Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym z cyklu artykułem pn. "Efektywna inwestycja w przyszłość w atrakcyjnym opakowaniu", przygotowanym przez ekspertów Union Investment TFI.
Efektywna inwestycja w przyszłość w atrakcyjnym opakowaniu.
Oszczędzanie na emeryturę bez zobowiązań, ale za to z ulgami podatkowymi? Brzmi zbyt pięknie, by było to możliwe? Warto poznać korzyści, jakie dają IKE oraz IKZE, i nie tracić okazji!
Większość z nas nie oszczędza z myślą o swojej przyszłości, choć widać pozytywne zmiany: odsetek osób, które odkładają dodatkowe środki na emeryturę, jest najwyższy od siedmiu lat i wynosi 16%. Tak wynika z najnowszej, VII edycji badania „Postawy Polaków wobec oszczędzania” Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. Dlaczego nie troszczymy się o swoją przyszłość w większym stopniu? Z wielu powodów, a najważniejsze z nich to zbyt niskie dochody, przekonanie o tym, że państwo powinno zadbać o naszą emeryturę, a także fakt, że boimy się długiego terminu przy lokowaniu oszczędności, bo na wszelki wypadek chcemy mieć ciągły dostęp do pieniędzy. Problem stanowi także to, że gdy już zdecydujemy się na oszczędzanie, to nie wybieramy najefektywniejszych form. A do nich należą produkty zaliczane do tzw. III filaru, czyli pracownicze programy emerytalne (PPE) w formie grupowej oraz indywidualne konto emerytalne (IKE) i indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) w formie indywidualnej.
Główny powód naszego nikłego zainteresowania tymi produktami to brak ich zrozumienia. Gdy w nazwie pojawia się słowo „emerytalny”, tak jak w IKZE i IKE, większość z nas zakłada, że w takim przypadku dostęp do gromadzonych oszczędności przed osiągnięciem wieku emerytalnego będzie utrudniony i że trzeba co roku zasilać konto, niezależnie od tego, czy nas na to stać czy nie. A właśnie takich długoterminowych zobowiązań pragnie unikać większość z nas – szczególnie osoby prowadzące działalność gospodarczą, świadome bieżącego ryzyka.
Przeczytaj cały artykuł: