Rozwoju Pomorza S.A., Pracodawców Pomorza, Giełdy Papierów Wartościowych, Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Podczas konferencji jej uczestnicy dowiedzieli się o różnych możliwościach pozyskania kapitału i rozwoju firmy, w tym poprzez rynek giełdowy, fundusze inwestycyjne, czy wsparcie z dotacji unijnych.
 

Partnerami konferencji byli Agencja Rozwoju Pomorza S.A., Union Investment TFI S.A.Bank PEKAO S.A., Pracodawcy Pomorza oraz Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości.
 

Patronami medialnymi wydarzenia byli Radio Gdańsk, Express Biznesu, Gazeta MSP oraz portale internetowe GWE24.pl oraz Biznes2biznes.com
 

Fotorelacja:

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Prezentacje:

 • -

VI Międzynarodowa Naukowa Konferencja Coachingu

Zapraszamy na Międzynarodową Naukową Konferencję Coachingu, która po raz szósty organizowana jest przez Centrum Coachingu Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Konferencja każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż łączy prelekcje i wykłady z zajęciami i warsztatami prowadzonymi przez polskich i zagranicznych ekspertów, naukowców i praktyków. Jest to największe wydarzenie coachingowe w naszym kraju. Gromadzi duże audytorium osób zainteresowanych coachingiem i rozwojem. Tradycyjne będzie można spotkać zagranicznych autorów i ekspresów. Korzyścią dla uczestników jest możliwość udziału nie tylko w wykładach, ale także w warsztatach praktycznych, podczas których uczestnicy będę mogli doświadczyć na sobie działania narzędzi i metod pracy coachingowej.


Tegoroczna konferencja dedykowana jest Business-Coachingowi oraz Mentoringowi. Coaching i mentoring przynoszą niezwykłe rezultaty szczególnie tam, gdzie kreatywność trzeba połączyć ze skutecznością. Są to metody bardzo cenne dla wspierania przedsiębiorców w procesie rozwoju ich firm. Z tego względu tytuł tej konferencji to „Business-Coaching jako dźwignia rozwoju przedsiębiorczości”.

Na konferencję zapraszamy właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, osoby myślące o założeniu własnej działalności oraz coachów i mentorów, poszukujących inspiracji oraz nowych metod i narzędzi do pracy a klientami w ramach Business-Coachingu.
 

VI Konferencja będzie obejmowała następujące moduły tematyczne:

 Business-Coaching
 Mentoring w obszarze przedsiębiorczości
 Coachingowe i mentoringowe wsparcie dla start-up'ów
 Rozwój osobistego kapitału przedsiębiorców
 Psychologiczne i społeczne uwarunkowania rozwoju przedsiębiorczości
 Przykłady zastosowań Business-Coachingu i Mentoringu - case studies

 

Więcej informacji na stronie internetowej konferencji
http://www.kozminski.edu.pl/pl/jednostki/centrum-coachingu/konferencje/vi-miedzynarodowa-naukowa-konferencja-coachingu/

 • -
 • -
 • -
 • -

Zapraszamy na Europejski Wykład Otwarty pn. Oferta usług dla MSP wspierających rozwój przedsiębiorczości.

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa, prowadzony przez Biuro Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy oraz Fundacj MSP zapraszają przedsiębiorców na:

Europejski Wykład Otwarty

Oferta usług dla MSP wspierających rozwój przedsiębiorczości

26 lutego 2015 r. godz. 14:00 – 16:00

Centrum Przedsiębiorczości Smolna,

ul. Smolna 4 / Kruczkowskiego 5

Spotkanie poprowadzą eksperci Fundacji MSP.

Zagadnienia omawiane podczas wykładu:
1. „Asysta w prowadzeniu działalności gospodarczej” – charakterystyka usług doradczych świadczonych dla przedsiębiorców sektora MSP oraz osób zamierzających założyć działalność gospodarczą w Punkcie Konsultacyjnym KSU;
2. „Wsparcie  mikro, małych i średnich firm w projektach realizowanych przez Mazowiecką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości”.


Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc udział w spotkaniu wymaga wcześniejszej rejestracji pod adresem: wyklady_europejskie@um.warszawa.pl

 

NOWY ARTYKUŁ UNION INVESTMENT TFI: Jak wykorzystać fundusz w bieżącej działalności firmy?

Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym artykułem ekspertów Union Investment TFI

"Jak wykorzystać fundusz w bieżącej działalności firmy?"

Nieodzowną częścią działalności gospodarczej jest kooperacja z kontrahentami. Przedsiębiorstwa bardzo często są wykonawcami produktu lub usługi. Przystępując do przetargu, oferent nierzadko musi wpłacić wadium, czyli określoną sumę pieniędzy, która zabezpiecza dotrzymanie warunków danej umowy.

Konieczność zabezpieczenia transakcji handlowych powoduje, że banki (w większości wypadków to właśnie w nich deponuje się wadium) przyjmują takie depozyty, proponując oprocentowanie niższe niż na lokatach negocjowanych. Powoduje to, że firma w rzeczywistości zamraża część (a czasami całość) swoich nadwyżek finansowych.
Istnieje jednak możliwość zabezpieczenia transakcji w inny, bardziej opłacalny dla przedsiębiorstwa sposób – poprzez zastaw na jednostkach uczestnictwa funduszu inwestycyjnego.

Przeczytaj cały artykuł

Zapraszamy na kolejną KONFERENCJĘ z cyklu „Potęga rozwoju - rozwój do potęgi. Drogi MSP po kapitał” do Gdańska

KONFERENCJA "POTĘGA ROZWOJU - ROZWÓJ DO POTĘGI. DROGI MSP PO KAPITAŁ"

W dniu 26 lutego br. w siedzibie Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbędzie się kolejna konferencja z cyklu „Potęga rozwoju - rozwój do potęgi. Drogi MSP po kapitał.”

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, oraz Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Honorowy patronat nad konferencją objął Marszałek Województwa Pomorskiego, Pan Mieczysław Struk. Cały cykl konferencji został objęty patronatem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. 

Tematyka konferencji obejmować będzie przedstawienie różnych form pozyskiwania kapitału, w tym możliwości finansowania rozwoju przedsiębiorstw w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Jej celem jest również dyskusja oraz wymiana poglądów i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, a przedstawicielami władz samorządowych i instytucji otoczenia biznesu. Integralną częścią konferencji będzie debata pod hasłem „W poszukiwaniu efektywnych instrumentów wsparcia innowacyjnych MSP”, w której udział wezmą przedstawiciele m.in. Agencji Rozwoju Pomorza S.A., Pracodawców Pomorza, Giełdy Papierów Wartościowych, Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Podczas konferencji jej uczestnicy dowiedzą się o różnych możliwościach pozyskania kapitału i rozwoju firmy, w tym poprzez rynek giełdowy, fundusze inwestycyjne, czy wsparcie z dotacji unijnych.

Partnerami konferencji są Agencja Rozwoju Pomorza S.A., Union Investment TFI S.A., Bank PEKAO S.A., Pracodawcy Pomorza oraz Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Patronami medialnymi wydarzenia są Radio Gdańsk, Express Biznesu, Gazeta MSP oraz portale internetowe GWE24.pl oraz Biznes2biznes.com. 

Konferencja jest bezpłatna. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Przedsiębiorco ! Zmiany w podatku VAT – praktyczne szkolenie z wybitnym doradcą podatkowym.

Serdecznie zapraszamy na szkolenie podatkowe nt. zmian w podatku VAT obowiązujących od 1 stycznia oraz od 1 kwietnia 2015 r.

Organizatorem szkolenia jest Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Szkolenie odbędzie się w dniu 5 marca 2015r. w godz. 10:00-15:00 i poprowadzi je doradca podatkowy z wieloletnim doświadczeniem i praktyką Pani dr Agata Błaszczyk.

Więcej informacji pod nr tel. 22 838-32-11 wew. 120 lub 838-01-71 oraz w załącznikach.

 

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie zatrudni młodszego specjalisty/specjalisty ds. rozliczania

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie zatrudni

młodszego specjalisty/specjalisty ds. rozliczania

(Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka) w zakresie kontroli merytorycznej umów o dofinansowanie.

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie

poszukuje kandydatów na stanowisko:

młodszego specjalisty/specjalisty ds. rozliczania

Rodzaj umowy: umowa o pracę

Do głównych zadań należeć będzie:

- przyjmowanie i kontrola merytoryczna wniosków o płatność Beneficjentów;

- sprawdzanie zgodności wniosków z zawartymi umowami o dofinansowanie;

- przygotowywanie merytorycznej rekomendacji wypłat;

- prowadzenie właściwych rejestrów;

- obsługa baz danych;

- archiwizowanie dokumentów w zakresie prac wydziału.

1.Wymagania związane ze stanowiskiem pracy:

1.1. konieczne:

- ukończone studia wyższe (preferowane ekonomiczne lub  prawnicze);

- chęć do ciągłego poszerzania wiedzy w zakresie funduszy UE;

- bardzo dobra organizacja pracy;

- umiejętność analitycznego myślenia;

- umiejętność logicznego redagowania tekstów;

- umiejętność obsługi komputera – znajomość pakietu MS Office;

- dokładność, komunikatywność, skrupulatność, rzetelność, staranność;

- umiejętność pracy w zespole.

1.2. pożądane:

- znajomość zagadnień związanych z funduszami UE;

- doświadczenie zawodowe w zakresie obsługi programów wsparcia UE;

- studia podyplomowe lub inne formy udokumentowanej wiedzy w zakresie rachunkowości
i finansów.

2.Wymagane dokumenty i oświadczenia:

- życiorys i list motywacyjny zawierające oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji,

- oświadczenie kandydata o nieskazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

4. Termin składania dokumentów: 27-02-2015 r.

5. Miejsce składania dokumentów:

Dokumenty prosimy przesyłać na adres e-mail: marta.warecka@fund.org.pl z dopiskiem w temacie wiadomości: „praca –  rozliczanie.

6. Inne informacje:

Fundacja zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych jedynie z wybranymi kandydatami. Zakwalifikowani kandydaci zostaną powiadomieni o terminie rozmowy wstępnej.

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie zatrudni młodszych specjalistów/specjalistów ds. archiwizacji

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie zatrudni

młodszych specjalistów/specjalistów ds. archiwizacji

(Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka).

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie

poszukuje kandydatów na stanowisko:

młodszego specjalisty/specjalisty ds. archiwizacji

Rodzaj umowy: umowa o pracę

Do głównych zadań należeć będzie:

- archiwizowanie dokumentacji;

- prowadzenie obsługi techniczno-organizacyjnej programów;

- prowadzenie właściwych rejestrów;

- obsługa baz danych.

1.Wymagania związane ze stanowiskiem pracy:

1.1. konieczne:

- wykształcenie wyższe;

- umiejętności analityczne i organizacji pracy;

- umiejętność obsługi komputera – znajomość pakietu MS Office;

- dokładność, komunikatywność, skrupulatność, rzetelność, staranność;

- umiejętność pracy w zespole;

- umiejętności obsługi urządzeń biurowych (faks, kserokopiarka, skaner).

1.2. pożądane:

- doświadczenie w zakresie archiwizacji;

- znajomość ustawy archiwalnej;

- znajomość zagadnień związanych z funduszami UE;

- mile widziane ukończone studia archiwistyczne.

2.Wymagane dokumenty i oświadczenia:

- życiorys i list motywacyjny zawierające oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji,

- oświadczenie kandydata o nieskazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

4. Termin składania dokumentów: 27-02-2015 r.

5. Miejsce składania dokumentów:

Dokumenty prosimy przesyłać na adres e-mail: ryszard.orlinski@fund.org.pl z dopiskiem w temacie wiadomości: „praca –  archiwizacja.

6. Inne informacje:

Fundacja zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych jedynie z wybranymi kandydatami. Zakwalifikowani kandydaci zostaną powiadomieni o terminie rozmowy wstępnej.

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie zatrudni młodszych specjalistów/specjalistów ds. aneksowania

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie zatrudni

młodszych specjalistów/specjalistów ds. aneksowania

(Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka) w zakresie wprowadzania zmian do umów o dofinansowanie.

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie

poszukuje kandydatów na stanowisko:

młodszego specjalisty/specjalisty ds. aneksowania

Rodzaj umowy: umowa o pracę

Do głównych zadań należeć będzie:

- przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków Beneficjenta dotyczących zmian w umowie o dofinansowanie;

- przygotowywanie i podpisywanie aneksów do umów o dofinansowanie;

- przyjmowanie do wiadomości zmian w umowie niewymagających sporządzania aneksu;

- realizacja działań w przypadku ewentualnej konieczności rozwiązania umowy;

- przygotowywanie korygujących zaświadczeń de minimis;

- prowadzenie właściwych rejestrów;

- obsługa baz danych;

- archiwizowanie dokumentów w zakresie prac wydziału.

1.Wymagania związane ze stanowiskiem pracy:

1.1. konieczne:

- ukończone studia wyższe (preferowane ekonomiczne lub  prawnicze);

- dokładność, chęć do ciągłego poszerzania wiedzy w zakresie funduszy UE;

- umiejętność analitycznego myślenia;

- umiejętność logicznego redagowania tekstów;

- umiejętność obsługi komputera – znajomość pakietu MS Office;

- dokładność, komunikatywność, skrupulatność, rzetelność, staranność;

- umiejętność pracy w zespole.

1.2. pożądane:

- znajomość zagadnień związanych z funduszami UE;

- doświadczenie zawodowe w zakresie obsługi programów wsparcia UE.

2.Wymagane dokumenty i oświadczenia:

- życiorys i list motywacyjny zawierające oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji,

- oświadczenie kandydata o nieskazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

4. Termin składania dokumentów: 27-02-2015 r.

5. Miejsce składania dokumentów:

Dokumenty prosimy przesyłać na adres e-mail: ryszard.orlinski@fund.org.pl z dopiskiem w temacie wiadomości: „praca –  aneksowanie.

6. Inne informacje:

Fundacja zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych jedynie z wybranymi kandydatami. Zakwalifikowani kandydaci zostaną powiadomieni o terminie rozmowy wstępnej.

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalisty/Specjalistki ds. Informatyki w Wydziale ds. Monitoringu

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie

poszukuje kandydatów na stanowisko:

Specjalisty/Specjalistki ds. Informatyki w Wydziale ds. Monitoringu

Zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy:

 • Realizacja zadań mających na celu monitorowanie poprawności realizacji projektów i realizacji umów POIG.

1.Wymagania związane ze stanowiskiem pracy:

1.1. niezbędne:

 • wykształcenie: wyższe
 • znajomość języka zapytań do baz danych SQL
 • podstawowa znajomość technologii web (PHP, JS, JAVA, Python lub inne)
 • podstawowa wiedza z zakresu technologii elektronicznej wymiany danych w systemach b2b (znajomość pojęć tj.: API, REST, SOAP lub analogicznych)
 • podstawowa wiedza z zakresu systemów grupy Microsoft lub Linux.

1.2. pozostałe wymagania:

 • umiejętność analitycznego myślenia,
 • prawo jazdy kat. B,
 • gotowość do częstych wyjazdów,
 • umiejętność sporządzania tekstów analitycznych i raportów,
 • bardzo dobra organizacja pracy własnej,
 • samodzielność i inicjatywa,
 • komunikatywność,
 • umiejętność pracy w zespole
 • chęć samodoskonalenia

1.3. dodatkowymi atutami będą:

 • znajomość standardów i zasad prowadzenia audytów i kontroli,
 • szkolenia lub inne formy udokumentowania wiedzy w zakresie funduszy UE,
 • studia podyplomowe lub inne formy udokumentowanej wiedzy w zakresie rachunkowości i finansów, audytu i kontroli.
 • dobra znajomość języka angielskiego.

2.Wymagane dokumenty i oświadczenia:

 • życiorys i list motywacyjny zawierające oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji,
 • oświadczenie kandydata o nie skazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Termin składania dokumentów: 02 -02-2015

3.Miejsce składania dokumentów:

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw

ul. Smocza 27, 01-048 Warszawa

lub

na adres e-mail: marta.talmont@fund.org.pl

Z dopiskiem na kopercie lub w temacie wiadomości. „Specjalista/Specjalistka  ds. Informatyki Wydziale ds. Monitoringu

4.Inne informacje:

Zastrzegamy sobie możliwość kontaktowania się z wybranymi kandydatami.

Kandydaci zakwalifikowani zostaną powiadomieni o terminie rozmowy wstępnej.

Nowy ARTYKUŁ UNION INVESTMENT TFI: 4 kroki do pierwszych inwestycji w fundusze

Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym z cyklu artykułem pn. "4 kroki do pierwszych inwestycji w fundusze", przygotowanym przez ekspertów Union Investment TFI.

Co warto wziąć pod uwagę przy inwestowaniu w fundusze?
Jakimi kryteriami się kierować, wybierając konkretne rozwiązania?
Zachęcamy do zapoznania się z naszym miniporadnikiem dla początkującego inwestora.

Jesteś przedsiębiorcą. Twoja działalność jest coraz bardziej dochodowa i masz nadwyżki finansowe, które chcesz rozsądnie ulokować. Uznajesz, że najlepsza forma oszczędzania dla Ciebie to fundusz inwestycyjny.
O czym musisz wiedzieć jako początkujący uczestnik funduszy inwestycyjnych? Po pierwsze warto sobie uświadomić, że fundusz jest zupełnie innym sposobem lokowania pieniędzy niż
depozyt bankowy. Gdy wybierasz lokatę bankową, zwracasz uwagę na dwie rzeczy: wysokość oprocentowania i wiarygodność banku. Dlaczego? Bo depozyt to nic innego, jak pożyczka
udzielona bankowi na określony procent. Sprawdzasz więc, jaką cenę (oprocentowanie) dostaniesz za pożyczone pieniądze i czy bank Ci ją zwróci.

Przeczytaj cały artykuł

Poręczenie Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych, jako forma wniesienia wadium przetargowego

Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych wprowadził do swojej oferty nowy produkt poręczeniowy, jakim jest poręczenie wadialne. 

Na podstawie art. 45 ust. 6 pkt. 5 Ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. (z późniejszymi zmianami) Prawo zamówień publicznych uczestnik przetargu występujący w roli Wykonawcy, może wnieść wadium w formie poręczeń udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt. 2) ustawy z dnia 9 listopada 200r. o utworzeniu Polskiej Agencji Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2007r. nr 42, poz. 275, z późn. zmianami)                                                                                

Warunki udzielania poręczeń zapłaty wadium 
     
Beneficjenci: 
mikro, mali lub średni przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia  02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity:  Dz. U. z 2013 r., poz. 672  z późn. zm.) oraz załącznika nr I do Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.08.2014 r.) 

 Co oferujemy? 
- pakiet wadialny, stanowiący łączny limit poręczeń wadialnych, ustalony na okres do 12 miesięcy, o jakie w tym czasie może wnioskować przedsiębiorca –maksymalna wartość pakietu wadialnego wynosi 1 mln PLN
- jednostkowe poręczenie udzielane w ramach pakietu wadialnego na okres do 90 dni, stanowiące równowartość 100% wysokości wadium przewidzianego w SIWZ

Koszt poręczenia
Udzielane przez MFPK poręczenia są odpłatne: 
- opłata za udzielenie pakietu wadialnego – 0,4% od wartości pakietu* 
- opłata za poręczenie indywidualne w ramach pakietu – 1,5% 
  od wartości wadium 

*w okresie do końca czerwca 2015r. Klienci Funduszu będą zwolnieni z opłaty za pakiet wadialny

Korzyści wynikające z poręczenia
 brak konieczności wniesienia wadium w formie wpłaty gotówkowej 
 prosta i szybka procedura przyznania pakietu wadialnego oraz konkretnego jednostkowego poręczenia 
 zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa wskutek możliwości uczestnictwa w kilku postępowaniach przetargowych jednocześnie 
 wzrost wiarygodności uczestnika przetargu jako potencjalnego partnera biznesowego

Szczegółowych informacji na temat poręczeń wadialnych udzielą Państwu Pracownicy MFPK – tel. 022 840 32 35 

Zachęcamy do udziału w spotkaniu pt. "Zanim ruszy nowy budżet: aktualne możliwości dofinansowania na założenie i rozwój firmy ze środków unijnych 2007-2013"

Centralny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zaprasza do udziału w spotkaniu informacyjnym pt. ZANIM RUSZY NOWY BUDŻET: CIĄGLE AKTUALNE MOŻLIWOŚCI DOFINANSOWANIA NA ZAŁOŻENIE I ROZWÓJ FIRMY ZE ŚRODKÓW UNIJNYCH NA LATA 2007-2013. 

Celem spotkania jest zapoznanie uczestników z możliwościami finansowania działalności gospodarczej, które są aktualnie dostępne - w ramach środków na lata 2007-2013. Spotkanie skierowane będzie do przedsiębiorców oraz osób zainteresowanych założeniem własnego przedsiębiorstwa – przede wszystkim z województwa mazowieckiego.

Spotkanie odbędzie się 28 stycznia 2014 roku w godzinach 14.00-16.30 w Ośrodku Debaty Międzynarodowej przy ul. Kruczej 38/42 w Warszawie. 

W trakcie spotkania, które poprowadzi konsultantka Centralnego Punktu Informacyjnego wraz z zaproszonymi gośćmi, poruszone zostaną następujące zagadnienia:
•    pożyczki ze środków unijnych na założenie i rozwój firmy,
•    inicjatywa JEREMIE,
•    fundusze kapitałowe.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Spotkań Otwartych organizowanych przez Ośrodek Debaty Międzynarodowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.odm.msz.gov.pl

Osoby, które chciałyby wziąć udział w spotkaniu prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: spotkania@cpe.gov.pl. Będziemy wdzięczni za podanie w e-mailu następujących informacji:
    imię i nazwisko zgłaszanego uczestnika,
    numer telefonu kontaktowego do zgłaszanego uczestnika.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o udziale w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń. 

Uczestnictwo jest bezpłatne. 

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem (22) 378 31 77. 

 

 • -

Zachęcamy do zapoznania się z nowym poradnikiem PARP „Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą”.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opracowała nowe wydanie e-poradnika „Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą”.
 

Jest on odpowiedzią na potrzebę zgromadzenia w jednej publikacji podstawowych informacji dla osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej lub przedsiębiorców poszukujących sposobów na rozwój swoich firm. Celem poradnika jest przede wszystkim ułatwienie dostępu do dokumentacji poszczególnych programów wsparcia oraz obowiązujących aktów i regulacji prawnych.


W tekście zawarto m.in. informacje dotyczące działań instytucji, które tworzą system wsparcia dla przedsiębiorców, m.in.: Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Banku Gospodarstwa Krajowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i innych.
Publikacja jest dostępna pod adresem http://www.parp.gov.pl/index/more/45235 

 

OGŁOSZENIE O PRACĘ W WYDZIALE DS. MONITORINGU

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie

 

poszukuje kandydatów na stanowisko:

Młodszego Specjalisty/Specjalistki w Wydziale ds. Monitoringu

         Specjalisty/Specjalistki w Wydziale ds. Monitoringu

 

Zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy:

 • Realizacja zadań mających na celu monitorowanie poprawności realizacji projektów i realizacji umów POIG.

 

Wymagania związane ze stanowiskiem pracy:

 

niezbędne :

 • wykształcenie: wyższe
 • pozostałe wymagania:

 

 • doświadczenie zawodowe w zakresie kontroli na miejscu realizacji projektów i w siedzibie beneficjentów w zakresie programów pomocowych,
 • umiejętność analitycznego myślenia,
 • prawo jazdy kat. B,
 • gotowość do wyjazdów,
 • umiejętność sporządzania tekstów analitycznych i raportów,
 • bardzo dobra organizacja pracy własnej,
 • samodzielność i inicjatywa,
 • komunikatywność,
 • umiejętność pracy w zespole.

 

dodatkowymi atutami będą:

 • znajomość standardów i zasad prowadzenia audytów i kontroli,
 • szkolenia lub inne formy udokumentowania wiedzy w zakresie funduszy UE,
 • studia podyplomowe lub inne formy udokumentowanej wiedzy w zakresie rachunkowości i finansów, audytu i kontroli,
 •  znajomość języka obcego.

  

Wymagane dokumenty i oświadczenia:

 • życiorys i list motywacyjny zawierające oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji,
 • oświadczenie kandydata o nie skazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

 

Termin składania dokumentów: 23 -01-2015 r.

 

Miejsce składania dokumentów:

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw

ul. Smocza 27, 01-048 Warszawa

 

lub

 

na adres e-mail: marta.talmont@fund.org.pl

 

Z dopiskiem na kopercie lub w temacie wiadomości „rekrutacja Wydział ds. Monitoringu”

 

Inne informacje:

Zastrzegamy sobie możliwość kontaktowania się z wybranymi kandydatami.
Kandydaci zakwalifikowani zostaną powiadomieni o terminie rozmowy wstępnej

Ostatnie wolne terminy w styczniu i lutym do skorzystania z doradztwa prawnego i podatkowego dla przedsiębiorców w Punkcie Konsultacyjnym KSU

Zachęcamy  do skorzystania z usług doradczych z zakresu prawa i podatków dla przedsiębiorców z sektora MSP w ramch realizowanego projektu systemowego PARP. Usługi są w 90 % dofinansowane z EFS.

W celu umówienia konsultacji, prosimy o kotakt pod nr tel. 22 838 02 91 lub mail na adres: punktinfo@fund.org.pl
 

Więcej informacji o projekcie pod: http://www.fund.org.pl/1377,oferta-uslug.html

Zachęcamy przedsiębiorców do udziału w bezpłatnych szkoleniach organizowanych w Centrum Przedsiębiorczości SMOLNA

Zachęcamy przedsiębiorców do udziału w bezpłatnych szkoleniach organizowanych w Centrum Przedsiębiorczości SMOLNA w styczniu 2015:

I. 21 stycznia w godz. 9.00 - 11.00
WŁASNOŚĆ INTELEKTUALNA W MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTWACH
Szkolenie przygotowane przez Fundację Centrum Innowacji FIRE

II. 27 stycznia w godz. 9.00 - 12.00
JAK ZACZĄĆ… ŚRODKI NA WŁASNY START
Szkolenie przygotowane przez MJWPU, Urząd Pracy, BGK i Centrum Przedsiębiorczości Smolna

III. 28 stycznia w godz. 9.00 - 11.00
PODATEK OD TOWARÓW I USŁUG (VAT)
Szkolenie przygotowane przez Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

IV. 28 stycznia w godz. 11.00 - 12.00
KASA FISKALNA DLA OSÓB FIZYCZNYCH PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ
Szkolenie przygotowane przez Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

V. 28 stycznia w godz. 12.00 - 15.00
ZASADY ROZLICZANIA SKŁADEK NALEŻNYCH NA UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE, UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE, FUNDUSZ PRACY I FUNDUSZ GWARANTOWNYCH ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH
PODJĘCIE PROWADZENIA POZAROLNICZEJ DZIAŁALNOŚCI - OBOWIĄZKI WOBEC ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

Szkolenie przygotowane przez I Oddział ZUS w Warszawie
W trakcie szkolenia pracownicy ZUS będą zakładali konta na Platformie Usług Elektronicznych. Aby założyć konto na PUE wystarczy podać imię, nazwisko, nr PESEL, nr telefonu i adres e-mail oraz posiadać przy sobie dowód osobisty, który jest niezbędny do aktywacji konta.

Zgłoszenia udziału w wybranym szkoleniu prosimy wysyłać na adres:
centrum.przedsiebiorczosci@um.warszawa.pl

Centrum Przedsiębiorczości Smolna, 00-375 Warszawa
ul. Smolna 4/Kruczkowskiego 5, Park Karola Beyera, tel.22/4430756
www.firma.um.warszawa.pl

 

 • -

OGŁOSZENIE O PRACĘ SPECJALISTA DS. INFORMATYKI W WYDZIALE MONITORINGU

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie

poszukuje kandydatów na stanowisko:

Specjalisty/Specjalistki ds. Informatyki w Wydziale ds. Monitoringu

Zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy:

 • Realizacja zadań mających na celu monitorowanie poprawności realizacji projektów i realizacji umów POIG.

1.Wymagania związane ze stanowiskiem pracy:

1.1. niezbędne:

 • wykształcenie: wyższe
 • znajomość języka zapytań do baz danych SQL
 • podstawowa znajomość technologii web (PHP, JS, JAVA, Python lub inne)
 • podstawowa wiedza z zakresu technologii elektronicznej wymiany danych w systemach b2b (znajomość pojęć tj.: API, REST, SOAP lub analogicznych)
 • podstawowa wiedza z zakresu systemów grupy Microsoft lub Linux.

1.2. pozostałe wymagania:

 • doświadczenie zawodowe w zakresie kontroli na miejscu realizacji projektów i w siedzibie beneficjentów w zakresie programów pomocowych,
 • umiejętność analitycznego myślenia,
 • prawo jazdy kat. B,
 • gotowość do częstych wyjazdów,
 • umiejętność sporządzania tekstów analitycznych i raportów,
 • bardzo dobra organizacja pracy własnej,
 • samodzielność i inicjatywa,
 • komunikatywność,
 • umiejętność pracy w zespole
 • chęć samodoskonalenia

1.3. dodatkowymi atutami będą:

 • znajomość standardów i zasad prowadzenia audytów i kontroli,
 • szkolenia lub inne formy udokumentowania wiedzy w zakresie funduszy UE,
 • studia podyplomowe lub inne formy udokumentowanej wiedzy w zakresie rachunkowości i finansów, audytu i kontroli.
 • dobra znajomość języka angielskiego.

2.Wymagane dokumenty i oświadczenia:

 • życiorys i list motywacyjny zawierające oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji,
 • oświadczenie kandydata o nie skazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Termin składania dokumentów: 16 -01-2015

3.Miejsce składania dokumentów:

Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw

ul. Smocza 27, 01-048 Warszawa

lub

na adres e-mail: marta.talmont@fund.org.pl

 

Z dopiskiem na kopercie lub w temacie wiadomości. „Specjalista/Specjalistka w ds. Informatyki Wydziale ds. Monitoringu

4.Inne informacje:

Zastrzegamy sobie możliwość kontaktowania się z wybranymi kandydatami.

Kandydaci zakwalifikowani zostaną powiadomieni o terminie rozmowy wstępnej.

 

WSPÓŁPRACA

Poprzedni
Następny