Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Wybierz język strony

Facebook

Znajdź nas na Facebooku

NEWSLETTER

NEWSLETTER:

ARTYKUŁ UNION INVESTMENT TFI: Negocjowanie stawek depozytów bankowych dla firm

Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym z cyklu artykułem pn. "Negocjowanie stawek depozytów bankowych dla firm od kuchni", opracowanym przez eksperta Union Investment TFI, Pana Adama Wolskiego. 


Negocjowanie stawek depozytów bankowych dla firm od kuchni

Nie od dziś powszechnie znane są stwierdzenia, że „pieniądz musi pracować” i „pieniądz robi pieniądz”. Jakkolwiek groteskowo by to brzmiało, stwierdzenia te bardzo dokładnie oddają zasady panujące w świecie finansów. Bardzo dobrze obrazują także cykl kreacji, czyli pomnażania wartości pieniądza. Oczywiście jeśli uwzględnimy fakt, że aby nabyć pieniądz, musimy za niego zapłacić - tak samo jak w przypadku kupowania innych dóbr czy usług. Nasuwa się wobec tego pytanie, ile kosztuje nasz pieniądz i co zrobić, aby pracował on efektywnie. Przywołując tu analogię do osoby zatrudnionej w przedsiębiorstwie, można śmiało stwierdzić, że będzie ona działała tak efektywnie, jak efektywnie będzie zarządzana przez swojego menedżera. Podobnie w przypadku gospodarowania gotówką: jeżeli ulokujemy ją w nieodpowiednim miejscu, być może będzie ona pracowała - tylko niestety nie dla nas.

Firma versus dealer depozytowy

Istnieje wiele form zarządzania nadwyżkami pieniężnymi, a oferta instytucji finansowych jest bardzo bogata. Często jednak - z braku wiedzy, doświadczenia lub po prostu czasu - wybieramy standardowe i powszechne rozwiązania, np. depozyt bankowy. Warunki depozytów, jakkolwiek bardzo różne, pozostawiają wśród Klientów pewien niedosyt. Szczególnie w środowisku historycznie niskich stóp procentowych. Reagując na tę sytuację, część Klientów banków decyduje się na indywidualne negocjowanie stopy procentowej. Tu zaczynają się schody, bo w wyspecjalizowanych komórkach bankowych, takich jak np. departament skarbu, pracują specjaliści w tej materii. Tylko nielicznym Klientom udaje się więc wynegocjować korzystny kurs. Często nawet się okazuje, że ten wynegocjowany jest niższy od oferty innego depozytariusza.

 

Przeczytaj cały artykuł:

« wstecz

WSPÓŁPRACA

Poprzedni
Następny